Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


Recommended Posts

1) Μπορείς να βάλεις δαπάνες για 24 μήνες

2) Δεν ξέρω

3) Η επιδότηση δεν θα προστεθεί στο εισόδημα αλλά θα μηδενίσει ή θα μειώσει τα έξοδα. Άρα μη σκας. Είναι σαν να σου έλεγε κάποιος σου παραχωρώ το γραφείο δωρεάν χωρίς ενοίκιο και εσύ του έλεγες ναι αλλά αν πληρώσω ενοίκιο, θα μειώσω τα κέρδη μου και έτσι θα φορολογηθώ λιγότερο και θα πληρώσω και λιγότερες εισφορές. Δεν στέκει σαν σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι για όσο καιρό θέλεις με μέγιστο τα 2 χρόνια και εύλογο μισθολογικό κόστος. Συμπεριλαμβάνονται στα 25.000€.

 

terry μπορείς να μην βάλεις πάγια αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να υπαχθεις σε επενδυτικο προγραμμα για να σου πληρωνει ΤΣΜΔΕ, δεη και κινητο, καλυτερα ασε καποιον αλλο να ενταχθει...,

Edited by terry
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο terry είναι τα πράγματα.

 

Όποιος μπει στο πρόγραμμα για να του πληρώσει τα πάγια έξοδα είναι τελειωμένος.

 

Όπως γνωρίζετε επιχορηγούνται τα έξοδα 2 ετών και θα πρέπει να πληρώσετε τα επόμενα 4 από την τσέπη σας.

 

Μόνο το ΤΣΜΕΔΕ για ΝΕΟ μηχανικό (θα κάνει πρώτη έναρξη τώρα) είναι σχεδόν 20.000€ για τα 6 έτη.

Υπολογίστε και 6*12=144 φορές τα μηνιαία έξοδα όπως ΔΕΗ, κινητό, κτλ, ... θα πληρώσει και από την τσέπη του.

 

Θα πουν κάποιοι "ας πάρω την επιδότηση ώστε να μπορώ να κάνω καλύτερη τιμή και να πιάσω την αγορά", αλλά δεν είναι έτσι.

 

Στην αρχή μπορούν όντως να έχουν χαμηλές τιμές και να πιάσουν πελάτες ζημιώνοντας έτσι αρχικά τους υπόλοιπους συναδέλφους. Στην συνέχεια όμως θα έχουν μάθει οι πελάτες τους σε τιμές κάτω του κόστους και δεν θα μπορεί να τους ικανοποιήσει οπότε θα τους χάσει και στο τέλος θα είναι και αυτός χαμένος.

Edited by sdim
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να υπαχθεις σε επενσυτικο προγραμμα για να σου πληρωνει ΤΣΜΔΕ, δεη και κινητο, καλυτερα ασε καποιον αλλο να ενταχθει...,

Καταρχήν αν  διαβάσεις την προκήρυξη του προγράμματος των πτυχιούχων θα δεις ότι είναι καθαρά προσανατολισμένο να καλύψει τα λειτουργικά έξοδα, τα οποία τα επιδοτεί 100%. Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει ολόκληρο το ποσό των 25.000Ε για να καλύψει λειτουργικά 2 ετών ή λειτουργικά και μισθολογικό κόστος. Αντίθετα για αγορά εξοπλισμού και διαμόρφωση εσωτερικού χώρου μπορεί να επιδοτηθεί μέχρι το 40% της συνολικής επένδυσης. Αυτά που αναφέρεις έχουν νόημα σε άλλα προγράμματα και όχι στο συγκεκριμένο.

Να μην ξεχνάμε ότι το πρόγραμμα αναφέρεται και σε υφιστάμενες επιχειρήσεις. Μία επιχείρηση για παράδειγμα που έχει ξεκινήσει την λειτουργία της πριν ένα ή δύο χρόνια, το πυθανότερο είναι να έχει αγοράσει τον εξοπλισμό που χρειάζεται και να έχει διαμορφώσει τον χώρο της. Η συγκεκριμένη επιχείρηση θα μπορέσει να γίνει πιο ανταγωνιστική ή να επιβιώσει μέσα στην κρίση με την βοήθεια της επιδότησης, μέχρι να καταφέρει να αναπτύξει το πελατολόγιο της. Δεν καταλαβαίνω γιατί προτείνεις σε μία τέτοια επιχείρηση να μην ενταχθεί ώστε να ενταχθεί μία άλλη που θα αγοράσει πάγια.

Edited by *olga*
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για ξαναδες παλι τα ποσοστα.

Μεχρι και 95% μπορει να ειναι οι δαπανες (μαζι με το ΤΣΜΕΔΕ), εκτος απο τα λειτουργικα.

Νομιζω ο sdim σου απαντησε.

 

 

ΥΓ. Στο συγκεκκριμενο προγραμμα δεν μπορω να υπαχθω, οποτε απλα τη γνωμη μου γραφω. Δε φοβαμαι μη μου φαει κανεις τη θεση...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για ξαναδες παλι τα ποσοστα.

Μεχρι και 95% μπορει να ειναι οι δαπανες (μαζι με το ΤΣΜΕΔΕ), εκτος απο τα λειτουργικα.

Νομιζω ο sdim σου απαντησε.

 

 

ΥΓ. Στο συγκεκκριμενο προγραμμα δεν μπορω να υπαχθω, οποτε απλα τη γνωμη μου γραφω. Δε φοβαμαι μη μου φαει κανεις τη θεση...

Τα ξέρω τα ποσοστά. Τώρα βάζεις μέσα ΤΣΜΕΔΕ και λοιπά ενώ πριν μιλούσες για πάγια. Τα πάγια είναι 40%.

Το ξαναλέω: Tο συγκεκριμένο πρόγραμμα (σε αντίθεση με άλλα) είναι καθαρά προσανατολισμένο στα λειτουργικά έξοδα.

Ο sdim μιλάει για νέους που δεν έχουν ξεκινήσει επιχείρηση. Θα συμφωνήσω ότι αν κάποιος ξεκινήσει κάτι μόνο για την επιδότηση είναι λάθος. Εγώ σου εξηγώ παραπάνω ότι το πρόγραμμα αφορά και υφιστάμενες.

 

Καλά κάνεις και γράφεις το ΥΓ γιατί έτσι φάνηκε από τις απαντήσεις σου  γενικά. Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.