Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο και συντελεστής δόμησης


georgee

Recommended Posts

Καλημέρα και Καλή εβδομάδα!

Μελετώ ειδικό κτίριο πρόνοιας και υγείας (παιδικός σταθμός) και βάζω στο Υπόγειο μαζί με τις βοηθητικές χρήσης και χώρους κουζίνας και προσωπικού που νοούνται κύριας χρήσης. Στον σδ μου θα μετρήσει όλη η επιφάνεια του υπογείου? Το περίγραμμα είναι εντός ορίων ανωδομής.

Στο άρθρο 11 παρ.6ιβ δεν περιλαμβάνει τους παιδικούς σταθμούς στις εξαιρέσεις.

Πως μπορώ να επωφεληθώ τις εξαιρέσεις του 6ια για κτίρια μικτής χρήσης? Πρέπει να βάλω κατοικία σε κάποιον όροφο!?

 

επεξεργασία: Αφορά μελέτη Νέου κτιρίου και όχι αλλαγή χρήσης 

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Σε ειδικό κτίριο (ισόγειο κατάστηματα, όροφος γραφεία, υπόγειο βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, μηχανοστάσια, λεβητοστάσια κλπ και θέσεις στάθμευσης) θέλω  να κάνω αλλαγή χρήσης του ισογείου κατά το 50% σε χώρο έκθεσης (κατάστημα δεν θα το θεωρήσω αυτό;) και το 50% σε εργαστήριο χαμηλής όχλησης (τυπογραφείο). Στο υπόγειο θέλω να βάλω στο 50% της επιφάνειας επίσης τυπογραφείο.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το 11.6.ια; (έχει εξαντληθεί ο συντελεστής)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, σε οικόπεδο με κλίση άνω το 20 % κατασκευάζεται στην πρασιά γκαράζ συμφώνα με το άρθρο 17 του Ν.Ο.Κ. Θέλω να ρωτήσω αν θεωρείται υπόγειο χώρος πίσω από το γκαράζ κάτω από ημιυπαιθρίο χώρο οποίος δεν είναι σε συνεχεία του κτηρίου. Σας επισυνάπτω την τομή . Ευχαριστώ εκ το προτέρων. 

TOMH.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Παρακαλώ συνάδελφοι βοηθήστε με σε κάτι που εγώ θεωρώ αυτονόητο : Σε έλεγχο άδειας σε ΥΔΟΜ μου έγινε η εξής παρατήρηση : Σε περιοχή με μέγιστο επιτρεπόμενο αριθμό ορόφων 2 , δεν επιτρέπεται να έχω κατοικία διώροφη με υπόγειο κύριας χρήσης (το 50% του οποίου προσμετρώ στη δόμηση) διότι υπερβαίνω τον μέγιστο αριθμό ορόφων. Μα στους όρους δόμησης εννοούνται αριθμοί ορόφων άνω του εδάφους και όχι αριθμοί ορόφων χρήσεων -έτσι δεν είναι ?🤯

Link to comment
Share on other sites

@kostaskappa, προφανώς η ΥΔΟΜ δεν έχει πάρει είδηση ότι από τις 9/4/2012 με τον ΝΟΚ ο συντελεστής δόμησης έπαψε να συνδέεται με τους ορόφους του κτιρίου.

Στο άρθρο 2§27 ΓΟΚ85 διαβάζουμε: "Συντελεστής δόμησης (σ.δ.) είναι ο αριθμός, ο οποίος, πολλαπλασιαζόμενος με την επιφάνεια του οικοπέδου, δίνει τη συνολική επιφάνεια όλων των ορόφων των κτιρίων που μπορούν να κατασκευαστούν στο οικόπεδο, σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις. "

Στο άρθρο 2§82 του ΝΟΚ διαβάζουμε: "Συντελεστής δόμησης (σδ) είναι ο αριθμός, ο οποίος πολλαπλασιαζόμενος με την επιφάνεια του γηπέδου δίνει τη συνολική επιτρεπόμενη επιφάνεια δόμησης"

Αλλάξαμε αιώνα πές τους, αλλάξαμε και χιλιετηρίδα... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, melissa said:

@kostaskappa, προφανώς η ΥΔΟΜ δεν έχει πάρει είδηση ότι από τις 9/4/2012 με τον ΝΟΚ ο συντελεστής δόμησης έπαψε να συνδέεται με τους ορόφους του κτιρίου.

Στο άρθρο 2§27 ΓΟΚ85 διαβάζουμε: "Συντελεστής δόμησης (σ.δ.) είναι ο αριθμός, ο οποίος, πολλαπλασιαζόμενος με την επιφάνεια του οικοπέδου, δίνει τη συνολική επιφάνεια όλων των ορόφων των κτιρίων που μπορούν να κατασκευαστούν στο οικόπεδο, σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις. "

Στο άρθρο 2§82 του ΝΟΚ διαβάζουμε: "Συντελεστής δόμησης (σδ) είναι ο αριθμός, ο οποίος πολλαπλασιαζόμενος με την επιφάνεια του γηπέδου δίνει τη συνολική επιτρεπόμενη επιφάνεια δόμησης"

Αλλάξαμε αιώνα πές τους, αλλάξαμε και χιλιετηρίδα... 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση - ίσως σας μπέρδεψα που έκανα το post εδώ -  η παρατήρηση του υπαλλήλου δεν αφορούσε τον συντελεστή δόμησης - θεωρεί πως δεν καλύπτεται ο περιορισμών των 2 ορόφων που προβλέπεται στους όρους δόμησης  ανεγείροντας {2 ορόφους + κύρια χρήση στο υπόγειο} (μετράει το υπόγειο ως όροφο)

Link to comment
Share on other sites

@kostaskappa

Ο ελεγκτής μετράει το υπόγειο ως όροφο εξαιτίας του 2§27 του ΓΟΚ 85 γιατί βάζεις δόμηση εκεί... υπάρχει η πεποίθηση για το πως βαφτίζουμε μια οικοδομή (μονώροφη, διώροφη, τριώροφη κτλ...) ότι μετράμε τους ορόφους που εξαντλείται ο συντελεστής δόμησης. Αυτή η πεποίθηση υπάρχει εξαιτίας των παλιών ΓΟΚ. 

Ο ΝΟΚ, έχει αποσυνδέσει τον αριθμό τον ορόφων από την εξάντληση του ΣΔ.

Link to comment
Share on other sites

@kostaskappa Κατά τον ορισμό 87 του δευτέρου άρθρου του ΝΟΚ, το υπόγειο είναι όροφος.

Edited by Προφέσορας
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.