Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε αποθήκη


nikkoun

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.. Σε μια περιπτωση πεα σε μονοκατοικια που εχει αποθηκη  με ξυλοφουρνο, στα τετραγωνικα μου προσθέτω κια την επιφάνεια του ξυλόφουρνου? Όχι, με το σκεπτικό ότι δεν είναι κλειστός χώρος. Απλώς η επαφή του δημιουργεί μηδενική σκίαση 

Επίσης αν μεσα στην μονοκατοικια υπαρχει και αλλη αποθηκη που ομως συνορευει με τον θερμαινομενο χωρα με πορτα μπορω να την περασω κι αυτην σαν θερμαινομενο χωρο? Εξαρτάται από το ποσοστό της επιφάνειας του μ.θ.χ. ως προς την επιφάνεια του θ.χ.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από που συνάγεται το ότι δεν είναι κλειστός χώρος; Δεν αναφέρει κάτι τέτοιο ο ilgi.

Για την εσωτερική αποθήκη, η σύγκριση γίνεται βάσει του όγκου (όχι της επιφάνειας) ή/και την ενεργειακή κατανάλωση, θερμαινόμενου και μη θερμαινόμενου.

Και είναι κριτήριο για διαχωρισμό σε αυτόνομες ή μη θερμικές ζώνες. Όχι για το αν ένας χώρος θα θεωρηθεί θερμαινόμενος ή μη.

Η 2η ΤΟΤΕΕ, στην ενότητα 2.1.4. είναι -σχετικά- ξεκάθαρη ως προς την διάκριση θερμαινόμενων και μη θερμαινόμενων χώρων. Γράφει ότι <<Θεωρούνται θερμαινόμενοι χώροι, αδιαφόρως αν θερμαίνονται ή όχι, βοηθητικοί χώροι και μικρές αποθήκες που συνυπολογίζονται στον ωφέλιμο χώρο ενός διαμερίσματος και έχουν συνεχή χρήση στη λειτουργικότητα του κτηρίου>>.

Αν και τα παραπάνω δεν λένε και τίποτα. Π.χ., θα μπορούσε η αποθήκη με τον ξυλόφουρνο, να ήταν αρκετά μεγάλη σε όγκο (>10% του συνολικού όγκου) και να επικοινωνούσε με πόρτα με την καθαυτό κατοικία (ή χώρο του τριτογενή τομέα). Αν μείνει κανείς στο γράμμα της ΤΟΤΕΕ, θα πρέπει να θεωρήσει αυτή την αποθήκη ως θερμαινόμενο χώρο και να την θεωρήσει αν θέλει ως ανεξάρτητη θερμική ζώνη; Εγώ λέω πως όχι γιατί έχει χαμηλή ενεργειακά κατανάλωση συγκριτικά με την καθαυτό χρήση.

Ναι, αλλά τότε θα πρέπει να την εντάξει σε κάποια άλλη θερμική ζώνη (μπορεί και να έχει αρκετά συχνή χρήση στη λειτουργικότητα του κτηρίου);

Αν δηλαδή είχαμε ένα κατάστημα με 450m3 με λειτουργική σύνδεση με αποθήκη 55m3 (11% του συνολικού όγκου και παράλληλα, απαραίτητη για την λειτουργία του καταστήματος και με συχνή επικοινωνία με αυτό, π.χ. αποθήκη καταστήματος ηλεκτρολογικού υλικού που επικοινωνεί με πόρτα με αυτό) θα έπρεπε να την θεωρήσουμε ως θερμαινόμενο χώρο και να την εξετάσουμε -αν το θέλαμε ή έτσι κρίναμε- ως μια αυτόνομη θ.ζ. ή να την εντάξουμε σε κάποια θερμική ζώνη; Εγώ λέω πως όχι, γιατί είναι παράλογο. Ναι μεν χρειάζεται για να λειτουργήσει η κύρια χρήση, αλλά δεν σχεδιάστηκε για ρύθμιση των κλιματικών συνθηκών της, ούτε και μας απασχολεί κάτι τέτοιο, σε αντίθεση με κύρια χρήση. Μπαίνουμε, παίρνουμε ή αφήνουμε-τακτοποιούμε κάτι που θέλουμε και βγαίνουμε. Δεν διαβιούμε σε αυτήν.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θεώρησα πως ο φούρνος είναι εκτός περιγράμματος αποθήκης (όπως συνηθίζεται)

