Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ, ΕΟΠΠΥ, Συμβεβλημενοι Ιατροι


TolisDim

Recommended Posts

Ξεχνάς (δυστυχώς) το site του ΤΣΜΕΔΕ και είτε επισκέπτεσαι γιατρούς του τέως ΙΚΑ στην περιοχή σου είτε ψάχνεις εδώ για συμβεβλημένους στην ειδικότητα που θέλεις και με διαθέσιμα δωρεάν ραντεβού (τέλος του μήνα δεν βρίσκεις δωρεάν).

 

Εάν πληρώσεις την επίσκεψη, δεν παίρνεις χρήματα από τον ΕΟΠΥΥ.

Εάν χρειάζεσαι εξετάσεις, θα σου δώσει παραπεμπτικό και μ' αυτό θα τις κάνεις, πληρώνοντας τη συμμετοχή σου, σε ένα διαγνωστικό κέντρο που δέχεται ΕΟΠΥΥ.

 

Δυστυχώς (και πάλι), πάνε οι καλές εποχές του Κλάδου Υγείας για τον οποίο πληρώναμε ένα σωρό λεφτά.

 Σ ευχαριστώ. Μία διόρθωση μόνο.. -> Ακόμα πληρώνουμε ένα σορό λεφτά :(

 

Για οδοντιατρικά (σφράγισμα-απονεύρωση-καθαρισμός) και φυσιοθεραπείες έχουμε κάποια πληροφορία?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Εκφράστηκα ως συνταξιούχος, πλέον, μετά από 46 χρόνια επαγγελματικού βίου.

 

Για τις νέες απορίες σου, θα βρεις απαντήσεις σε προηγούμενα posts και goglάροντας θα μάθεις τι ισχύει στον ΕΟΠΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Οδοντιατρικά οι παροχές είναι 0 (μηδέν). Όποιος έχει λεφτά φτιάχνει τα δόντια του, αλλιώς οι περισσότεροι πάνε όταν ο πόνος είναι αφόρητος.

Εγώ να σκεφτείς θα βάλω εμφύτευμα, που είναι και ακριβή η όλη διαδικασία και δεν δικαιολογεί ούτε 50 ευρώ για την εξαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Εκφράστηκα ως συνταξιούχος, πλέον, μετά από 46 χρόνια επαγγελματικού βίου.

 

Για τις νέες απορίες σου, θα βρεις απαντήσεις σε προηγούμενα posts και goglάροντας θα μάθεις τι ισχύει στον ΕΟΠΥΥ.

 

Ωραίος, καλή ξεκούραση τώρα :)

Οδοντιατρικά οι παροχές είναι 0 (μηδέν). Όποιος έχει λεφτά φτιάχνει τα δόντια του, αλλιώς οι περισσότεροι πάνε όταν ο πόνος είναι αφόρητος.

Εγώ να σκεφτείς θα βάλω εμφύτευμα, που είναι και ακριβή η όλη διαδικασία και δεν δικαιολογεί ούτε 50 ευρώ για την εξαγωγή.

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία ;)

Link to comment
Share on other sites

Για φυσιοθεραπείες έχουμε δικαίωμα να κάνουμε 20 ανά έτος, αφού σου τις γράψει συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ γιατρός (πληρώνοντας επίσκεψη φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Για φυσιοθεραπείες έχουμε δικαίωμα να κάνουμε 20 ανά έτος, αφού σου τις γράψει συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ γιατρός (πληρώνοντας επίσκεψη φυσικά)

Ευχαριστώ...Δύο διευκρινήσεις..!

1.Πληρώνοντας επίσκεψη σε ποιον εννοείς?Στον ορθοπεδικό? Μα αυτός δεν ανήκει στην κατηγορία των δωρεάν επισκέψεων, αν προλάβεις στις αρχές του μήνα?

2.Ο φυσιοθεραπευτής πληρώνεται κατευθείαν από τον ΕΟΠΥΥ, εμείς δε δίνουμε μία?

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν, ο 1ος, αν βρεις συμβεβλημένο που δεν έχει εξαντλήσει το πλαφόν και, δωρεάν ο 2ος, αν βρεις συμβεβλημένο στην περιοχή σου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μία χαζή ερώτηση τώρα από μέρους μου...

 

Επειδή δεν έχω πολλά πάρε δώσε με γιατρούς και με τον ΕΟΠΥΥ μπλέκω για πρώτη φορά, αφού κλείσω ραντεβού (με τον καρδιολόγο στην περίπτωση μου), τι χαρτιά θα πρέπει να έχω μαζί μου όταν με δει;

Βιβλιάριο, ταυτότητα, κάτι άλλο ίσως;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μία χαζή ερώτηση τώρα από μέρους μου...

 

Επειδή δεν έχω πολλά πάρε δώσε με γιατρούς και με τον ΕΟΠΥΥ μπλέκω για πρώτη φορά, αφού κλείσω ραντεβού (με τον καρδιολόγο στην περίπτωση μου), τι χαρτιά θα πρέπει να έχω μαζί μου όταν με δει;

Βιβλιάριο, ταυτότητα, κάτι άλλο ίσως;

 

Ευχαριστώ.

 

Καλό είναι να έχεις το βιβλιάριο μαζί σου αφού, στην πρώτη επίσκεψη, θα σου γράψει οπωσδήποτε εξετάσεις, όπως κάνουν όλοι οι καρδιολόγοι (και άλλες ειδικότητες) όταν βλέπουν ασθενή για πρώτη φορά.

Στο βιβλιάριο αναγράφεται και ο ΑΜΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.