Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

2ο Πτυχίο Μηχανολόγου Μηχανικού ΤΕΙ και μεταπτυχιακά για πετρέλαια


Likourgos94

Recommended Posts

Γειας σας, είμαι φοιτητής του ΤΕΙ καβαλας στο τμήμα μηχανικών πετρελαίου και φυσικού αερίου. Πολύ προσφατα, λόγω οικονομικών λόγων, ένωσαν το τμήμα μου με αυτό των μηχανολόγων μηχανικών. Το αποτέλεσμα είναι πως έχουμε πάρα πολλά κοινά μαθήματα. Μάλιστα έχουμε τόσα πολλά κοινά μαθήματα που αν παρακολουθήσω 2 μόλις παραπάνω εξαμηνα, μπορώ να αποκτήσω και τον τίτλο του μηχανολόγου μηχανικού. Αξίζει?

 

Από πλευράς μεταπτυχιακού το ίδιο το ΤΕΙ προσφέρει το MSc in Oil and Gas Technology. To οποίο είναι ενα εξάμηνο management, γεωστρατηγικές και τέτοια και ενα εξάμηνο εξειδίκευση και προσομοιώσεις σε τεχνικά θέματα του κλάδου. Θα ήταν καλύτερο να αποκτήσω ένα πρώτο μεταπτυχιακό που αφορά μόνο τεχνικά θέματα και ύστερα να αποκτήσω ενα ΜΒΑ που έχει σχέση με υδρογονάνθρακες? Φυσικά οι καθηγητές της σχολής μου λενε να μείνω καβάλα.

 

To μόνο αλλο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα που ασχολείται με υδρογονάνθρακες είναι στη Κρήτη και μόνο 1 μάθημα (Petroleum Economics and Law) δεν εχει άμεση σχέση με παραγωγή

 

Επίσης υπάρχει και το οικονομικό θέμα. Οτιδήποτε σε εξωτερικό αποκλείεται είτε λόγω γλώσσας (γερμανία και λοιπές σκανδιναβικές,δεν θελω να χάσω χρονο για την γλώσσα), είτε οικονομικών (Αγγλία,ΗΠΑ - μιλάω άπταιστα αγγλικά). Ένα μικρό οικονομικό απόθεμα υπάρχει αλλά δεν είναι αρκετό.

 

Με ενδιαφέρει να φύγω εξωτερικό για δουλειά. Με ενδιαφέρουν τα πετρέλαια, όμως δεν θα έλεγα απαραίτητα όχι σε κάποιο αλλο μεταπτυχιακό. Θα προτιμούσα όμως να παραμείνω στα πετρέλαια.

 

Τι λέτε να κάνω?

 

ΥΓ - Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να βρω σεμινάρια και short cycle courses ή γενικά οτιδήποτε αυτού το είδους που με ενδιαφέρουν?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αξίζει και με το παραπάνω να κάνεις 1 έτος παραπάνω (2 εξάμηνα) για να πάρεις το πτυχίου μηχ. μηχανικού ΤΕΙ διότι:

 

1. Ακόμα σήμερα τα δικαιώματα της σχολής πετρελαίου και φ.α ειναι σχετικά περιορισμένα σε σχέση με του μηχανολόγου

2. Με το πτυχίο μηχανολόγου αποκτάς πρόσβαση σε θέσεις εργασίας που δεν θα μπορούσες ως πετρελαίας

3. Συμφέρει value for money (αν δεν σου κοστίζει η διαμονη εκεί)

4. θα φαίνεται (και κατά ουσία)  θα έχεις 2 πτυχία και αυτό μετρά γενικά πολύ πιο πολύ από ένα μεταπτυχιακό που το κάνεις όποτε θες.

 

Ειναι δωρακι το πτυχίο μηχ. μηχανικού με ένα έτος.. πολύ καλυτερο από κάθε μεταπτυχιακό..

 

Το μεταπτυχιακό MSc in Oil and Gas Technology έχω ακούσει ότι ειναι ιδιαίτερο και εκτός ότι επειδή γίνεται σε συνεργασία με ξένο πανεπιστήμιο (που σημαίνει ότι μετράει πολύ έξω) πρέπει να έχει και ενδιαφέρον περιεχόμενο.

 

Εξαρτάται το τι θες να κάνεις. Πάντως νομίζω ότι αυτό το μεταπτυχιακό αξίζει να το κάνεις αντί ενός ΜΒΑ.

Το ΜΒΑ σε υδρογονάθρακες θα πρέπει να το ψάξεις έξω και αν βρεις κάτι ελλάδα θα είναι "Ανωριμο" και θα είσαι μάλλον το πειραματόζωο...

 

Νομίζω χρονικά οικονομικά κτλ. αξίζει να συνεχίσεις εκεί που είσαι.. εκτός αν βρεις κάτι έξω που δεν θα σε κοστίσει. Γενικά η είσοδος σε μεταπτυχιακό σίγουρα δίνει ενα ατού αλλά θα πρέπει να το συνδυάσεις με το τι προοπτικές εργασίας θέλεις να έχεις.

