Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


tasxan206

Recommended Posts

Μιας και απομένουν 2 μέρες μέχρι το κλεισιμο των αιτήσεων και μόλις έχοντας τελειώσει την δικιά μου, αν έχει κάποιος υφιστάμενη επιχείρηση και χρειάζεται κάπου βοήθεια αν μπορώ ευχαρίστως. 

Όσον αφορά τα μόρια, ναι αν η επιχείριση όπως αναφέρθηκε τόσες φορες, δεν είναι μετά του 12 περίπου και το δηλοθέν εισόδημα δεν είναι μικρό δυστυχώς οι πιθανότητες να είσαστε στους δικαιούχους τείνουν στο μηδέν, λόγω μορίων. 

Επίσης, τα μισά από τα χρήματα που θα πάρετε θα πάνε με έμμεσους τρόπους πίσω στο κράτος μέσω φόρων οπότε αν δεν έχετε ένα ελάχιστο κεφάλαιο ή πλάτες γονέων να βοηθήσουν... Κατα κύριο λόγο τα χρήματα αυτά σκοπός είναι να πάνε σε αυτούς που θα άνοιγαν επιχείρηση χωρίς ΕΣΠΑ ή άνοιξαν ήδη εν μέσω κρίσης. Γενικά αν δεν σκοπεύατε να ανοίξετε επιχείρηση αλλά το κάνετε λόγω ΕΣΠΑ, θα απογοητευτείτε στο τέλος.

Μιλήστε με τον λογιστή σας να πάρετε μια εικόνα το πως αυτό θα σας επηρεάσει εφοριακά μακροπρόθεσμα να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως.  

Link to comment
Share on other sites



"Το Υπουργείο Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού ανακοινώνει ότι, μετά το πολύ μεγάλο ενδιαφέρον που έχει εκδηλωθεί από το κοινό, παρατείνεται μέχρι την Τρίτη 10 Μαΐου 2016 και ώρα 17:00 η ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων χρηματοδότησης των επιχειρηματικών σχεδίων για τη δράση «Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία (ΕΠΑνΕΚ)» του ΕΣΠΑ 2014-2020."


 


Δείτε εδώ.


 


Και εδώ.



Edited by sotiris_an
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

οσοι θα παρουμε την ενισχυση των ενεργειακων επιθεωρητων(που τυχαια(!!!!),θα δοθει τωρα) δεν δικαιουμαστε  το προγραμμα ενισχυσης της αυτοαπασχολησης?

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

οσοι θα παρουμε την ενισχυση των ενεργειακων επιθεωρητων(που τυχαια(!!!!),θα δοθει τωρα) δεν δικαιουμαστε  το προγραμμα ενισχυσης της αυτοαπασχολησης?

 

 

δεν υπάρχει ζήτημα - απλά δε ξερω που πρέπει να το δηλώσουμε αυτο? μπορει να βοηθη΄σει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει ζήτημα - απλά δε ξερω που πρέπει να το δηλώσουμε αυτο? μπορει να βοηθη΄σει κάποιος?

Πουθενά..δες εδώ ερωτηση 71

http://epan2.antagonistikotita.gr/uploads/16%2003%202016_Suxnes_Erwt_Apant_Ptuxioyxoi.pdf

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

αν και εχω αρκετές απορίες, θα ήθελα να ρωτήσω τι βάζουμε στο πεδιο συνολικό δηλωθέν εισόδημα για το 2015. Κατανοώ ότι χρειάζεται το εισόδημα τυο 2015 που θα κατατεθει το επόμενο χρονικό διάστημα από τους λογιστές. Εμείς τι πρέπει να κάνουμε? να πιέσουμε τους λογιστές να καταθέσουν τη φορολογική μας δήλωση τώρα? 

 

mertaghon, νομίζω ότι μπορείς να ζητησεις δεη, οτε. κα. [δεν βλεπω να το απαγορεύει πουθενα]

επίσης, νομίζω οτι μπορείς να μεταφερθεις σε άλλο χώρο , όμως όχι στο σπίτι σου. μπορείς να μεταφερθεις σε αλλο αυτοτελη επαγγελματικό χώρο. [ δηλαδή πολεοδομική χρήση γραφείο? - δικιά μου απορία.. ]

 

Εγώ μίλησα με τον λογιστή μου και μου το έδωσε ως νούμερο. Δεν νομίζω να είναι κάτι σπουδαίο να σου το πει. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Συνάδελφε το εχω διαβάσει το σχετικό. Δεν λεει οτι δε πρέπει να το δηλώσουμε σαν κρατική επιχορήγηση που πήραμε. Λει οτι δνε υπάρχει νομικό κόλλμα στο να συμμετάσχουμε στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Κ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΓΙΑ ΕΣΠΑ!ΜΙΑΣ Κ ΠΗΡΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΛΕΩ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΩ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΦΑΚΕΛΛΟ Μ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ Μ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΥΧΡΗΣΤΑ Η ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΤΕ ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ ΕΙΤΕ ΣΤΑΤΙΚΑ ΚΤΛ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΑ.ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΕΚΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΝΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ!!! 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Κ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΓΙΑ ΕΣΠΑ!ΜΙΑΣ Κ ΠΗΡΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΛΕΩ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΩ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΦΑΚΕΛΛΟ Μ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ Μ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΥΧΡΗΣΤΑ Η ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΤΕ ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ ΕΙΤΕ ΣΤΑΤΙΚΑ ΚΤΛ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΑ.ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΕΚΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΝΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ!!! 

ΒΑΣΙΚΑ, ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ'ΟΥΜ' , ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΕΣΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ'ΟΥΜ' ? 

Edited by LeftLane
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.