Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση κτιρίου από τα όρια γηπέδου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και Χρονια πολλά.

 

Σε αγροτεμάχιο εκτος σχεδίου, μπροστά στη θάλασσα, αφήνω 30μ απο γραμμή αιγιαλού και 15 απο όρια οικοπέδου για το κτίριο μου.

 

Ερώτηση, μπορώ να βάλω την πισίνα σε αυτά τα 15/30 μέτρα? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλά Χριστούγεννα  με υγεία σ όλους!

Sυνεχίζοντας προγενέστερο post  , αν τηρώντας όρια υπεραστικής συγκοινωνίας σε κατά παρέκλιση άρτιο και οικοδομήισμο  7 στρ (διανομή Υπ Γεωργίας, προ 62) , με πρόσωπο 70μ και βάθος (από τη γραμμή δόμησης)  55 μ , πρέπει να αφήσουμε 15μ. πλάγια όρια , οπότε δεν επαρκούν για την επιτρεπόμενη κάλυψη , τότε τι κάνουμε??? Δεν πάμε σε παρέκκλιση στα 5 ή 2.5μ.  , λόγω κάλυψης ?? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλά Χριστούγεννα  με υγεία σ όλους!

 

Sυνεχίζοντας προγενέστερο post  , αν τηρώντας όρια υπεραστικής συγκοινωνίας σε κατά παρέκλιση άρτιο και οικοδομήισμο  7 στρ (διανομή Υπ Γεωργίας, προ 62) , με πρόσωπο 70μ και βάθος (από τη γραμμή δόμησης)  55 μ , πρέπει να αφήσουμε 15μ. πλάγια όρια , οπότε δεν επαρκούν για την επιτρεπόμενη κάλυψη , τότε τι κάνουμε??? Δεν πάμε σε παρέκκλιση στα 5 ή 2.5μ.  , λόγω κάλυψης ?? 

Link to comment
Share on other sites

αντιγράφω από ΔΟΜΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

 

ββ) Οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις των κατά παρέκκλιση αρτίων και οικοδομήσιμων γηπέδων της παραγράφου 2 του παρόντος ορίζονται σε δύο και μισό (2,50) μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα της περιπτώσεως β και σε πέντε (5) μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της περίπτωσης α και των υποπεριπτώσεων ββ και γγ της περίπτωσης β. Για τα γήπεδα της περίπτωσης β οι αποστάσεις αυτές ισχύουν μόνον εφόσον τα μήκη προσώπου και βάθους του γηπέδου είναι μικρότερα των: 
20 μέτρα για το πρόσωπο και 35 μ.για το βάθος για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα της περίπτωσης β, και 
45 μέτρα για το πρόσωπο και 50 μ.για το βάθος για τα γήπεδα των υποπεριπτώσεων ββ, γγ της ίδιας περίπτωσης β
γγ) Οι διατάξεις της προηγούμενης υποπεριπτώσεως ββ εφαρμόζονται ανάλογα και για γήπεδα των περιπτώσεων γ και δ της παρ. 2 του παρόντος άρθρου
 
συνεπώς, εφόσον τηρούνται οι όροι της παρέκκλισης και τα ανωτέρω, μπορείς να κάνεις χρήση των μειωμένων αποστάσεων
Link to comment
Share on other sites

Ευχ πολύ tetris. Αυτό της Δομικής το εχω υπόψη και δεν με καλύπτει

Ανέφερα το μήκος (70μ)  και βάθος (55μ) , επειδή είναι μεγαλύτερα των απαιτούμενων για παρέκκλιση.

Η ερώτησή μου είναι αν επειδή κρατώντας τα 15μ. (αφού δεν μπορώ να πάω σε παρέκκλιση πλαγίων μικρότερη ) και επειδή δεν εξασφαλίζω την επιτρεπόμενη κάλυψη, μπορώ με κάποια άλλη διάταξη-εγκύκλιο  να πάρω παρέκκλιση 

Link to comment
Share on other sites

για banskoboy

Γιατί εγώ νομίζω πως εκεί που γράφεις 30μ θα έπρεπε να γράφεις ...50μ (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).

 .......................................................
 
α) Στο άρθρο 5 (Χαπιζάνις "αιγιαλός και παραλία" σελ. 29) όπως διαµορφώθηκε µε την παρ. 5 του άρθρ. 23 του Ν.1337/1983:  
i.) «Όπου ο Αιγιαλός δεν µπορεί λόγω της συνεχόµενης ξηράς να εξυπηρετεί τον σκοπό που αναφέρεται στο άρθρο 7 του νόµου αυτού επιτρέπεται η διαπλάτυνσή του µε την πρόσθετη λωρίδα γης που δεν επιτρέπεται να οικοδοµηθεί από την παρακείµενη ξηρά µέχρι πλάτους 50 µέτρων που αρχίζει από το προς την ξηρά όριο του αιγιαλού».  .....................κλπ, 
 
...Το "οικοδομηθεί" εξήγησε το εσύ τι σημαίνει. Εγώ το εξηγώ ..."για όλες τις κατασκευές που θέλεις Ο.Α."
 
Ούτως ή άλλως θα την κάνεις την πισίνα αφού αργότερα με κάποιο νομοθέτημα θα την τακτοποιήσεις. Αυτό δεν γίνεται πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Για τα 50μ. αν είναι με απόφαση προ 2001 ο αιγιαλός και δεν έχει υλοποιηθεί μέχρι σήμερα συμφωνώ.

 

Για πισίνα εντός 15μ. επανειλημμένα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% με τετρις ποιος θα μας ακούσει.

 

ο φίλος μας με την πισίνα έγραψε τρεις αράδες (για να μας εκνευρίσει. Πλάκα κάνω!). Δεν γράφει πότε οριοθετήθηκε ο αιγιαλός (και αν οριοθετήθηκε) πόσο βάθος έχει το χωράφι. ....

Απλά θέλει να κάνει πισίνα. Ας κάνει!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.