Κάνοντας το πτυχιο του μηχ. μηχανικού μπορείς να επανεξετάσεις το ζητημα του μεταπτυχιακού..... ;)

Edited by abouts
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να φύγω εξωτερικό για δουλειά. Με ενδιαφέρουν τα πετρέλαια, όμως δεν θα έλεγα απαραίτητα όχι σε κάποιο αλλο μεταπτυχιακό. Θα προτιμούσα όμως να παραμείνω στα πετρέλαια.

 

Τι λέτε να κάνω?

Φευγεις κατευθείαν έξω... Η εδώ παραμονή είναι χάσιμο χρόνου απο τη στιγμή που σκέφτεσαι να πας να δουλέψεις στο εξωτερικό... Όσο καθυστερείς κάποιος τόσο χειρότερο είναι για αυτόν... Για το μεταπτυχιακό ρώτησε ότι θέλεις σε πμ...

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κάνε το παραπάνω εξάμηνο και πάρε το πτυχίο του Μηχ Μηχ. 

 

Θα μετράει πάρα πολύ έξω το ότι έχεις δύο πτυχία. 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση βρε παιδια σε αυτους που κάνουν αρνητικό χωρίς να το πολυσκεφτούν, ξέρετε το συγκεκριμένο ΤΕΙ και το μεταπτυχιακό του? Γιατί μετα απο 10 χρόνια δουλειας στο συγκεκριμένο ΤΕΙ νομίζω γνωρίζω κάτι παραπάνω... Επίσης ξέρετε πόσοι φοιτητές μου έφυγαν έξω και τι μου μεταφέρουν? Για το πτυχίο του μηχανολόγου εννοείτε αν και ψάξτω λίγο γιατι δεν είμαι 100% σίγουρος ότι νομικά όλα είναι οκ (θεωρώ πως ναι αλλά έχω μια μικρή αμφιβολία)...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έκανα αρνητικό θα σου απαντήσω:

 

Αποφοίτησα το 2008 από το ΤΕΙ Καβάλας. Το 2012 έφυγα για έξω (Αγγλία) έχοντας σαν σκοπό να κάνω ένα μεταπτυχιακό παράλληλα με τη δουλειά μου.

 

Από τότε που ανέβηκα τα δίδακτρα ανεβαίνουν κάθε χρόνο και πλέον έχουν φτάσει σε επίπεδο που δεν θα κάνω μεταπτυχιακό ποτέ. Με αυτή τη λογική και μιας και το πτυχίο του ΤΕΙ Καβάλας μια χαρά το αναγνώρισε το ImechE σαν B.Eng, προτείνω στον συνάδελφο να κάνει άλλο ένα χρόνο και να είναι και Mechanical Engineer ΚΑΙ Petroleum Engineer.

Αν έχει τα λεφτά να διαθέσει για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό τότε OK πάω πάσο, αλλά μιλάμε για περίπου £30k (δίδακτρα και κόστος ζωή μαζί)

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος είπε εξ'αρχής....

Επίσης υπάρχει και το οικονομικό θέμα. Οτιδήποτε σε εξωτερικό αποκλείεται είτε λόγω γλώσσας (γερμανία και λοιπές σκανδιναβικές,δεν θελω να χάσω χρονο για την γλώσσα), είτε οικονομικών (Αγγλία,ΗΠΑ - μιλάω άπταιστα αγγλικά). Ένα μικρό οικονομικό απόθεμα υπάρχει αλλά δεν είναι αρκετό.

 

Οπότε όποια συζήτηση για εξωτερικό είναι άκυρη...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε όποια συζήτηση για εξωτερικό είναι άκυρη...

Εξωτερικό για σπουδές, γιατί παρακάτω λέει ότι θέλει να φύγει έξω για δουλειά άρα δεν είναι άκυρη.

 

Από εκεί και πέρα ξαναλέω. Αφού θέλεις να παραμείνεις στα πετρέλαια σαν χώρο δουλειάς, το έξτρα πτυχίο του Μηχ Μηχ είναι τεράστιο asset. Αν είχα τη δυνατότητα όταν τελειώνα από Καβάλα το 2008 να κάνω κάτι παρόμοιο θα το έκανα.

 

Για να μην έχεις καμία αυταπάτη όμως, το να βρεις δουλειά έξω δεν θα είναι κάτι πολύ εύκολο, όχι επειδή το/α πτυχίο/α σου είναι απο ΤΕΙ, αλλά επειδή θα ζητάνε προϋπηρεσία. 

Για το πόσο εύκολο θα είναι να βρεις δουλειά, στα πετρέλαια ειδικά, αυτό θα εξαρτηθεί και από το που θα είναι οι τιμές του πετρελαίου όταν με το καλό θα τελειώσεις.

 

Μια εταιρεία που ξέρω ότι ζητάει συνέχεια κόσμο είναι η subsea 7

 

http://www.subsea7.com/en/index.html

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.