Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πεα χωρις λεβητα θερμανσης


ioannis1

Recommended Posts

Καλησπερα 

 

ηθελα να ρωτησω σε καταστημα που δεν υπαρχει θερμανση καθολου ουτε συνδεση με το λεβητα .. ποση ισχυ θα βαλωστο τεε κενακ (λογισμικο)???

 

στη τοτεε λει οτι πρεπει να παρω του κτιριου αναφορας τα στοιχεια σε περιπτωση που δεν υπαρχει θερμανση ...μπορει καποιος να μου πει τι στοιχεια εχει το κτιριο αναφορας ...ισχυς Kw παραδειγματος χαριν ??? 

 

τι υπολογισμους μπορω να κανω ???

 

επισης πως μπορω να βρω το Cop και το βαθμο αποδοσης ... ???

 

ευχαριστω 

Edited by ioannis1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

 

Είμαι σίγουρος οτι αν δίαβάσεις πιο προσεκτικά τις ΤΟΤΕΕ (ειδικά την 1η), όπως επίσης και τις οδηγίες στο helpdesk του λογισμικού θα σου ληθούν όλες οι απορίες.

 

Κάνε μια προσπάθεια ....

Link to comment
Share on other sites

τα εκανανα αυτο που λετε και στο τελος μου βγαζει καταταξη A+ χωρις να αναγραφει kwh/m2   

 

ετσι ειναι το θεωρητικο συστημα αναφορας ή εχω κανει καποιο λαθος ????

 

cause to me it dosn't make such a sense .. :/ 

Edited by ioannis1
Link to comment
Share on other sites

εσβησα το image

 

αν κανετε κλικ θα δειτε και screenshot στο εξεταζομενο κτιριο ολοι αιρθμοι ειναι μηδενικοι !!

Edited by ioannis1
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν έχεις περάσει σωστά τα δεδομένα (ή είναι ελλειπή) στις επιμέρους ενότητες ... Ενεργειακή επιθεώρηση ... Κτήριο .. Ζώνη 1 .. Κέλυφος ... Συστήματα.

 

Γι' αυτό τα εμφανίζει όλα 0 !

 

Ξεκίνα με τις οδηγίες του helpdesk (Βοήθεια) του λογισμικού (οι οποίες σε παραπέμπουν στις παραγράφους των ΤΟΤΕΕ) .... και θα εντοπίσεις το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

εχει καποια διαφορα το tee kenak με το tee kenak μελετη ... το ενα λει τεε ενεργειακη επιθεωρηση και το αλλο τεε ερνεργειακη μελετη ....εγω τι διαλεγω ????επιθεωρηση εκανα 

 

ολα τα στοιχεια τα εχω βαλει κομπλέ ...τωρα ψαχνομαι να δω ......

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που ειναι ελλιπη τα στοιχεια δε τρεχει καν το αποτελεσμα ..οποτε κατι αλλο παιζει ...νομιζω 

 

επισης εχω συπ,ληρωσει και το κελυφος και τα στοιχεια του κτιριου 

Edited by ioannis1
Link to comment
Share on other sites

επιθεωρηση εκανα 

 

Τότε λάθος εφαρμογή έχεις ανοίξει ... το view image δείχνει ότι έχεις ανοίξει τη μελέτη και όχι την επιθεώρηση (όπως λές)

 

Άνοιξε την επιθεώρηση και πέρασε όλα τα στοιχεία της μελέτης στην επιθεώρηση !

Link to comment
Share on other sites

ok νομιζω οτι κατι παω να βρω ...εκει στο cop παιζει προβλημα ..το χα βαλει 0 ....και μου χαλαγε τα αποτελεσματα ...

 

εν το μεταξυ ειχα κανει λαθος αντι για επιθεωρηση εβαλα μελετη κενακ ..και οταν κοιταγα το manual δεν ανεφερε το θεωρητικο συστημα ...μονο στην επιθεωρηση το εχει ..

 

οποτε εκει ξεκινησε ολο το προβλημα..αλλα τωρα ξεδιαλυνε ....

 

τελος καλα ολα καλα 

 

χιλια ευχαριστω 

Edited by ioannis1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.