Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


tasxan206

Recommended Posts

Ηλικιακο κριτιριο δεν υπαρχει? Συνηθως οταν βγαινανε ΕΣΠΑ ενισχυσης πτυχιουχων εννουσαν νεους και λεγανε να εχει γινει εναρξη επαγγελματος μεχρι ταδε ετος. Δηλαδη αφορα 20ρηδες 30ρηδες 40ρηδες...?

 

Υπάρχει διαχωρισμός με βάση την ημερομηνία έναρξης επαγγέλματος (το καθαρά ηλικιακό κριτήριο είναι συζητήσιμο κατά πόσο είναι συνταγματικό, οπότε αποφεύγεται).

 

Στα κριτήρια αξιολόγησης, δες το υποκριτήριο Γ1. Για έναρξη μετά την 1/1/2011 παίρνεις 10 x 80% x 40% = 3,2/10 ενώ για έναρξη πριν την 1/1/2011 μόνο 4 x 80% x 40% = 1,28/10. Η διαφορά είναι 3,2 - 1,28 = 1,92/10 στην τελική βαθμολογία.

 

Πρακτικά, αν έκανες έναρξη μετά την 1/1/2011 έχεις ελπίδες. Αν έκανες νωρίτερα... λυπάμαι αλλά ίσως δεν αξίζει να χάνεις το χρόνο σου με αυτή την πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

όσοι είναι άνεργοι  ανω  των 2χρ  θα έχουν  100% σίγουρη την επιλογή

 

από κριτήριο  Α  θα πάρουν το μέγιστο   10

από κριτήριο  Γ  θα πάρουν   20 και ανω

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος έχει ενταχθεί στο ''Πρόγραμμα νέων ελεύθερων επαγγελματιών έτους 2009'' του ΟΑΕΔ και εχει πάρει την προβλεπόμενη επιχορήγηση, της οποίας οι φάσεις χρονικά ξεπερνούν την 1/1/12, δικαιούται να ενταχθεί?

Επειδή και γω έχω πάρει την συγκεκριμένη επιχορήγηση, θεωρώ ότι δεν μπορούμε να ενταχθούμε..Εξαιρούνται μόνο τα προγράμματα κατάρτισης λέει..

Εννοεί τα 5μηνα?

 

Αν κάποιος έχει άποψη, ας μας πει..

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο δύσκολο να ανεβάσουν μια φορά ένα κείμενο στο οποίο να ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ;;; Κάνω αναζήτηση από διαφορετικά λειτουργικά και εφαρμογές και δεν μπορώ να ψάξω μέσα στο κείμενο! Έλεος!

 

Από εδώ μπορείς να κατεβάσεις το κείμενο της πρόσκλησης ΜΕ δυνατότητα αναζήτησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι όταν από τα ΚΑΔ σου δεν είναι όλα στα επιλέξιμα τότε έχεις πρόβλημα?

Δεν νομίζω. Εγώ που τα εριξα μια ματιά, έχω μόλις εναν ΚΑΔ επιλέξιμο απ'τους κύριους. Είχα και αλλους 2, αλλα ηταν μετατροπή απο παλιους σε νεους ΚΑΔ και δε ταιριάζουν τα νούμερα.

 

Μπορείς να πας "αυριο" να προσθέσεις, που το πρόβλημα; αφού αίτηση θα κάνεις τον μάρτη... (εκτός αν εχει τπτ ψιλά γράμματα και δεν τα πήρα χαμπάρι!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Εγώ που τα εριξα μια ματιά, έχω μόλις εναν ΚΑΔ επιλέξιμο απ'τους κύριους. Είχα και αλλους 2, αλλα ηταν μετατροπή απο παλιους σε νεους ΚΑΔ και δε ταιριάζουν τα νούμερα.

 

Μπορείς να πας "αυριο" να προσθέσεις, που το πρόβλημα; αφού αίτηση θα κάνεις τον μάρτη... (εκτός αν εχει τπτ ψιλά γράμματα και δεν τα πήρα χαμπάρι!)

