Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο και συντελεστής δόμησης


georgee

Recommended Posts

On 30/3/2022 at 11:14 ΜΜ, kostaskappa said:

Παρακαλώ συνάδελφοι βοηθήστε με σε κάτι που εγώ θεωρώ αυτονόητο : Σε έλεγχο άδειας σε ΥΔΟΜ μου έγινε η εξής παρατήρηση : Σε περιοχή με μέγιστο επιτρεπόμενο αριθμό ορόφων 2 , δεν επιτρέπεται να έχω κατοικία διώροφη με υπόγειο κύριας χρήσης (το 50% του οποίου προσμετρώ στη δόμηση) διότι υπερβαίνω τον μέγιστο αριθμό ορόφων. Μα στους όρους δόμησης εννοούνται αριθμοί ορόφων άνω του εδάφους και όχι αριθμοί ορόφων χρήσεων -έτσι δεν είναι ?🤯

η παρατήρηση της ΥΔΟΜ είναι ορθή μόνο αν στην περιοχή του οικοπέδου σου ο επιτρεπόμενος σ.δ δεν ορίζεται αριθμητικά (όπως π.χ 0,40 -0,80) αλλά βάσει ορόφων (π.χ 2). διότι σ' αυτήν την περίπτωση επικαλούμενος  αυτή την παρ ΝΟΚ  έχεις ως  επακόλουθο πράγματι να υπερβαίνεις τον επιτρεπόμενο αριθμό ορόφων 

ι.             Για κτίρια κατοικιών ένας υπόγειος όροφος επιφάνειας ίσης με εκείνη που καταλαμβάνει το κτίριο (κάλυψη κτιρίου), προοριζόμενος για βοηθητικές χρήσεις, με την προϋπόθεση ότι η οροφή του σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει το 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους. Ο όροφος αυτός δύναται να έχει κύρια χρήση στο σύνολό του ή μερικώς, εφόσον αποτελεί λειτουργικό προσάρτημα αυτοτελούς κατοικίας ή κατοικιών και προσμετρηθεί το 50% της επιφάνειας του χώρου της κύριας χρήσης στο σ.δ. (στον υπολογισμό αυτό δεν συμπεριλαμβάνονται βοηθητικοί χώροι για την εξυπηρέτηση του υπογείου της κατοικίας όπως αποθήκες, χώροι υγιεινής, σάουνα ή χώρους σπα, διάδρομοι, κλιμακοστάσια, ανελκυστήρες). Στην περίπτωση αυτή δεν ισχύουν οι απαιτήσεις περί φυσικού φωτισμού και αερισμού

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.