Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενισχυμένες ζώνες και συνδετήρες


 
Panayiotis

Recommended Posts

Συνάδελφε πλάκες κάνω αφού έχω 2. :) Αναγκάστηκα να αφαιρέσω το φυτόχωμα βάθους 50 εκ. Το κάτω πέλμα της κοιτόστρωσης είναι 70 εκατοστά άνω του κάτω πέλματος του τοίχου Αντιστήριξης. Θα κάνω 70 εκατοστά πέδιλο και θα συνδέσω την πλάκα γενικής κοιτόστρωσης με το πέδιλο αυτό. Πάνω στην πλευρά του Τ.Α. θα έχω το τοίχωμα (θα ακυρώνεται μέσα στην ΓΚ).

Το τοίχωμα είναι  για αισθητικούς και λειτουργικούς λόγους, η Γ.Κ. είναι για λόγους κατασκευαστικούς.

Να μην το πολύ συζητάμε αυτό για να μην ανοίξουμε άλλες συζητήσεις περί πέδιλων και μεθόδους κατασκευής αφού έχω υψομετρικές διαφορές και προσπαθώ να απλοποιήσω το όλο θέμα.

Θα συμφωνήσουμε στα υπόλοιπα??

 

Η άλλη λύση που είχα ήταν να κάνω 2 πέδιλα για τα 2 υποστυλώματα και να συνδέσω το τοιχίο με 2 συνδετήριες δοκούς (και ένα μεταξύ των υποστυλωμάτων). Το τοιχίο δεν χρειάζεται συνδετήρια δοκό. Αυτή είναι η άλλη επιλογή. ΄

 

Θα μου κάνεις οικονομία ή μου φαίνεται???  :)

 

Προτιμάς την δεύτερη λύση??

 

Kαι πάλι ευχαριστώ που με προβληματίζεις.

post-106897-0-33208000-1465248474_thumb.jpg

post-106897-0-12474900-1465251276_thumb.jpg

Edited by Panayiotis Palmiris
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει επιλογή να λειτουργεί διαφραγματικά η πλάκα και δεν την έχεις επιλεγμένη; Δε γνωρίζω το FESPA να σου πω την αλήθεια, το Στερεοστάτικα που έχω μια χαρά λύνει αμφιέρειστη.

 

 

Δεν είναι δοκάρι ούτε μπορεί να λειτουργήσει έτσι. Όμως το FESPA μάλλον τις οπλίζει με τον ελάχιστο οπλισμό των δοκών γι'αυτό και τα περίεργα νούμερα (κ το Στερεοστάτικα έτσι τις οπλίζει). Πιστεύω ότι οι συνδετήρες είναι απαραίτητοι για να αναλάβουν τη ροπή συστροφής που είναι έντονη σε σημειακά/γραμμικά φορτία.

Για κάποιο λόγο αφαιρώντας τις ενισχυμένες ζώνες μου κάνει επίλυση και στην αμφιέριστη ενώ προηγουμένως χωρίς ΕΖ δεν μου έκανε επίλυση.

Edited by Panayiotis Palmiris
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσουμε στα υπόλοιπα??

 

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, δεν χρειάζεσαι την σύμφωνη γνώμη κανενός, και κανενός η σύμφωνη γνώμη δεν σε εξασφαλίζει.

 

 

 

Προτιμάς την δεύτερη λύση??

 

 

Αν κάνεις τον έλεγχο των τάσεων εδάφους, θα διαπιστώσεις ότι με τα φορτία που έχεις δεν χρειάζεται καν πέδιλο, αρκεί η επιφάνεια έδρασης του τοιχείου και των δοκών...

Η βέλτιστη λύση λοιπόν θα ήταν -πιθανόττατα- δύο πεδιλολωρίδες (άρα πεδιλοδοκοί), μία στο τοιχείο και μία στην μεγάλη δοκό.

Επίσης, θα μπορούσες να στείλεις το βάθος θεμελίωσης στα 70cm.

 

Εσύ, προτιμάς το ραντιέ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και παραπάνω, δεν χρειάζεσαι την σύμφωνη γνώμη κανενός, και κανενός η σύμφωνη γνώμη δεν σε εξασφαλίζει.

 

 

 

 

Αν κάνεις τον έλεγχο των τάσεων εδάφους, θα διαπιστώσεις ότι με τα φορτία που έχεις δεν χρειάζεται καν πέδιλο, αρκεί η επιφάνεια έδρασης του τοιχείου και των δοκών...

Η βέλτιστη λύση λοιπόν θα ήταν -πιθανόττατα- δύο πεδιλολωρίδες (άρα πεδιλοδοκοί), μία στο τοιχείο και μία στην μεγάλη δοκό.

Επίσης, θα μπορούσες να στείλεις το βάθος θεμελίωσης στα 70cm.

