Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενισχυμένες ζώνες και συνδετήρες


 
Panayiotis

Recommended Posts

Οι ενισχυμένες ζώνες ΔΕΝ είναι δοκάρια!

Ούτε καν κρυφοδοκάρια είναι!

Είναι πλάκα απλά με τοπική πύκνωση οπλισμού.

Έτσι κι αλλιώς η τοπική μεταβολή της ακαμψίας της πλάκας είναι πάρα πολύ μικρή.

Link to comment
Share on other sites

αξονικά (κατα μήκος) είναι δοκός αφού μεταφέρει αξονική δύναμη και συγρατεί το απέναντι δοκό/υποστύλωμα λόγο των αγκυρώσεων και της περίσφυξης άρα και της αξονικής συμπεριφοράς δοκού, εφόσων παρουσιαστεί ανάγκη, σε σεισμό ή σε κρούση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, όταν υπάρχουν πλάκες (δίσκοι), οι δοκοί θεωρείται ότι δεν μεταφέρουν αξονικό. Και, στην πράξη, όντως δεν μεταφέρουν...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κάνει η ενισχυμένη ζώνη είναι η προστασία έναντι διάτρησης του σκυροδέματος. Αξονικά γιατί να δουλέψει η ΕΖ; H πλάκα σου προσφέρει διαφραγματική λειτουργία στο επίπεδο, και μάλιστα σχεδόν σε απόλυτο βαθμό, που σημαίνει ότι δεν έχει νόημα να αυξηθεί η αξονική δυσκαμψία της.

Edited by thanasis3
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ζητημα ενισχυμενων ζωνων -κρυφοδοκων αναλυονται επαρκως στο βιβλιο του Πενελη "Κατασκευες απο οπλισμενο σκυροδεμα " &3.2.2.1.4.-3.2.2.1.5 ) "

Link to comment
Share on other sites

 

Ολα τα ζητημα ενισχυμενων ζωνων -κρυφοδοκων αναλυονται επαρκως στο βιβλιο του Πενελη "Κατασκευες απο οπλισμενο σκυροδεμα " &3.2.2.1.4.-3.2.2.1.5 ) "

δεν το έχω. Θα βοηθούσε ένα αντίγραφο της σελίδας.

 

 

 

Το μόνο που κάνει η ενισχυμένη ζώνη είναι η προστασία έναντι διάτρησης του σκυροδέματος. Αξονικά γιατί να δουλέψει η ΕΖ; H πλάκα σου προσφέρει διαφραγματική λειτουργία στο επίπεδο, και μάλιστα σχεδόν σε απόλυτο βαθμό, που σημαίνει ότι δεν έχει νόημα να αυξηθεί η αξονική δυσκαμψία της.

Έχω αμφιέριστη πλάκα και στις 2 ελεύθερες παρειές της αμφιέριστης, στο τοιχίο και δοκό δηλ περιμετρικά, μπορεί να προσθέσω τοίχο ύψους 1.2 m. Νομίζω χρειάζεται τοπική ενίσχυση με δύο ενισχυμένες ζώνες όπου θα δηλώσω τα γραμμικά φορτία αυτά.

 

Αφού λέτε ότι δεν χρειάζονται οι 2 ενισχυμένες ζώνες για μεταφορά των κατά μήκος αξονικών φορτίων γιατί το φέσπα δεν μου κάνει επίλυση σε μία απλή αμφιέριστη πλάκα??? Γιατί δεν μεταφέρει η πλάκα τα αξονικά φορτία και γιατί δεν συνδέει το τοιχίο με τον απέναντι δοκό/2 υποστυλώματα?? Επειδή η πλάκα απλά κατανέμει φορτία στις δοκούς. Σε διέριστη πλάκα υπάρχει πρόβλημα μεταφοράς δυνάμεων γιαυτό δεν κάνει επίλυση. Θεωρώ ότι πρέπει να οπλίσουμε βάσει του σχεδιασμού.

 

Να θεωρήσω ότι εσείς δεν  θα λαμβάνατε τις ΕΖ αυτές υπόψη σαν δοκαράκι (με συνδετήρες) διότι η πλάκα κάνει την αξονική μεταφορά των δυνάμεων από μόνη της και επίσης λέτε να βάλω πύκνωση οπλισμού χωρίς συνδετήρες στα σημεία των ΕΖ/γραμμικών φορτίων??

??

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Edited by Panayiotis Palmiris
Link to comment
Share on other sites

... Νομίζω χρειάζεται τοπική ενίσχυση με δύο ενισχυμένες ζώνες όπου θα δηλώσω τα γραμμικά φορτία αυτά...

 

Η απάντησή σου είναι εδώ και εδώ.

 

 

...γιατί το φέσπα δεν μου κάνει επίλυση σε μία απλή αμφιέριστη πλάκα???

