Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακό τζάκι αερόθερμο


giannist

Recommended Posts

Και ηλεκτρική κουζίνα (φούρνο0 να ανάψεις για πρώτη φορά θα σου βγάλει πάλι την ίδια μυρωδιά. Πόσο μάλλον το τζάκι που τα σίδερά του είναι περισσότερα. Για επικίνδυνο δεν νομίζω μα και δεν ξέρω να σου πω σίγουρα. όπως το σκέφτομαι δεν πρέπει να υπάρχει κίνδυνος. Άνοιξε λίγο το παράθυρο και μην έχεις το μωράκι στο σαλόνι για σήμερα. Αύριο θα φύγει. Κάψετο καλά όμως, για να μην βγάζει μυρωδιά για καμία εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες εσυ? Αυτα στην παρενθεση σου δεν στεκουν (εκτος κ αν μιλας για τιμες <λευκου οικου> λουστραρισμενα, πακεταρισμενα σε βελουδο να μην εχουν γρατζουνιες). Κατασκευασες?? Η τοποθετησαν οι Αλβανοι σου? Και αντε εσυ να τα πιστευεις αυτα που λες.. Πως προτεινεις λοιπον μετα απ ολ αυτα (που πιστευεις?) απλο τζακι στον ανθρωπο? Κακα τζακια εκανες κ αντι να το δεχθεις αραδιαζεις αυτα..

 

Αφού μάθεις να μην χρησιμοποιείς εκφράσεις όπως "Τι λες εσυ", πες μας την θερμογόνο δύναμη και την τιμή ενός κιλού ξύλου και αντίστοιχα του πετρελαίου και του υγραερίου. Για κάποιον που πληρώνει από την τσέπη του την αγορά των ξύλων θα τον ενδιέφερε.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες εσυ.. ειναι ερωτηση. Καθαρη ερωτηση. Συγνωμη αν σε εθιξε. Εναν μεσο ορο σ ολη την επαρχια θεωρω 100-120 ευρω το κιλο τα ξυλα με 3500 θερμιδες ανα κιλο. Τα αλλα (πετρελαιο-αεριο) ειναι πολυ γνωστα και πιο.. στανταρ.

Κατασκευασες τι θα πει?

Το να ειναι κανεις μεροληπτικος γ διαφορους λογους (προσωπικη εμπειρια πχ) το καταλαβαινω. Μετα απ ολον τον συλογισμο σου ομως (ειναι ακριβη ενεργεια το ξυλο) να προτεινεις στον αλλον πιο ενεργοβορο συστημα (απλο τζακι αντι ενεργειακου) δεν μπορω να το καταλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Παρακατω παρουσιαζεται ενας πινακας με το βαθμο αποδοσης κάθε εστιας και την ποσοτητα ξυλων που κάθε μια χρειαζεται για να παραγει ιδανικα θερμοτητα περιπου 10 Mcal/h

ΤΥΠΟΣ ΤΖΑΚΙΟΥ ΒΑΘΜΟΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗ θερμοτητα περιπου 10 Mcal/h

Παραδοσιακή εστία με πυρότουβλο 10% - 15% Περίπου 20kg/h ξύλου

Παραδοσιακή εστία με μαντέμι 15% - 20% Περίπου 15kg/h ξύλου

Αερόθερμη εστία ανοικτού τύπου προδιαγραφών 30% - 35% Περίπου 9kg/h ξύλου

Αερόθερμη εστία κλειστού τύπου ενεργειακή 70% - 75% Περίπου 4kg/h ξύλου

 

1 kg ξύλο (25% υγρασία) 13.800 Kj 3,8 kwh 3.270Kcal (καθαρή

θερμογόνος δύναμη)

1 kg μπρικέτες ξύλου 16.800 kj 4,7 kwh 4.040Kcal (καθαρή

θερμογόνος δύναμη)

1 kWh ηλεκτρική ενέργεια 3.600 kj 2,5 kwh 2.150Kcal (καθαρή

θερμογόνος δύναμη)

1 kg Ντήζελ = 1,1lit 42.840 kj 11,9 kwh 10.232Kcal (καθαρή

θερμογόνος δύναμη)

1 kg Υγραέριο 45.720 kj 12,7 kwh 10.920Kcal (καθαρή

θερμογόνος δύναμη)

1 kg Φυσικό αέριο 49.680 kj 13,8 kwh 11.870Kcal (καθαρή

θερμογόνος δύναμη)

Όγκος Μάζα Kcal (καθαρή

θερμογόνος δύναμη)

1 lt Ντίζελ 0,9 kg 9.208 Kcal (καθαρή

θερμογόνος δύναμη)

Ξύλο 1 kg 3.270 Kcal (καθαρή

θερμογόνος δύναμη)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....Το 24 ώρες το θεωρώ υπερβολικό αλλά από την άλλη επειδή έχουμε και μωρό δεν θέλω να το ρισκάρω... Τι λέτε; Εσείς τι προτείνετε;

Επειδη το ίδιο ειχε και η αδερφή μου πρόβλημα, εκαψε το τζακι 3-4 φορες οταν ελειπε για δουλεια ή τα παιδια τα ειχε στην πεθερά της. Ετσι εφυγε σιγα σιγα η μυρωδια.