 

Πρέπει να έχεις έναν τουλάχιστον επιλέξιμο ΚΑΔ κατά την ημερομηνία δημοσίευσης της πρόσκλησης, δηλαδή στις 11/02/2016, και να καταργήσεις όλους του μη επιλέξιμους ΚΑΔ μέχρι την υποβολή των δικαιολογητικών ένταξης. Τα δικαιολογητικά ένταξης προσκομίζονται σε μεταγενέστερο χρόνο από την ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης και μόνο στην περίπτωση που η πρόταση αξιολογηθεί θετικά.

 

Επίσης θα πρέπει να υπάρχουν μόνο επιλέξιμοι ΚΑΔ καθ΄ όλη τη διάρκεια υλοποίησης του έργου, δηλαδή τους 24 μήνες από την ημερομηνία απόφασης της ένταξης. 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις έναν τουλάχιστον επιλέξιμο ΚΑΔ κατά την ημερομηνία δημοσίευσης της πρόσκλησης, δηλαδή στις 11/02/2016, και να καταργήσεις όλους του μη επιλέξιμους ΚΑΔ μέχρι την υποβολή των δικαιολογητικών ένταξης. Τα δικαιολογητικά ένταξης προσκομίζονται σε μεταγενέστερο χρόνο από την ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης και μόνο στην περίπτωση που η πρόταση αξιολογηθεί θετικά.

 

Επίσης θα πρέπει να υπάρχουν μόνο επιλέξιμοι ΚΑΔ καθ΄ όλη τη διάρκεια υλοποίησης του έργου, δηλαδή τους 24 μήνες από την ημερομηνία απόφασης της ένταξης. 

 

Συνάδελφε σε ποιο σημείο το αναφέρει αυτό? Είναι η εμπειρία σου από άλλα αντίστοιχα προγραμματα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε ποιο σημείο το αναφέρει αυτό? Είναι η εμπειρία σου από άλλα αντίστοιχα προγραμματα?

 

Ι.1.4 – ∆ΙΚΑΙΟΥΧΟΙ - ΟΡΟΙ & ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Κατηγορία ∆ικαιούχων Β (Αυτοαπασχολούμενοι):

παράγραφος 6.

(Σελίδα 13)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις έναν τουλάχιστον επιλέξιμο ΚΑΔ κατά την ημερομηνία δημοσίευσης της πρόσκλησης, δηλαδή στις 11/02/2016, και να καταργήσεις όλους του μη επιλέξιμους ΚΑΔ μέχρι την υποβολή των δικαιολογητικών ένταξης. Τα δικαιολογητικά ένταξης προσκομίζονται σε μεταγενέστερο χρόνο από την ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης και μόνο στην περίπτωση που η πρόταση αξιολογηθεί θετικά.

 

Επίσης θα πρέπει να υπάρχουν μόνο επιλέξιμοι ΚΑΔ καθ΄ όλη τη διάρκεια υλοποίησης του έργου, δηλαδή τους 24 μήνες από την ημερομηνία απόφασης της ένταξης. 

 

χμμ δεν το πιασα...

 

Οπως είπα, έχω εναν επιλέξιμο ΚΑΔ. Για ποιο λόγο να καταργήσω τους υπόλοιπους 10 μη επιλέξιμους; Με τους ΚΑΔ θα παίζω; Θα χρησιμοποιήσω την επιδότηση για τον επιλέξιμο κύριο που έχω ήδη.

 

Κι αυτό πάλι με τους ΚΑΔ οτι ναναι. Λες και ο χ ψ οταν κάνει έναρξη πρεπει να καθεται να ψάχνει ένα κάρο ΚΑΔ αυτός ή ο λογιστής του για να προσθέσει...

 

Υ.Γ. εντωμεταξύ, όταν χρειαστούμε κάτι, τα παίρνουμε χαμπάρι...Εχω κυριο ΚΑΔ (απο παλιά που χε εναν Χ κωδικό και άλλαξε το 2008 με τους νέους ΚΑΔ) με αρ. 45216000 ΓΕΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ Π.Δ.Κ.Α.

 

Εν τωμεταξύ, ψάχνω, και καμμία σχέση...και η πλάκα ειναι πως αν τον αλλάξω πχ τη Δευτέρα, δεν ισχύει για το πρόγραμμα!

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.