Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


tasxan206

Recommended Posts

εμ ρε Συνάδελφε το πήγαινε ςγυρεύοντας και εσυ.... εδω κυνηγάμε το θεμα εβδομάδες, ψάχνουμε για οικονομικές προσφορές για εξοπλισμό, κάνουμε τα οποια επιχειρηματικά μας πλάνα και έρχεσαι ουρανοκατέβατος και λες ρε παιδιά σε αυτο το πεδίο τι να βάλω; και μάλιστα ενα πεδίο που ειναι η καρδιά του θέματος...

 

Η στάση σου μου θύμισε τότε που η΄μασταν ακόμα φοιτητές και σε μια ωρα έπρεπε να παραδώσουμε το θέμα. Οπότε εμφανιζότανε ο τουρίσταςΣυνάδελφος και σου έλεγε, ρε συ τι να γραψω εδω? εκει τι έγραψες. Τα έγραφε σ εμια τσαλακωμένη σελίδα και το παρέδιδε. Απλά για να πει οτι παρέδωσε κατι και να φανει το ονομα του στη κατάσταση μπας και περασει το μάθημα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τις τροποποιησεις τις διαβάσατε??

-κόβονται οι συμμετέχοντες σε άλλη εταιρεία,

κόβονται οσοι έκαναν διακοπή πρόσφατα,

ενώ και οι άνεργοι πρέπει να παραμείνουν άνεργοι πρακτικά ως την ενταξη.

 

Κρίμα για τους συναδέλφους και φίλους που έκαναν πραγματικό κόπο να ετοιμαστούν και έχουν ήδη αποστείλει αίτηση και έχουν δώσει λεφτα.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Τραγικό δύο ημέρες πριν την προθεσμία αποστολής των αιτήσεων, να αλλάζουν τα κρητίρια ένταξης.

Νομίζω για τους άνεργους λέει να ήταν άνεργοι κατά την δημοσίευση της προκύρηξης και όταν καταθέσουν τα δικαιολογητικά. Δεν λεέι δηλαδή και κατά την διάρκεια. Είναι αστείο ν απαιτούν από κάποιον άνεργο να παραμείνει άνεργος, μέχρι να δεήσουν αυτοί να βγάλουν αποτελέσματα.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

Aυτο εννοούσα και γω, δηλαδή αν τους προκυψει δουλειά ή θελουν να ανοιξουν πριν δε μπορουν (θα χασουν τα μόρια ή και την ένταξη κατα περιπτωση).

Αλλά εδώ αλλαζουν φορολογικοι συντελεστές, φπα κλπ μεσα στη χρονια, τωρα στα 400αρια που έδωσε τζαμπα ο κόσμος θα κολλησουν?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση προχθεσινό πρωτόκολλο και τον συνολικό προυπολογισμό, υπολογίζω ότι περίπου 1 στους 15 από αυτούς που θα κάνουν αίτηση θα επιδοτηθεί.

Δύσκολα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Ενα προγραμμα ειναι.

Δεν χαθηκε και ο κοσμος.

Θεωρητικα θα βγει και δευτερη "φουρνια" προγραμματων που θα περιλαμβανει και το παρον προγραμμα.

Απο την αρχη ξερατε οτι περιπου 2000 ατομα σε ολη την Ελλαδα θα επιδοτηθουν.

Περιμενατε να ειναι μονο 2000 αιτησεις?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Είπε κανείς ότι χάθηκε ο κόσμος? Μιας και το είδα είπα να το γράψω για να έχουν μία εικόνα οι συνάδελφοι για τις πυθανότητες. Λίγο λιγότερα  χρήματα θα δοθούν και στον δεύτερο κύκλο από ότι έχει δημοσιευθεί άρα οι πυθανότητες συνολικά θα είναι 1 στις 10. Αυτά τα νεα..

Edited by *olga*
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εγώ ουτως ή αλλως φετος θα αγοραζα ενα rtk και ενα χωροβατη με τη πιστωτική...

 

Αν μπω στο προγραμμα έχει καλώς...αν όχι δε μαμείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω συμπληρώσει τα πάντα και μου μένει το επιχειρηματικό σχέδιο αλλά δεν τα έχω με τις σάλτσες (αυτό απ΄ ότι είδα θέλει). Αν κάποιος έχει ένα υπόδειγμα θα του ήμουν υπόχρεος. (ξέρω τι θέλω να μου επιδοτήσουν :P)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δε νομίζω οτι υπάρχουν υποδείγματα γι αυτό, είναι άλλα τα πλάνα ανά τύπο επιχείρησης και ανά σκοπο. Εννοείται από εταιρεία συμβούλων δε θα βρεις δωρεαν τίποτα συγκεκριμενο για μηχανικο, και επίσης από άτομο που ο ίδιος εκανε αίτηση με δικό του πλάνο εννοείται πάλι ότι δε θα το δώσει αφού προσπαθουν ολοι για την ίδια επιδοτηση, χώρια που υπάρχει και ο κινδυνος να κοπουν 2 ομοια σχέδια αν πέσουν στον ίδιο αξιολογητη. Δεν είναι υποδειγμα μελετης-εντύπων πολεοδομιας ούτε νομοθεσια - είναι τα μόρια το ενός έναντι του άλλου!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.