Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενισχυμένες ζώνες και συνδετήρες


 
Panayiotis

Recommended Posts

Η ενισχυμένη ζώνη την διαμορφώνεις όπως θέλεις εσύ λαμβάνοντας υπόψη το μαθηματικό μοντέλο και την στατική κατάσταση που έχεις. Προφανώς και δεν είναι πάντα ένα μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Στο Βόλο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι λες ότι δεν κάνω σωστά.

Μεγαλύτερο πάντως όχι;

 

Δεν εχεις δημοσιευσει στη σωστη ενοτητα, δεν προσεχεις την ορθογραφια και το θεμα το ενισχυμενων ζωνων υπαρχει ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω πως ο σκοπός της είναι για τοπική ενίσχυση της πλάκας για την παραλαβή κάποιων τοπικών φορτίων. Είναι ενισχυμένη ζώνη της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή ! Η ενισχυμένη ζώνη δεν μπορεί να ανικαταστήσει δοκό , οπως συχνά τα μαστόρια συμβουλεύουν τους ιδιοκτήτες και την ονομάζουν "κρυφοδοκό" .

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ενισχυμένη ζώνη, άλλο κρυφοδοκός. Μη βάζετε δοκό 60/18 γιατί το πρόγραμμα θα το θεωρήσει σαν δοκό και θα επηρεάσει το διάγραμμα των ροπών των πλακών. Επί της ουσίας δεν αλλάζει όμως. Ενισχυμένη ζώνη είναι απλά πύκνωση οπλισμού της πλάκας. Άλλωστε η παραμόρφωση επηρεάζεται ως επί τω πλέιστω από την ακαμψία, δηλαδή από το πάχος και όχι από τα σίδερα. Όπως και να το βαφτίσεις πλάκα θα είναι. Κάνε έναν έλεγχο διαγράμματος ροπών που να τέμνει κάθετα τη δοκό 60/18 και πες μας τι αποτελέσματα έχεις. Θεωρεί στήριξη εκεί?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Νομίζω δεν έχει απαντηθεί και θα ήθελα μία απάντηση για την πύκνωση συνδετήρων σε κρυφοδοκούς όπου δεν απαιτούνται αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας.

Οι ενισχυμένες ζώνες/κρυφοδοκοί (π.χ. χρήση στα  ελεύθερα άκρα πλακών ή όπου από πάνω της Ε.Ζ. εδράζεται τοιχοποιία) δεν απαιτούν αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας. Ως εκ τούτου κατ εμένα δεν απαιτείται πύκνωση συνδετήρων στα δύο άκρα της κρυφοδοκού.

 

Στο φέσπα έστω και εάν ορίσουμε ενισχυμένη ζώνη Ναι  (αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας - Όχι) στην επίλυση, μας δίνει πύκνωση συνδετήρων στα δύο άκρα της κρυφοδοκού.

 

 

Πάντα αποσυνδέω την πλάκα από την κρυφοδοκό ώστε να μην οπλίζεται σαν τετραέριστη ή απλά δεν σταματώ την πλάκα σε αυτή την κρυφοδοκό αναλόγου περίπτωσης.

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί υπάρχει πύκνωση από το φέσπα στις κρυδοδοκούς???? Απαιτείται ή δεν απαιτείται πύκνωση συνδετήρων?

Σαν παράδειγμα σε μία διέριστη πλάκα πάχους 17cm βάζω 2 ενισχυμένες ζώνες χωρίς αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας  στις δύο ελεύθερες παρειές (80 εκατοστά ενισχυμένη ζώνη) και αποσυνδέω την σύνδεση πλάκας κρυφοδοκών.

 

Στην επίλυση το φέσπα μου δίνει συνδετήρες κρυφοδοκού ΣΦ8 4/10/4. Δηλαδή με πύκνωση συνδετήρων στα δύο άκρα.

 

Χρειάζεται ή δεν χρειάζεται πύκνωση οπλισμού σε αυτό το παράδειγμα που έχω περιγράψει?

 

Η απάντηση να εστιάζεται στο παράδειγμα και όχι σε περιπτώσεις μυκητοειδών πλακών γιατί αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Το τοιχίο το αφήνω στο ίδιο ύψος σκυροδέτησης με τα υποστηλώματα (φάση σκυρωδέτησης υποστηλωμάτων τοιχείων - υψόμετρο αρχής δοκού)) ώστε να γίνει ορθή αγκύρωση των κρυφοδοκών άνω οπλισμού και στο τοιχίο.

 

Ευχαριστώ.

post-106897-0-13836900-1464529293_thumb.jpg

Edited by Panayiotis Palmiris
Link to comment
Share on other sites

 

Χρειάζεται ή δεν χρειάζεται πύκνωση οπλισμού σε αυτό το παράδειγμα που έχω περιγράψει?

 

Ρητά και κατηγορηματικά, με βάση όσα ορίζει ο ΕΚ-2 (ο ΕΚΩΣ δεν λέει τίποτα ρητά, αλλά, με βάση όσα λέει περί διάτμησης, στο ίδιο συμπέρασμα θα καταλήξεις):

 

  1. Αν η αντοχή του σκυροδέματος σε τέμνουσα επαρκεί, και πρόκειται περί πλάκας, δεν χρειάζεται εγκάρσιος οπλισμός. Τοποθετείς, αν θέλεις, κατασκευαστικό οπλισμό, πχ Φ8/40.
  2. Αν όμως το στοιχείο έχει λειτουργία δοκού, έστω και ΧΑΠ, βάζεις τον ελάχιστο εγκάρσιο οπλισμό, ακόμη κι αν αντέχει το σκυρόδεμα.
  3. Αν δεν αντέχει το σκυρόδεμα, όπου κι αν βρίσκεσαι, βάζει τους οπλισμούς που θα προκύψουν από τον έλεγχο αντοχής.
  4. Αν έχεις ΑΑΠ, βάζεις τον εγκάρσιο οπλισμό για ΑΑΠ.

 

Στην περίπτωσή σου, βρίσκεσαι  στο 1. Για την ακρίβεια, δεν υπάρχει καν λόγος ενισχυμένης ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

Για να καλύψω την χειρότερη περίπτωση για ζώνες ΧΑΠ, και για να διαμορφώσουμε και ένα συμπερασμα συμφωνείτε με το εξης?

 

2. Αν όμως το στοιχείο έχει λειτουργία δοκού (εγώ το βλέπω σαν λειτουργία κρυφοδοκού για μεταφορά γραμμικού φορτίου τοιχοποιίας στην πλάκα), έστω και ΧΑΠ, βάζεις τον ελάχιστο εγκάρσιο οπλισμό, ακόμη κι αν αντέχει το σκυρόδεμα.

 

Ελάχιστος = Φ8/10 και όχι Φ8/4

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Edited by Panayiotis Palmiris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.