Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


Recommended Posts

Στον "συγκεντρωτικό πίνακα δαπανών"  ενώ στον συνολικό προϋπολογισμό έχει πάρει σωστά τα ποσά, μου έχει 0 στον επιλέξιμο προϋπολογισμό και 0 στην δημόσια δαπάνη.

 

Μου διαφεύγει κάτι;

 

 

update

Συμπλήρωσα μερικά επιπλέον έξοδα και μου εμφάνισε κάποια αλλά δεν έχει λογική.

Ενώ τα λειτουργικά έξοδα και τα έξοδα αναλωσίμων μου τα δικαιολογεί 100%, στις ασφαλιστικές εισφορές από τις σχεδόν 12.000€ μου δικαιολογεί μόνο τα 3822€ ενώ θα έπρεπε να λέει 7500 που είναι το μέγιστο επιλέξιμο.

Ομοίως στην αγορά εξοπλισμού δικαιολογεί περίπου το 50% των ποσών.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα , 

 

ηθελα να ρωτήσω αν η δράση '«Ενίσχυση δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή» πρέπει να αναφερθεί στις ενισχύσει ΄γσσονος σημασίας?

Link to comment
Share on other sites

Sdim

Έχει να κάνει με τα ποσοστά κάθε δαπάνης στο σύνολο του προυπολογισμού.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην αναλυση δαπανων...τα ποσά είναι με ΦΠΑ ή χωρίς ???!

 

Επίσης οι δαπάνες που βάζουμε είναι δεσμευτικές ? Αυτά πρέπει να αγοράσουμε ή μπορούμε να τα αλλάξουμε έστω και λίγο ??

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Καθαρή αξία.

Μπορείς να αλλάξεις, απλά δεν είμαι σίγουρος αν μπορούν να γίνουν αλλαγές ανάμεσα σε διαφορετικές κατηγορίες δαπανών.

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία 7 - Αποσβέσεις παγίων/ Χρηματοδοτική μίσθωση εξοπλισμού, τι πάγια και εξοπλισμό μπορούμε να βάλουμε;

Τι σημαίνει "χωρίς χρήση ρήτρας ευελιξίας";

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόγραμμα δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει.

 

Έβαλα κάποιες δαπάνες και βλέπω ότι ο εγκεκριμένος είναι πολύ μικρότερος.

 

Δηλαδή πρέπει με λίγα λόγια να βάζεις πολλές δαπάνες και όχι μόνο μερικές. Πρέπει να βάλεις και τις 8 κατηγορίες δαπανών για να πάρεις τα 25χιλ αλλιώς σου τα κόβει.

 

Αν βάλεις π.χ. μόνο δαπάνες λειτουργίας ενοίκια ΔΕΗ , αναλώσιμα , ΤΣΜΕΔΕ...και δεν βάλεις προσωπικό, δεν στα εγκρίνει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι ο τελικός προϋπολογισμός είναι 26.000€ και επιδοτούνται τα 25.000€

 

Αν μέχρι να υλοποιήσουμε το πρόγραμμα έχουν πέσει οι τιμές και π.χ. κοστίσει 25.500€ η υλοποίηση, θα πάρουμε πάλι 25.000€ ή αναλογικά λιγότερα;

 

@nik

 

Είχα και εγώ παρόμοια απορία παραπάνω.

Κάθε φορά που προσθέτεις κάτι επαναυπολογίζει το σύστημα την επιδότηση.

Μην ξεχνάς ότι η επιδότηση είναι επί του προϋπολογισμού και όχι επί των 25.000€. Έτσι αν π.χ. βάλεις μόνο λειτουργικά έξοδα (60%) και ασφαλιστικές εισφορές (30%) είσαι κάτω από το 100% και συνεπώς σου βγάζει μηδέν επειδή δεν ξέρει τι να κάνει το υπόλοιπο 10%.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Οκ ναι θέλει πειράματα. Τελικά το έφτιαξα. 

 

Πάντως εγώ βάζω δαπάνες με ΦΠΑ αφού ο ΦΠΑ είναι επιλέξιμος νομίζω είναι το πιο σωστό.

 

Γενικά πάντως περίεργο ΕΣΠΑ....δεν μου αρέσει πολύ. Το άλλο του 2010 μου είχε φανεί πιο απλό και είχε μεγαλύτερη άνεση χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.