Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

απαλλαγή ΦΠΑ για αγορές από το amazon.co.uk


ileve

Recommended Posts

Θελεις να μου πεις πως το αμαζον δεχεται "σήμερα" ελληνικές κάρτες συνάδελφε;

 

 

Βεβαίως, έχω κάνει περίπου 10 αγορές το τελευταίο δίμηνο, και από .com και από co.uk

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο δίμηνο, η αλήθεια είναι πως δεν δοκίμασα. Γι'αυτο είχα εκνευριστεί και έβγαλα μια revolut αγγλική για να ησυχάσω.

 

Θενκς πάντως για τις ινφο!

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο δίμηνο, η αλήθεια είναι πως δεν δοκίμασα. Γι'αυτο είχα εκνευριστεί και έβγαλα μια revolut αγγλική για να ησυχάσω.

 

Θενκς πάντως για τις ινφο!

 

Δέχεται κανονικότατα. Χρησιμοποίησα προπληρωμένη της Eurobank. Δεν μπλοκάρουν πλέον συναλλαγές για ηλεκτρονικά είδη. Για ρουχισμό κρατάω μια επιφύλαξη, γιατί στην Alpha bank μου είχαν πει ότι ενδεχομένως και να μπλοκαριστεί αγορά ρούχων από το εξωτερικό. Για άλλα θέματα, τύπου στοιχήματα και γενικά τζόγος, εννοείται θα σε μπλοκάρει. Αλλά για ηλεκτρονικά είδη, αγοράζεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ, δέχονται κανονικά κάρτες και για είδη πέραν ηλεκτρονικών. Σαμπουάν, cd κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συγνώμη, τους ρώτησα (το amazon.co.uk) σήμερα για την χρέωση Φ.Π.Α. που μου κάνουν σε κάποια προϊόντα (παιδικά ρούχα π.χ.) όπου η Αγγλία έχει μηδέν Φ.Π.Α και η Ελλάδα 24%.. Στο τέλος της συζήτησης μου είπαν να εισάγω το Α.Φ.Μ. μου στο account μου και για αυτά τα προϊόντα θα μου επιστρέφουν το Φ.Π.Α.

Τους διευκρίνισα πως δεν είναι εταιρικές αγορές αλλά απλά σαν πολίτης και επέμεναν πως με το που το κάνω θα μου επιστρέψουν το Φ.Π.Α. που μου είχαν κρατήσει.

Ισχύει κάτι τέτοιο μήπως ξέρετε?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή τη συζήτηση εδώ το έψαξα λίγο και βρήκα ότι εάν ο πωλητής πουλάει μεγάλες ποσότητες σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα τότε υποχρεούται να χρεώνει το ΦΠΑ της χώρας προορισμού. Εάν πουλάει περιστασιακά στην χώρα προορισμού, τότε μπορεί να χρεώνει το ΦΠΑ της χώρας του.

 

Οπότε αφού οι Βρετανοί έχουν 0% στα παιδικά ρούχα θα μπορούσαν να μη σε χρεώσουν αν ο πωλητής είναι κατάστημα που πουλάει μέσω του amazon. Αν είναι το ίδιο το amazon uk πρέπει να σε χρεώσουν 24%. Αυτά όμως χωρίς να υπάρχει ανάγκη να τους δώσεις ΑΦΜ.

 

Αν τους δώσεις ΑΦΜ, κανονικά αυτοί θα τσεκάρουν ότι είναι ενεργοποιημένες οι ενδοκοινοτικές αποκτήσεις και δε θα σου κρατήσουν/ θα σου επιστρέψουν τον ΦΠΑ. Μετά εσύ, εφόσον η δαπάνη δεν εκπίπτει ως επαγγελματική, θα πρέπει να να πληρώσεις εδώ σε μας το ΦΠΑ, αφού υποβάλλεις την αντίστοιχη δηλωση/ πίνακα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γνωρίζοντας πως για περάσεις στα έξοδά σου αγορά εξοπλισμού από την ευρωπαϊκή ένωση, θα πρέπει να έχεις κάνει έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών, και αντίστοιχα αυτός που θα σου πουλήσει να έχει κάνει την αντίστοιχη διαδικασία, (μπορείς να ελέγξεις την εγκυρότητα των ευρωπαϊκών ΑΦΜ δες εδώ στο σύστημα VIES), αγόρασα σκάνερ από το την Αγγλία και συγκεκριμένα από το ebay. Παρακάτω παραθέτω τα ποσά στρογγυλοποιημένα και σε ευρώ: α) τελική τιμή με ΦΠΑ Αγγλίας 400 Ε, β) αν το ΦΠΑ στην Αγγλία είναι 20%, έχουμε 70 Ε, και γ) καθαρή τιμή 330Ε. Πριν αγοράσω είχα ρωτήσει το ebay για το παραπάνω, (δηλαδή της δυνατότητας αφαίρεσης του ΦΠΑ από την τιμή των 400 Ε), και μου είπε ότι δεν μπορούν να το κάνουν αυτοί, αλλά θα πρέπει να συνεννοηθώ με το πωλητή. Ωστόσο αυτός δεν απαντούσε στο ερώτημά μου πριν αγοράσω, (είχα ελέγξει την εγκυρότητα του ΑΦΜ του), ωστόσο με άλλον πωλητή που απάντησε μου είπε ότι θα πρέπει αντίστοιχα να κάνω κατάθεση 400 Ε σε αυτόν, και μετά στέλνοντας τα στοιχεία μου και το αίτημά μου, να μου επιστρέψει τα 70 Ευρώ, και άρα η απόδειξη να αναγράφει 330Ε.

 

Τελικά αγόρασα από τον πρώτο, (για διάφορους άλλους λόγους που δεν έχει σημασία να αναφερθούν), και τώρα αυτός ο πωλητής λέει μπούρδες και δεν θέλει ουσιαστικά να επιστρέψει το ποσό, και μου απέστειλε ένα τιμολόγιο για συνολική τιμή των 400Ε, χωρίς να αναφέρει επιμέρους ποσά για ΦΠΑ και καθαρή τιμή, λέγοντάς μου ότι μπορώ να το περάσω στα έξοδά μου έτσι όπως είναι. Η λογίστριά μου λέει ότι θα μου περάσει όλο το ποσό των 400, αφού δεν αναφέρει φπα. Τελικά λέτε να έχω πρόβλημα στο μέλλον με την εν λόγω καταχώρηση. Έχει κανείς εμπειρία από το παραπάνω, πχ από διαφήμιση σε Google adwords, και πως δηλώνεται, (ή αν φαίνεται το ΦΠΑ στο τιμολόγιο, ή απλώς αναφέρει ένα ποσό χωρίς επιμερισμό σε καθαρό και ΦΠΑ)?

Edited by Johnny-B
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ δεν έπρεπε να στο χρεώσει στο ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ... δηλαδή έπρεπε να στείλει τιμολόγιο 330€ και 0€ ΦΠΑ, και να πληρώσεις 330€ αναφέροντας στο τιμολόγιο το ΑΦΜ σου ELxxx xxx xxx...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.