Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ σε αποθήκη


nikkoun

Recommended Posts

Δεν έχει σημασία αν είναι ηλεκτροδοτούμενο ή όχι.

Αν είναι αποπερατωμένο υποχρεούται σε έκδοση ΠΕΑ για μίσθωση/μεταβίβαση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω μια οριζόντια ιδιοκτησία πρώτου ορόφου σε πολυκατοικία χρονολογίας του 2007, η οριζόντια ιδιοκτησία περιλαμβάνει και μια αποθήκη στο υπόγειο όροφο που είναι βοηθητικός χώρος, χρειάζεται ΠΕΑ και στην αποθήκη που είναι ανεξάρτητη από την οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα) του πρώτου ορόφου ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Μια επιβεβαίωση αν είναι εύκολο.  Σε συνιδιόκτητο γήπεδο (ελαιοπερίβολο) περίπου 5.500 τμ υπάρχει ισόγεια αποθήκη 30 τ.μ. κατασκευασμένη με ωμόπλινθους και στέγη από παλιά κεραμίδια και αποτελεί κτίσμα προ 55. Στο Ε9 και παλαιότερα συμβόλαια δηλώνεται ως αποθήκη (και η τρέχουσα χρήση παραμένει αποθήκη) με έτος κατασκευής το 1920. Πρόκειται να γίνει συμβόλαιο πώλησης ποσοστού συνιδιοκτησίας. Η περίπτωση αυτή εξαιρείται από την υποχρέωση σύνταξης ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 Εξαιρείται γιατί εμπίπτει στην παράγραφο 7 (περίπτωση δ) του άρθρου 4 του ΚΕΝΑΚ, ως κτίσμα αγροτικής χρήσης με χαμηλές ενεργειακές απαιτήσεις.
Ή θα μπορούσε να εξαιρεθεί βάσει της παραγράφου 7 (περίπτωση β) του άρθρου 12, ως κατασκευή που δεν πληροί την έννοια του κτιρίου κατά τον ορισμό του άρθρου 2 του ΚΕΝΑΚ. 

Edited by Conductor
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα , έχω μια ημιυπόγεια αποθήκη  150 τ.μ.  σε 4όροφη οικοδομή,

Στην άδεια εμφανίζεται κανονικά ως αποθήκη και στην πραγματικότητα είναι όντως αποθήκη.

Τώρα που πρόκειται να μεταβιβαστεί είμαι υποχρεωμένη να εκδώσω Π.Ε.Α  για την εν λόγω αποθήκη

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, petranhar said:

Για τις αποθήκες δεν εκδίδεται ΠΕΑ

Σ ΄ ευχαριστώ , αυτό ήξερα κι εγώ μέχρι που πήρα τηλ στη buildingcert   για επιβεβαίωση και μου είπε :  "φυσικά και χρειάζεται" και με μπέρδεψε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είπε "φυσικά και ΔΕΝ χρειάζεται";

Η μόνη περίπτωση που ίσως θα χρειαζόταν θα ήταν αν έβγαζες ΠΕΑ για όλο το κτίριο και υπολογίζεις τα μέτρα της αποθήκης ως ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Σε κτίριο που είναι στις εξαιρέσεις των πριν του 1955 υπάρχει μία κατοικία στο ισόγειο και ένα γραφείο στον όροφο και σε επίπεδο ενδιάμεσα των ορόφων υπάρχει ανεξάρτητος χώρος αποθήκης με είσοδο από το το πλάι δηλαδή από ανηφορικό δρόμο που πάει από το ισόγειο στον όροφο.

Έβγαλα 2 ΠΕΑ: ένα για το γραφείο και ένα για την κατοικία και ο συμβολαιογράφος επιμένει ότι μάλλον πρέπει να αντικατασταθεί το ΠΕΑ κατοικία με ΠΕΑ που περιλαμβάνει την αποθήκη στο πλάι επειδή ακόμα και αν είναι ανεξάρτητη αποθήκη: είναι μέρος του ίδιου κτιρίου.

Τι ισχύει και σύμφωνα με ποιο μέρος της νομοθεσίας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.