 

Εσύ, προτιμάς το ραντιέ;

Ευχαριστώ συνάδελφε για τις απαντήσεις σου. Δεν πρέπει να συνδέσω όλα τα υποστυλώματα μεταξύ τους? Γιατί 2 πεδιλολωρίδες και όχι 4. Τα υποστυλώματα πως θα συνδέονται με το τοιχίο?

 

Μιλώντας με ένα συνάδελφο επιμένει ότι πρέπει να τα συνδέσω όλα με μία πλάκα Γ.Κ.15-20εκ. Δηλ να κάνω τα 2 πέδιλα  1mx1m με ύψος 0.55, να τα συνδέσω όλα με συνδετήρια δοκάρια τα οποία θα ξεκινούν με το κάτω πέλμα του πεδίλου και θα προεξέχουν της άνω επιφάνειας του 15-20 εκ (αναλόγως του πάχους της πλάκας Γ.Κ.). Να κάνω 2 σκυροδετήσεις μία μέχρι το ύψος του πεδίλου (δηλ η δοκός θα χυθεί σε 2 φάσεις) , επιχωμάτωση και όπλιση πλάκας Γ.Κ και 2 φάση σκυροδέτησης . Κάπως έτσι

 

Ναι γενικά προτιμώ ραντιέ με τουλάχιστο 20 cm πάχος πλάκας που θα είναι και το πάτωμα/δάπεδο της κατασκευής ή 50 εκ με κρυφοδοκάρια.

post-106897-0-55951500-1465288150_thumb.jpg

Edited by Panayiotis Palmiris
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν πρέπει να συνδέσω όλα τα υποστυλώματα μεταξύ τους? Γιατί 2 πεδιλολωρίδες και όχι 4. Τα υποστυλώματα πως θα συνδέονται με το τοιχίο?

 

 

Δεν σου είπα να μην βάλεις συνδετήριες δοκούς. Σου είπα ότι η βέλτιστη λύση θα είναι με δύο πεδιλοδοκούς.

 

 

 

Μιλώντας με ένα συνάδελφο επιμένει ότι πρέπει να τα συνδέσω όλα με μία πλάκα Γ.Κ.15-20εκ.

 

Ο καθένας έχει τις απόψεις του. Εγώ σου έγραψα τι απαιτεί ο κανονισμός, όχι ποια είναι η προσωπική μου άποψη.

 

 

 

... ή 50 εκ με κρυφοδοκάρια.

 

 

Υπάρχουν 8ώροφες οικοδομές με ραντιέ 25cm. Σε ραντιέ πάχους 50cm, χωρίς δοκούς, θεμελιώνεις τετραώροφο. Και στο πολυτεχνείο μάθαμε ότι καταφεύγεις σε ραντιέ όταν μία εσχάρα πεδιλοδοκών με κάλυψη το 50% της κάτοψης δεν δίνει αποδεκτές τάσεις εδάφους. Δεν είσαι σε καμία από αυτές τις περιπτώσεις.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπα να μην βάλεις συνδετήριες δοκούς. Σου είπα ότι η βέλτιστη λύση θα είναι με δύο πεδιλοδοκούς.

 

 

Δηλαδή 2 πεδιλοδοκούς, 2 συνδετήριες

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις την άποψη σου για τα πιο κάτω?

 

1. Το πάτωμα εδάφους αφού δεν έχει στατική αξία, πόσο πάχος το κάνεις και με τι οπλισμό π.χ. Φ8/15 μονή σχάρα?

 

2. την επιχωμάτωση την κάνεις μέχρι το πάνω μέρος των συνδ. δοκαριών για να προσθέσεις την πλάκα εδάφους πάνω από τα συνδ. δοκάρια?

 

3. Με τι υλικό κάνεις την επιχωμάτωση ανάμεσα στα συνδετήρια δοκάρια?

 

Ευχαριστώ

 

Μία διαπίστωση, περίπου όλες οι πλάκες εδάφους είναι περίπου 15 εκ με μονή σχάρα Φ8/15 γιατί να μην την χρησιμποποιήσω (περίπου 20 εκ) και να γίνει στατικό μέρος των συνδετήριων δοκών τύπου Τ (αλλά με πυκνότερο οπλισμό που προκύπτει από την στατική ανάλυση).

Edited by Panayiotis Palmiris
Link to comment
Share on other sites

  1. Αν η επιχωμάτωση συμπυκνωθεί, μία εδαφόπλακα 10cm με Φ8/20 είναι υπεραρκετή.
  2. Συνήθως ναι.
  3. Προϊόντα εκσκαφής. Για την ακρίβεια, δεν είναι καν ανάγκη να σκάψεις ανάμεσα...
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το κατάλαβα:

Για την ακρίβεια, δεν είναι καν ανάγκη να σκάψεις ανάμεσα...

 

Τι εννοείς να σκάψω ανάμεσα?