 

Η απάντησή σου είναι εδώ και εδώ.

 

 

 

...λέτε να βάλω πύκνωση οπλισμού χωρίς συνδετήρες στα σημεία των ΕΖ/γραμμικών φορτίων??

 

Η απάντησή σου είναι εδώ και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν κατάλαβα καλά

1. Να μην λάβω υπόψη τον οπλισμό στις ΕΖ αυτές, παρά μόνο σαν προσομοίωση, διότι η πλάκα κάνει την αξονική μεταφορά των δυνάμεων από μόνη της λόγο διαφράγματος.

2. Να κατανέμω το γραμμικό φορτίο στις ΕΖ σε αναλογία ανά m2 σε όλο το εμβαδών της πλάκας αντί σε γραμμικό πάνω στις ΕΖ που έχω στο μοντέλο??

δηλ

2.1 (δρομική τοιχ) *1.2 (ύψος τοίχου) * 4.3 (μήκος μίας πλευράς) *2 κρυφοδοκάρια = 21.6KN

εμβαδών πλάκας = 4.3* 5 = 21.5

 

Να κατανεμηθεί 21.6/21.5 = 1 ΚΝ/m2 επιπρόσθετα του μόνιμου φορτίου (διαγράφοντας το γραμμικό φορτίο)

 

Συνάδελφε με βοηθάς κατασκευαστικά αφού δεν θα έχω πρόβλημα αγκύρωσης των κρυφοδοκών στο τοιχίο άρα θα φέρω το τοιχίο μέχρι το κάτω πέλμα της πλάκας.

 

Ελπίζω να συμφωνείς με τα 2 πάνω σημεία.

 

Ευχαριστώ

 

Σημείωση. Βάζοντας αντί 2 E.Z στα άκρα  ένα στην μέση για σκοπούς προσομ, το ίδιο αποτελέσμα βγάζει. Απλά τώρα επειδή έχω αλλάξει τον τρόπο φόρτισης (φορτίζοντας την πλάκα) ο οπλισμός της πλάκας έχει πυκνώσει σε Φ10/15.

 

Θα βάλω παντού Φ10/10 για να καλύψει και τις κρυφοδοκούς σαν πύκνωση οπλισμού και δεν θα βάλω Ε.Ζ όπως με έχεις συμβουλέψει.

 

Συνάδελφε θες να διαφωνήσεις τώρα που συμφώνησα μαζί σου?? Ένα αστείο απλά περιμένω την απάντηση σου.

 

Ευχαριστώ και τους προηγούμενους συναδέλφους για τις απαντήσεις τους περί Ε.Ζ.

 

Τελικά θα κάνω Γενι. Κοιτ. πάχους 50εκ λόγο εδάφους. Αυτό θα είναι το 3διάστατο όπως βγαίνει από το φέσπα.  (αυτό που φαίνεται πάνω στην πλάκα Γ.Κ. είναι λάθος του 3διαστατου αφού οι κρυφοδοκοί (όχι ΕΖ) είναι μέσα στην Γ.Κ). Αρχιτεκτονικά πολύ όμορφη  η αμφιέριστη. Ελπίζω να καταφέρω να την κατασκευάσω.

post-106897-0-93248100-1465199258_thumb.jpg

Edited by Panayiotis Palmiris
Link to comment
Share on other sites

Αφού λέτε ότι δεν χρειάζονται οι 2 ενισχυμένες ζώνες για μεταφορά των κατά μήκος αξονικών φορτίων γιατί το φέσπα δεν μου κάνει επίλυση σε μία απλή αμφιέριστη πλάκα??? 

Μήπως υπάρχει επιλογή να λειτουργεί διαφραγματικά η πλάκα και δεν την έχεις επιλεγμένη; Δε γνωρίζω το FESPA να σου πω την αλήθεια, το Στερεοστάτικα που έχω μια χαρά λύνει αμφιέρειστη.

 

 

Να θεωρήσω ότι εσείς δεν  θα λαμβάνατε τις ΕΖ αυτές υπόψη σαν δοκαράκι (με συνδετήρες) διότι η πλάκα κάνει την αξονική μεταφορά των δυνάμεων από μόνη της και επίσης λέτε να βάλω πύκνωση οπλισμού χωρίς συνδετήρες στα σημεία των ΕΖ/γραμμικών φορτίων??

Δεν είναι δοκάρι ούτε μπορεί να λειτουργήσει έτσι. Όμως το FESPA μάλλον τις οπλίζει με τον ελάχιστο οπλισμό των δοκών γι'αυτό και τα περίεργα νούμερα (κ το Στερεοστάτικα έτσι τις οπλίζει). Πιστεύω ότι οι συνδετήρες είναι απαραίτητοι για να αναλάβουν τη ροπή συστροφής που είναι έντονη σε σημειακά/γραμμικά φορτία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.