Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


Recommended Posts

Απορία σχετικά με ΚΑΔ

 

Αναφέρει οτι για να επιλεγει κάποιος πρέπει να εχει καδ, καποιον απο τον καταλογο και μπορει να εχει και άλλους καδ αρκει να τις εχει δευτερευουσες.

 

Εγω αν του χρόνου ή μετά απο 2,3 χρόνια θελω να κανω και επιπλεον εργασία με ΚΑΔ που ειναι μεσα στο κατάλογο. Μπορώ να κανω τροποποίηση και να προσθέσω ΚΑΔ η΄αν μπούμε σε αυτο το πρόγραμμα δε μπορούμε να κανουμε καμμια αλλαγη στους ΚΑΔ για τα επόμενα χρονια που δεσμευόμαστε απο το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε αυτο που παραθετεις 1ον) αφορά το άλλο προγραμμα (οχι των πτυχιουχων) και 2ον) αν υποθεσουμε οτι ισχυουν (???) τα ίδια, αναφέρεται σε πρόσληψη προσωπικού , όχι ενοικίαση χώρου...

 

Το πρόγραμμα των Πτυχιούχων αναφέρει στο "Ι.1.6.1 – ΕΠΙΛΕΞΙΜΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ" (και το επαναλαμβάνει αυτολεξεί στο Παράρτημα III) ότι "Οι δαπάνες ενοικίου δεν είναι επιλέξιμες εφόσον ο μισθωτής είναι σύζυγος ή συγγενής έως και 2ου βαθμού με τον εκμισθωτή."

 

Στις FAQs του άλλου προγράμματος, εκεί που μιλάει για τις προσλήψεις, διευκρινίζει ποιοι είναι οι συγγενείς πρώτου (Α') και δεύτερου (Β') βαθμού. Ο πεθερός διευκρινίζεται ότι θεωρείται συγγενής Α' βαθμού (επίσης το ίδιο λέει και ο Αστικός Κώδικας).

 

Εάν κάποιος τώρα πιστεύει ότι ο ορισμός του βαθμού συγγένειας αλλάζει

α) μεταξύ δύο διαφορετικών προγραμμάτων της ίδιας υπηρεσίας (ΕΥΔ ΕΠΑΝΕΚ) ή

β) εάν μιλάμε για πρόσληψη ή ενοικίαση,

τότε ας προχωρήσει όπως νομίζει, αναλαμβάνοντας τις συνέπειες. Εγώ δε θα το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

ωραια, μπορει να ειναι ετσι συναδελφε stat οπως τα γραφεις όμως δεν ειναι σαφές στην προκύρυξη ούτε στην διευκρινιστική.. Μολις έστειλα το ερωτημα με email στο [email protected]

Link to comment
Share on other sites

ωραια, μπορει να ειναι ετσι συναδελφε stat οπως τα γραφεις όμως δεν ειναι σαφές στην προκύρυξη ούτε στην διευκρινιστική.. Μολις έστειλα το ερωτημα με email στο [email protected]

...και μολις μου απαντησαν αρνητικά... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι απο τη στιγμή που δεν αποτελούν πραγματική δαπάνη για σενα? Μηνάτε ακόμη στο λεφτά υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι απο τη στιγμή που δεν αποτελούν πραγματική δαπάνη για σενα? Μηνάτε ακόμη στο λεφτά υπάρχουν?

 

και πως εισαι σιγουρος οτι δεν θα αποτελούσε πραγματικη δαπάνη, λογω της σχέσης ? Κανονικά και με το νόμο θα γινοταν γιατι όπως και να'χει νοικιαζόταν σε αλλον εως τωρα ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπως σας ειπα θα κανω σιγουρα αιτηση,με προβληματιζει ομως αν θα πρεπει να δωσω τα 300€ που ζητα ο συμβουλος (τον οποιο γνωριζω χρόνια και ειναι εξειδικευμενος...) για την καταθεση του ηλεκτρονικου φακελου (επειτα απο διαπραγματευσεις του αρχικου 600ριου...) ή να το καταθεσω μονος μου... :confused:

Οι πιθανότητες μας είναι πολυ μικρές λόγω των λίγων κονδυλίων...

 

Ηθελα να ρωτησω καποιον συναδελφο για την γνωμη του. Ο συμβουλος μου ειπε οτι υπαρχει διευκρινιστική όπου αναφερει, εκτός των άλλων, ότι δεν δέχεται ο χωρος που θα επιλέξεις για ενοικίαση να ανήκει σε συγγενή εως και 2ου βαθμου ακομη και εξ αγχιστίας ! Στην πραγματικότητα εγω θελω να νοικιάσω χώρο που ανήκει στον πεθερό μου αλλα ο σύμβουλος λεει οτι δεν γίνεται, ισχύει ???

δηλαδη δεν ειναι : "εκπληρω τις προυποθεσεις--> μπαινω στο προγραμμα και επιδοτουμαι ??? "  

ειναι δηλαδη  κατασταση λαχειο?? 

αρα ...σε δουλεια ναμαστε

κερδισμενοι 100%  οι απανταχου συμβουλοι  και καποιοι λιγοι τυχεροι που θα επιδοτηθουνε ......

Link to comment
Share on other sites

Με σύστημα μοριοδότησης είναι.

 οι πρωτοι   n(υπαρχει αριθμος ?)   που εχουν τα μορια επιδοτουνται  ? η οσοι και να ειναι οι εχοντες τα μορια επιδοτουνται ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.