 

Σε ευχαριστώ για την άποψη σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με ένα μικρό μηχάνημα να σκάψεις μόνο τα αυλάκια για τα συνδετήρια / πεδιλοδοκούς, και να αφήσεις στην μέση αδιατάρακτο έδαφος, ώστε να αποφύγεις την συμπύκνωση.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βγάζω νόημα :) thx. Δεν καταφερα με το φέσπα να μου οπλίσει τετραγωνικό πεδιλοδοκό σαν αυτό στην φωτογραφαφία. Ξέρετε πως μπορώ να το κάνω? Δεν μου βγάζει σχάρα πάνω και κάτω.  Να βάλω πλάκα κοιτόστρωσης πάνω στην πεδιλοδοκό με πλάτος το πλάτος της δοκού και ύψος το ύψος της δοκού για να μου οπλίσει τις 2 σχάρες???? Ποια είναι η ορθή πρακτική?? Δεν ξέρω εάν είναι σωστό αλλά το η πεδιλοδοκός αποδέχεται την πλάκα γενικής κοιτ και την οπλίζει ή απλά βάζουμε Φ12/15 σχάρα???. Ευχαριστώ

 

Και ένα συμπέρασμα:

1. όταν βάλουμε τον κρυφοδοκό στην αμφιέριστη με σκοπό να κάνουμε επίλυση, μετά αφαιρώντας τον, κάνει επίλυση αμφιέριστη χωρίς να ξανα εμφανιστεί πρόβλημα επίλυσης. Σωστός ο AlexisPap ότι δεν χρειάζεται για σκοπούς όπλισης και πρακτικά. Κ

2. Τα δύο υπποστυλώματα τα σύνδεσα με πεδιλοδοκό όπως είχες προτείνει για ευκολία κατασκευής, πλάτος 1 μέτρο 50 εκ το πάχος πλάκας και ύψος 70 εκατοστά με μονή σχάρα κάτω άρα τα θεμέλεια τα αφαίρεσα).

3. Θα δέσω με πλάκα ΓΚ 20 εκατ την πεδιλοδοκό στο τοιχίο τα 2 συνδετήρια και την πεδιλοδοκό των υποστυλ

4. Έχω φύγει τις δεσμικές δοκούς στα τοιχία και έχω διαγράψει και το πέδιλο του και τις δεσμικές προσομοίωσης πεδίλου. Στην θέση τους έχω ορίσει στο τοιχίο πεδιλοδοκό πλάτους 60 εκ. ύψος συνδετήρα 70 πάχος πλάκας 50 (όπου θα γίνει και η αγκύρωση των υποστυλωμάτων) σχήματος L. Με παίδεψε λίγο αλλά είναι εντάξει.

 

Άρα 2 πεδιλοδοκοί 2 συνδετήριες (Τ) μία πλάκα στατική 20 εκ στο πάνω μέρος. Στο τοιχίο και στην πεδιλοδοκό του τοιχίου μου βγάζει 8 φ16  πλευρικά.

 

Να κάνω το πιο πάνω ή να κάνω πλάκα γενικής κοιτόστρωσης 50 εκ??????????????

 

Τελικά αφού το φέσπα δεν μου επιτρέπει να κάνω την όπλιση που χρειάζομαι δηλαδή αντ. πεδιλοδοκό με πάνω σχάρα τότε θα κάτω γενική κοιτόστρωση. Θα γλιτώσω επιχωμάτωση και πάτωμα και εσωτερικό καλούπωμα. Για μία πλάκα Γ.Κ 20 τετραγωνικών η διαφορά θα είναι μικρή. Στο τοιχίο, τον πεδιλοδοκό μου τον οπλίζει μια χαρά δηλ σαν τον οπλισμό στα κρυφοδοκάρια, αφού πιάνει όλο το μήκος το τοιχίο δεν συνδέεται με πεδιλοδοκούς για να τους συνεχίσω μέσα στο τοιχίο, άρα επέλεξα πεδιλοδοκούς αντί θεμελίωση στο τοιχίο για να μου το οπλίσει σαν πεδιλοδοκο. Δεν βρήκα αντίστοιχο παράδειγμα θεμελίωσης με τοιχίο ανωδομής χωρίς υπόγειο που να πιάνει όλη την πλευρά (δηλαδή ένα σπίτι με όλη την πλευρά σαν τοιχίο, αλλά αυτό θα έκανα σε περίπτωση που θα έκανα ένα σπίτι όλο "fair faced wall" χωρίς τούβλα δηλαδή θα όριζα θεμελίωση τοιχίου αντεστραμένους. πεδιλοδοκούς. και θα τα όπλιζα με πλάκα γενικής κοιτόστρωσης.

 

Καλό θα ήταν να μας πει κάποιος πως οπλίζουμε μία αντ. πεδιλοδοκό πλάτους 1 μέτρου με πλάκα 20 εκατοστών στο άνω μέρος Επιλέγοντας τύπο ι--ι δεν μου οπλίζει το κάτω πέλμα της πεδιλοδοκού..

post-106897-0-11514800-1465378066_thumb.jpg

Edited by Panayiotis Palmiris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.