Επίσης, συμφωνώντας μαζί σου, θεωρώ πως η αποθήκη (αναλόγως των συνθηκών) μπορεί να περιγραφεί (ανεξαρτήτως της επικοινωνίας με την κατοικία) ως μ.θ.χ. 

Ειδικά στις μονοκατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, έχω ένα ΠΕΑ για μια μεγάλη αποθήκη περίπου 600 τ.μ., από τα οποία περίπου τα 100 τ.μ. είναι χώρος γραφείων... το ΠΕΑ θα βγει μόνο για τα γραφεία ενώ όλος ο υπόλοιπος χώρος δε θα φαίνεται πουθενά?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε υπόγειο αποθήκη που θα νοικιαστεί σαν κατάστημα, βγάζω ΠΕΑ για κατάστημα και δεν ελέγχω την νομιμότητα της χρήσης;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια υπόγεια αποθήκη 50τμ. σύμφωνα με το κτηματολόγιο είναι παρακολούθημα ισογείου καταστήματος αλλά με δικιά της είσοδο και χωρίς μεταξύ του επικοινωνία.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να την νοικιάσει για κατάστημα.

Μπορώ να βγάλω ΠΕΑ ξεχωριστά για την αποθήκη που θα νοικιαστεί σαν κατάστημα παρόλο που είναι παρακολούθημα; ή πρέπει να βγάλω για όλη την ιδιοκτησία δηλαδή μαζί με το από επάνω ισόγειο κατάστημα στο οποίο είναι παρακολούθημα;

Αν ναι ΚΑΕΚ τι βάζω;

Στη φωτογραφία τι θα δείχνω;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα περίπτωση! Από τη στιγμή που θα χρησιμοποιηθεί σαν κατάστημα, εγώ θα εξέδιδα το ΠΕΑ για την αποθήκη και μόνο ώς τμήμα κτιρίου (από τη στιγμή που αποτελεί ανεξάρτητο χώρο σε σχέση με την κατοικία). Στο ΚΑΕΚ θα έβαζα αυτό του οικοπέδου και στη φωτογραφία τον επιθεωρούμενο χώρο με ένα βελάκι ώστε να τον υποδείξω επακριβώς.

Το αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν κατάστημα στην πραγματικότητα, είναι μια άλλη συζήτηση! :D

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην περίπτωση μου ο χώρος θα μπορούσε κα φιλοξενήσει κατάστημα και συγκεκριμένα στούντιο μουσικής που θα νοικιαστεί.

Στην περιγραφή τί να βάλω; Σκεπτόμουν "Κατάστημα σε υπόγειο παρακολούθημα". Να αναφέρω ότι είναι στούντιο μουσικής;

Όμως με την περίπτωση αυτή μου εγείρονται ερωτήματα;

Ως ενεργειακός επιθεωρητής, πέρα από την χρήση για την οποία, ο εκάστοτε ιδιοκτήτης αναφέρει ότι θα νοικιαστεί, δεν ασχολούμαι με τίποτα άλλο;

Αν κάποιος ιδιοκτήτης για ακραίο παράδειγμα θέλει να νοικιάσει ως γραφείο, δύο ενωμένες λειτουργικά υπόγειες αποθήκες με κοινή είσοδο, 3 ορόφους κάτω από το έδαφος, οι οποίες είναι παρακολουθήματα δύο δικών του διαμερισμάτων. Εγώ βγάζω κανονικά ΠΕΑ;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.