Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενεργειακό τζάκι αερόθερμο


giannist

Recommended Posts

Δεν συγκρινεται σε καμια περιπτωση η κεντρικη θερμανση με κανενα τζακι. Παλαιοτερα αν αναβε κανεις ταυτοχρονα τζακι ισως ειχε και χασιμο, τα αεροθερμα ομως σημερα σε συνδιασμο με τ τιμες του πετερελαιου πλεον συμφερουν. Οι τιμες αποδοσης που αναφερουν ειναι ολες παραπλανητικες! Ολες!

Υπαρχει περιπτωση, τζακι ενεργειακο να βγαλει πιο ζεστο αερα απ οτι ειναι τα καπναερια του στην εισαγωγη της καμιναδας? Η θερμοκρασια σ αυτα τα δυο να ναι 50-50. Μετα ειναι πλεον ολα θεμα ποσοτητας, συγκρινομενου ογκου δηλαδη.

Ενα σωστα χτισμενο τζακι ειναι πολυ αποδοτικοτερο απο ενα μαντεμενιο, αυτα που διαβαζετε εδω κ εκει δεν τα εβγαλε κανενα πανεπιστημιο, αυτοι που πουλανε τα γραφουν..

Link to comment
Share on other sites

τα μεγεθη των αποδοσεων ειναι αν θυμαμε καλα απο ενα προσπεκτ ξενης εταιριας, δεν λεω οτι ειναι 100% σωστα αλλα ειναι μια καλη προσεγγιση της πραγματικοτητας... αλλα νομιζω αν ηθελε καποιος να μετρηση την αποδοση μια εστιας και ειχε μια αιθουσα αναφορας δεν νομιζω να ηταν δυσκολο, πραγμα που πιστευω οτι οι μεγαλες εταιριες κατασκευης τζακιων κανουν...

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει, σε οποιοδήποτε τζάκι, με δεδομένη την θερμογόνο δύναμη του ξύλου, είναι δυνατόν να λάβει κανείς τιμές απόδοσης αξιοπρεπούς αξιοπιστίας μετρώντας απλώς τι συμβαίνει στην καμινάδα.

Ο,τι κάνουμε (κάνετε μάλλον) στου συνήθεις λέβητες...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συζητήσουμε για τζάκια τέτοιου τύπου και συγκεκριμένα αυτά που λειτουργούν και σαν αερόθερμα..

Πέρα από αυτά που γράφουν και λένε οι πωλητές, ποιος το έχει για να μας πει περισσότερες λεπτομέρειες όσο αφορά την χρήση τους, τα μειονεκτήματά τους και τυχόν άλλα προβλήματα που δημιουργούνται.

 

Ισχύει η οικονομία σε ξύλο που λένε οι κατασκευαστές που φτάνει και στο 60-70 %?

Είναι εύκολη η τοποθέτηση?

Υπάρχουν απώλειες σε καπνό εσωτερικά του σπιτιού?

Θέλει κάποια άλλη ιδιαίτερη εγκατάσταση που δεν μας λένε?

Είναι αξιόπιστο το όλο σύστημα και σε περίπτωση ζημιάς τι χρειάζεται να ξηλώσεις?

Πόσο περίπου φτάνει το τελικό κόστος αγοράς και εγκατάστασης χωρίς την επένδυση?

 

Και ότι άλλο νομίζεται ότι είναι άξιο αναφοράς.

 

Αγαπητέ φίλε

Επειδή είμαι ιδιοκτήτης χυτηρίου μετάλλων και κατασκευαστής πιστεύω οτι μπορώ να σε καλύψω στις περισσότερες απορίες σου.

Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά γιατί βλέπω οτι οι απόψεις είναι λίγο συγκεχυμένες...

Με τον όρο ενεργειακά τζάκια εννοούμε τα τζάκια τα οποία εκτός απο την απόδοση λόγω της φλόγας χρησιμοποιούν και τον εξωτερικό αέρα δημιουργόντας ένα κύκλωμα το οποίο είναι είτε με φυσική είτε με βεβιασμένη ροή. Τα τζάκια αυτά δεν μπορεί να είναι απο πυρότουβλο γιατί το πυρότουβλο είναι μονωτικό υλικό και δεν μπορεί να δημιουργηθεί θερμοθάλαμος στην πίσω πλευρά της εστίας. Υποχρωτικά θα είναι απο μαντέμι και κάποια που γίνονται απο λαμαρίνα.

Πρέπει να είναι κλειστά με κεραμικό τζάμι και όχι πυρίμαχο συνήθως πάχους 4mm.

Όσον αφορά την απόδοση και και την κάλυψη σε τετραγωνικά είναι τεχνάσματα που έχουν ανακαλύψει οι πωλητές και οι εταιρείες. Η ενέργεια απο ένα τζάκι δεν μπορεί να είναι μετρήσιμη γιατί δεν είναι σταθερή η κάυση,έχει να κάνει με την ποσότητα και την ποιότητα του ξύλου, πόση ώρα καίει η εστία(αν έχει θράκα η όχι) και για πολλούς άλλους λόγους.

Και όσον αφορά το χώρο κάλυψης ούτε αυτό είναι μετρήσιμο γιατί το κάθε σπίτι έχει διαφορετικές απώλειες, διαφορετικά κουφώματα, διαφορετική δομή του χώρου κτλ.

Για τα αερόθερμα τώρα είναι μια αρκετά καλή λύση τα νέου τύπου που έχουν ενσωματομένους θαλάμους και βεντιλατέρ. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν σωληνώνουμε και τα υπνοδωμάτια γιατί ο μεταφερόμενος αέρας είναι εντελώς ξερός και θα υποφέρουμε απο πονοκεφάλους και προβλήματα στο λαιμό.

