Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


Recommended Posts

Γενικα η εμπερια μου με τα ΕΣΠΑ τα 5 τελευταια χρονια, εχει δειξει οτι πληρωνουν το αργοτερο εντος 3-6 μηνες, με μεση αναμονη τους 2 μηνες και εφοσον τα δικαιολογητικα ειναι πληρη..

 

Η βλακεια για τους Εν. Επ. ειναι αλλη υποθεση.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για το πρόγραμμα ενίσχυσης ενεργειακών επιθεωρητών υπάρχει επίσημη απάντηση

18/3/2016    http://buildingcert.gr/

Ερώτηση 71 http://epan2.antagonistikotita.gr/uploads/16%2003%202016_Suxnes_Erwt_Apant_Ptuxioyxoi.pdf

 

 

Το γεγονός ότι η αίτησή μου για την ενίσχυση ενεργειακών επιθεωρητών έγινε τον Οκτώβριο του 2013 και ακόμα δεν έχουν κατατεθεί τα 400€ με ανησυχεί πολύ και δεν είμαι σίγουρος για το πότε θα κατατεθούν τα χρήματα του προγράμματος που συζητάμε.

 

 

 

Συνάδελφε το γνωρίζω αυτο. Απλά ρωτάω αν το γραφουμε και αν ναι σε ποιο πεδιο μεσα στην αίτηση μας.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις ότι έχεις ενταχθεί ? Έχεις ημερομηνία ένταξης, αρ.πρωτ. κ.τ.λ. ?

 

 

Έχει πέσει το σύστημα του ΕΣΠΑ ? Πάω να μπω στη δήλωση μου και μου βγάζει σφάλμα...

 

Μπορεί να μου πει κάποιος ?

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Φ.Π.Α. είναι επιλέξιμη δαπάνη για όποιον έχει ενταχτεί στο καθεστώς της Απαλλαγής ΦΠΑ (λόγω τζίρου < 10000);

Διαβάζοντας την Προκήρυξη καταλαβαίνω πως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Όσα παιδιά (φιλικά το λέω, λόγω ηλικίας) κάνανε έναρξη μετά την 1/1/2011 και το 2015 είχανε φορολογητέο εισόδημα ως 7.500€ παίρνουνε 'με το καλημέρα' 67/100 της συνολικής βαθμολογίας. Αν συνεταιριστούν (π.χ. σαν τους Χιώτες, δυο-δυο) παίρνουν άλλα 8/100, σύνολο 75/100.

 

Αυτοί θα πάρουν την επιδότηση, όλοι οι άλλοι τζάμπα παιδεύονται μάλλον.

 

Αφού οι θέσεις πανελλαδικά είναι χοντρικά 1.000 με 1.500 και περιλαμβάνους πλείστες ειδικότητες, όπως του ιατρού, οδοντιάτρου, κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, δικολάβου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, κοινωνικού λειτουργού και εμπειρογνώμονα (OK, η λίστα αυτή είναι από αλλού και μπορεί να μην αντιστοιχεί πλήρως στην προκήρυξη, αλλά όλοι αυτοί θεωρούνται ελεύθεροι επαγγελματίες).

 

Για να ολοκληρώσω το συλλογισμό μου, τα υπόλοιπα 25/100 είναι στην κρίση του αξιολογητή, αλλά... πόσο χάλια μπορείς να γράψεις την πρόταση για να μην πάρεις τα μισά από αυτά;

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

παιδια όποιος το κατέχει:

 

ειμαστε 2 μηχ/κοι ο ενας παλαιος ενεργος ο αλλος νεος ανεργος με οαεδ,

 

σκεφτομαστε,αν μπορουμε αντι να νοικιαζουμε χωρο να βαλουμε τον αχρησιμοποιητο χωρο

που εχει ο ενας απο τους 2 σε ενα κτιριο για γραφειο..

 

επηρεαζομαστε σε μορια?ειδα οχι.

μπορουμε να παρουμε τα υπολοιπα παγια εξοδα?δεη οτε κλπ?δεν ειδα καπου να λεει οχι.

 

φυσικα κατανοω πως μειωνοντας τα παγια εξοδα σα ποσοστο δημιουργειτε ενα θεματακι,αλλα θα το τσεκαρω.

 

τελος μετα τα 2 χρονια,αν τελικα νοικιασουμε χωρο ,μπορουμε μετα να μεταφερθούμε σε χωρο μας?οχι σπιτι,οχι υπαρχον γραφειο κλπ..

 

σας ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

αν και εχω αρκετές απορίες, θα ήθελα να ρωτήσω τι βάζουμε στο πεδιο συνολικό δηλωθέν εισόδημα για το 2015. Κατανοώ ότι χρειάζεται το εισόδημα τυο 2015 που θα κατατεθει το επόμενο χρονικό διάστημα από τους λογιστές. Εμείς τι πρέπει να κάνουμε? να πιέσουμε τους λογιστές να καταθέσουν τη φορολογική μας δήλωση τώρα? 

 

mertaghon, νομίζω ότι μπορείς να ζητησεις δεη, οτε. κα. [δεν βλεπω να το απαγορεύει πουθενα]

επίσης, νομίζω οτι μπορείς να μεταφερθεις σε άλλο χώρο , όμως όχι στο σπίτι σου. μπορείς να μεταφερθεις σε αλλο αυτοτελη επαγγελματικό χώρο. [ δηλαδή πολεοδομική χρήση γραφείο? - δικιά μου απορία.. ]

Edited by marita
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.