Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


Recommended Posts

Ξαναδιαβασα και τον οδηγο και τις ε/α.

Δεν ειναι ξεκαθαρο, αλλα θεωρω οτι αν εχει καταβληθει χρηματικο ποσο, απο 1/1/2012 και μετα, τοτε δεν μπορει να υπαγχθει στο προγραμμα αυτο, ασχετως ποτε εγινε η υπαγωγη στο αλλο προγραμμα.

 

Αν εχεις κατι πιο ξεκαθαρο, μας το παραθετεις.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

11. Μπορεί κάποιος δικαιούχος να έχει χρηματοδοτηθεί στο παρελθόν από άλλες δράσεις;

Απάντηση: Οι δικαιούχοι θα πρέπει να μην έχουν ενταχθεί σε συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα, με την ιδιότητα του ατομικού επιχειρηματία/επιτηδευματία ή του εταίρου σε επιχορηγούμενη εταιρεία, από την 1/1/2012 μέχρι και την ημερομηνία υποβολής της αίτησης χρηματοδότησης, πλην προγραμμάτων κατάρτισης. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λες μην το εχω διαβασει?

 

Δηλαδη ο αλλος που εγκριθηκε το 2011 και πληρωθηκε το 2104, μπορει να υπαχθει?

Δε νομιζω...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κατι πιο ξεκαθαρο, μας το παραθετεις.

ΟΚ, λάθος δικό μου, δεν έχω κάτι πιο ξεκάθαρο από αυτό που έχεις ήδη διαβάσει!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για ένταξη και όχι για πληρωμή, οπότε συμφωνώ με tasxan206...

Ίσως το βλέπω και εγωιστικά γτ έτσι με συμφέρει.. :mrgreen: :mrgreen:

Edited by getsakna
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με το πρόγραμμα ΕΣΠΑ.

Θέλω να συμπεριλάβω μεταξύ αλλων στο πρόγραμμα μου την αγορα Total Station.

Επειδή η αξία του προφανώς είναι πάνω από 1500€, φορολογικά θα μπει στα πάγια με απόσβεση στη 5ετία, όπως ενημερώθηκα.

 

Όσον αφορά το ΕΣΠΑ, θα το επιδοτηθώ ολόκληρο το ποσό ή μόνο το ποσό που αντιστοιχεί στις αποσβέσεις των 24μηνών που θα τρέχει το πρόγραμμα;(2/5 της τιμής του οργάνου)

 

Είναι μια σημαντική λεπτομέρεια που πρέπει να γνωρίζουμε για να υπολογίσουμε το μπατζετ και να δούμε αν αξίζει ή όχι η αίτηση

 

Για αυτή την απορία του συναδελφου έχει κανεις ξεκαθαρη άποψη?

γιατί και γω πιστευα ότι το 7) μιλαει για αποσβέσεις παγίων που ηδη εχουν αγοραστει, για αυτο επιτρεπει και μεταχειρισμένα και μιλαει μονο για 2εετια.

Ενω τα νέα παγια που θα αγοράσουμε υπαγονται στο 8.

Όμως καποιοι σύμβουλοι τα λενε αλλιως, ότι εξαρταται από το ποσό, εαν ειναι >1500 ευρω τότε παει στο 7 υποχρεωωτικα? (?εμένα δε μου καθεται, λεω οτι παει στο 8 και απλά έχουμε την 5ετια), ενώ αν ειναι <1500 (λενε παλι) οτι ειναι κατ επιλογη δικη μας.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει: "Ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να μην έχει εγκριθεί και να μην έχει λάβει ενίσχυση από συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα από την 1.01.2012

μέχρι και την μέχρι και την ημερομηνία υποβολή της αίτησης. Εξαιρείται η συμμετοχή σε συγχρηματοδοτούμενες δράσεις κατάρτισης."

 

ισχύει και εμάς του πρόγραμματος ΟΑΕΔ ΝΕΕ 2009,  στο οποίο συμετείχα με εγκριτική απόφαση το 2010 και επιχοργήσεις τα ετη  2010,2011,2011,2013,2013?

Λέει να μην έχει εγκριθεί ... από την 1.01.2012 - Οκ εγκρίθηκα πριν την 1.01.2012

ΚΑΙ

να μην έχει λάβει ενίσχυση από την 1.01.2012- έλαβα την ενίσχυση μέχρι και το 2013 όπου πρόσθετα η αρχική επιδότηση του ΟΑΕΔ αυήθηκε λόγω κάποιας αλλαγης του προγράμματος-ΕΣΠΑ

συνεπώς

Νομίζω ότι δεν μπορώ να συμμετέχω στο καινούργιο πρόγραμμα...

Edited by maranti
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στο υπόδειγμα της κειμένου της υπεύθυνης δήλωσης και συγκεκριμένα στην παράγραφο Β του Παραρτήματος ΧΙ, που αφορά τις επιχορηγήσεις βάσει του κανονισμού de minimis, στα πλαίσια του οποίου υπάγεται και το «ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΕΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΕΤΟΥΣ 2009» αναφέρεται ότι:

 

Ως ημερομηνία δημόσιας χρηματοδότησης θεωρείται η ημερομηνία έκδοσης της Υπουργικής Απόφασης ένταξης/υπαγωγής και εν γένει παραχώρησης του έννομου δικαιώματος λήψης της ενίσχυσης.

 

Οπότε μετράει η ημερομηνία ένταξης στο πρόγραμμα του οαεδ και όχι η ημερομηνία που λήφθηκε η επιδότηση.

 

 

Για αυτή την απορία του συναδελφου έχει κανεις ξεκαθαρη άποψη?

γιατί και γω πιστευα ότι το 7) μιλαει για αποσβέσεις παγίων που ηδη εχουν αγοραστει, για αυτο επιτρεπει και μεταχειρισμένα και μιλαει μονο για 2εετια.

Ενω τα νέα παγια που θα αγοράσουμε υπαγονται στο 8.

Όμως καποιοι σύμβουλοι τα λενε αλλιως, ότι εξαρταται από το ποσό, εαν ειναι >1500 ευρω τότε παει στο 7 υποχρεωωτικα? (?εμένα δε μου καθεται, λεω οτι παει στο 8 και απλά έχουμε την 5ετια), ενώ αν ειναι <1500 (λενε παλι) οτι ειναι κατ επιλογη δικη μας.

Καλά τα λένε οι σύμβουλοι.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου.

 

1. Το πρόγραμμα αφορά μόνο 24 μήνες λειτουργίας της επιχείρησης; Δηλαδή δεν μπορείς να βάλεις ενοίκια 48 μηνών π.χ.;

2. Ξεκαθάρισε το θέμα με το αν φορολογηθούν οι επιδοτήσεις;

3. Σε συνέχεια του 2 θα μετρήσουν και για τις ασφαλιστικές υποχρεώσεις; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.