Για ότι άλλο χρειάζεσαι είμαι στη διάθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα τζάκια αυτά δεν μπορεί να είναι απο πυρότουβλο γιατί το πυρότουβλο είναι μονωτικό υλικό και δεν μπορεί να δημιουργηθεί θερμοθάλαμος στην πίσω πλευρά της εστίας. Υποχρωτικά θα είναι απο μαντέμι και κάποια που γίνονται απο λαμαρίνα.

Πρέπει να είναι κλειστά με κεραμικό τζάμι και όχι πυρίμαχο συνήθως πάχους 4mm.

 

 

Αγαπητε οσα (καποια.. κατα τ λεγομενα σου! κυρια μεθοδος στην Ευρωπη, ειναι απο λαμαρινα κ οχι μαντεμι με εσωτερικη επενδυση πυροτουβλου η πυροπλακας! το ιδιο ειναι. Κ το χυτηριο σου με τετοια υλικα λιωνει το μαντεμι) Κ εγω ονομαζομαι Φιλιππιδης Στελιος κ εχω διπλωμα ευρεσιτεχνιας εως το 2027 εσυ τι εχεις?? Εαν καψω μια εφημεριδα.. μια μονο! Θα βγαλει ζεστο αερα.. τι θα βγαλει σ αυτα τα 3 λεπτα το μαντεμι σου??

Υποχρεωτικα θα ειναι απο μαντεμι λεει.. μαλιστα! Η ανακαλυψη του αιωνα!

Με κεραμικο τζαμι (δεν ειναι τζαμι!) να κανεις τα δικα σου. Υποχρεωτικα ομως γιατι? Για να ναι φυμε να μην φαινεται γρηγορα η καπνα? Η επειδη δεν προλαβαινει το συστημα απαγωγης να απορροφησει τ θερμοκρασια? Το δικο μου προλαβαινει μια χαρα! Δεν τολματε να βαλετε πυριμαχο τζαμι!

20 χρονια τωρα, στην Ελλαδα μονο προβληματα εχετε δημιουργησει με τα μαντεμια σας. Δεν! προκειται! Ξανα στην ζωη μου! Να χρησιμοποιησω μαντεμι! Ποτε! Βαρεθηκα! Βαρεθηκα θυριδες εκτονωσης (περισευει η ΧΑΜΕΝΗ ζεστη και χρειαζεται εκτονωση) μυρωδιες, καπνες κτλ.

Εγω την θερμοτητα την παιρνω εσωτερικα αγαπητε. Κοντα.. Αμεσα στις υψηλες θερμοκρασιες της καυσης. Δεν περιμενω να περασει το τοιχωμα, να ζεσταθει το περιβαλον πισω κ οση ζεστη <περισεψει> να μου.. μεινει οφελος.

Πεντε λεπτα μυριζει το πρωτο ανναμα και τελος εφ ορου ζωης!

 

Ο μεταφερομενος αερας στα δωματια λεει θα ναι <κακος>, ξηρος! Ενω αν δεν παει στα δωματια θαναι <καλος>, υγρος? Οτι ναναι διαβαζουμε κ ακουμε. Οτι ναναι..

Link to comment
Share on other sites

φιλε στελιο αν και γραφεις λιγο επιθετικα ... ενδιαφερομαι για το προιον που εχεις πατεντα? υπαρχει το εχεις κατασκευασει και το πουλας ? και πως μπορω να μαθω περισσοτερα? αν θες στειλε μου μηνυμα... ευχαριστο..

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ! ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΙΑΣ ΜΙΚΡΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΕ ΧΩΡΙΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ (800Μ)! ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΖΑΚΙ ΜΕ ΠΑΡΕΠΕΜΨΕ Ο ΤΖΑΚΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΣΤΙΑ ΓΑΛΛΙΚΗ "ARENA 700" ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΜΕ ΑΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΜΟΤΕΡ, ΑΠΟΔΟΣΗΣ 14ΚW! MOY ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΑ ΜΟΝΩΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 100 ΤΜ ΕΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΤΡΙΑ ΜΟΝΩΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 60 ΤΜ! ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΜΟΡΦΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΖΑΚΙ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ 1800€ ΚΟΜΠΛΕ ΣΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΝΑΜΜΕΝΟ! ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΑΝΕΚΤΟ ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΚΟΜΠΛΕ ΠΗΡΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑ 4000€. ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΥΒΛΟ, ΚΕΡΑΜΟΣΚΕΠΗ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕ ΜΟΝΩΤΙΚΑ ΚΛΠ ΚΑΙ ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑ ΓΙΑ ΤΑΒΑΝΙ ΑΛΟΥΜΙΝΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 1ΔΩΜ, ΜΙΚΡΟ ΜΠΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΣΑΛΟΝΟΚΟΥΖΙΝΑ! ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ 45 ΤΜ! ΠΙΣΤΕΥΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΕΠΑΡΚΩΣ?? (ΔΕ ΛΕΩ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΧΕΙΜΩΝΑ ΜΕ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΟ) ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΣΤΙΑ???

Link to comment
Share on other sites

Είναι το τζάκι το μέσον θέρμανσης του μέλλοντος; Σε πόλεις του εξωτερικού τα τζάκια βιομάζας είναι απαγορευμένα! (επιτρέπονται μόνο τζάκια αερίου)

 

Να ένα σημερινό στιγμιότυπο:

post-33925-131887254494_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.