 

george68

Τρομερα αυτα που μας έδωσες. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

george Αληθεια πιστευεις οτι ενα χτιστο τζακι καιει 20 κιλα την ωρα? Το εννοεις επιστημονικα αυτο?

Κοιταξτε.. αν ειναι να λεει ο καθενας οτι διαβασε, ακουσε, η νομισε πειτε το καθαρα να το ξερουμε. 20 κιλα την ωρα σημαινει 200! κιλα στις 10 ωρες! Πριν μου πειτε να μαθω να.. εκφραζομαι, πειτε πρωτα αν σας φαινεται λογικο αυτο.. μαζευτειτε και μιλατε σοβαρα πρωτα.

Το απλο τζακι αγαπητε θερμαινει με ακτινοβολια. Οταν μπορω εγω να σου χτισω ενα με 70 εκ υψος και το μαντεμι εχει οριο τα 50 εκ (χανεις την μιση φλογα που χτυπα απ ευθειας μεσα στην χοανη και φευγει απ την καμιναδα), πες μου πιο θα αποδωσει καλυτερα. Απαντησε και πες μου..

Το ξυλο εχει την μιση ενεργεια του πετρελαιου. Λογω υγρασιας ενα μεσος ορος ειναι οι 3500.. θελετε να το κανουμε 3000? Κανενα προβλημα. Δεν υπαρχει τζακι να καιει 15-20 κιλα ξυλα την ωρα σε σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

ΤΥΠΟΣ ΤΖΑΚΙΟΥ ΒΑΘΜΟΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗ θερμοτητα περιπου 10 Mcal/h

Παραδοσιακή εστία με πυρότουβλο 10% - 15% Περίπου 20kg/h ξύλου

Παραδοσιακή εστία με μαντέμι 15% - 20% Περίπου 15kg/h ξύλου

Αερόθερμη εστία ανοικτού τύπου προδιαγραφών 30% - 35% Περίπου 9kg/h ξύλου

Αερόθερμη εστία κλειστού τύπου ενεργειακή 70% - 75% Περίπου 4kg/h ξύλου

 

Πώς προέκυψαν αυτές οι τιμές;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι θα καψεις 20 κιλα ... ειναι ποσα χρειαζονται θεωρητικα για να εχεις την αποδοση των 10Mcal.. ειναι καθαρα θεωρητικα με βαση την αποδοση των παραπανω εστιων... βεβαια στα ενεργειακα τζακια κλειστης εστιας εχουν και πρακτικη εφαρμογη γιατι σε αυτα η αποδοση ειναι μετρησημη και εκμεταλευσημη ενω σε ενα παραδοσιακο τζακι ειναι λιγο δυσκολο να μετρησης την αποδοση του...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως είπες

σε ενα παραδοσιακο τζακι ειναι λιγο δυσκολο να μετρησης την αποδοση του...
(εγώ θα έλεγα είναι πολύ αβέβαια η μέτρηση)

για αυτό ρωτώ : πώς προέκυψαν οι τιμές;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πελαγοδρομουμε με το ενεργειακο τζακι η τον λεβητα πετρελαιου ας λαβουμε υποψη τα εξης βασικα:

1. λεβητας πετρελαιου σημαινει εισαγωγη καυσιμου & τεχνολογιας

ενω το ενεργειακο τζακι το αντιθετο

2. το 1 kg ξυλα αποδιδει οταν καει περιπου 3.000 kca ενω 1 kg πετρελαιο αποδιδει περιπου 10.000 kca.

Οποτε υπολογιζοντας ο καθενας το κοστος εγκαταστασης και την εκαστοτε τιμη του πετρελαιου και των ξυλων για το κοστος λειτουργιας μπορει να κανει την επιλογη του.

Παντως οπως και να φτιαξουμε μια εγκατασταση λεβητα πετρελαιου ή ενεργειακου τζακιου παντα θα ισχυει η προαναφερθεισα αποδοση ξυλου 7& πετρελαιου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.