Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοιτόστρωση


 
nik

Recommended Posts

On 28/4/2023 at 5:49 ΜΜ, ppetros said:

εσυ τι πάχος βάζεις σε τέτοια κτίρια;

Πέτρο δεν θα πήγαινα κάτω από 1,00 m για το κτιριο αυτό. Και με δοκάρια.

 

On 28/4/2023 at 5:54 ΜΜ, Brasco said:

Γενικά στο μεγαλύτερο τμήμα βγαίνει με Φ14/15 ή Φ14/10 (επικάλυψη στα 4cm)

Φυσιολογική όπλιση.

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι την αβεβαιότητα εδάφους. Ο φόβος προέρχεται ίσως και από παλιά κατάλοιπα όπου δεν είχα πεπερασμένα και πήγαινα εμπειρικά. Οπότε όλο και τα τραβούσαμε λίγο για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Από όταν ενσωμάτωσα πεπερασμένα η αλήθεια είναι ότι είμαι πιο ήσυχος για τις κοιτοστρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία πραγματικά θα ήθελα όταν υπάρχει χρόνος να μιλήσουμε για κοιτοστρώσεις και απο την εμπειρία τι βγάζουν σε τι εδάφη πρέπει να μπαίνουν και τι κόστος έχουν σε σχέση με τα πεδιλοδοκάρια. Σήμερα πολλοί θέλουν κοιτόστρωση λόγω ταχύτητας και ευκολίας ξυλοτύπου χωρίς να λαμβάνουν υπόψη αν τελικά αυτή είναι και η σωστή λύση. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν τρεξίματος ανάλυσης με διαφορετικά σενάρια παραδοχών σταθεράς ελατηρίου εδάφους και πάχους κοιτόστρωσης
As κάτω οπλισμού κατά την z διεύθυνση:

Πάχος radier = 100cm
Ks=0.22 MPa/cm
image.thumb.png.3eedf622284febc986600c99c91f4611.png

 

Πάχος radier = 90cm
Ks=0.20 MPa/cm
image.thumb.png.ab6c3faf8950e92c38b58ae7cb472e51.png

 

Πάχος radier = 90cm
Ks=0.45 MPa/cm
image.thumb.png.35ee3ec99cbf269c0b00fa2dc358faa3.png

 

Ιδιοπερίοδοι για Ks=0.20 MPa/cm
image.thumb.png.a4d0fd4a74d5f40477419cd66d346bea.png

Ιδιοπερίοδοι για Ks=0.45 MPa/cm
image.thumb.png.b6c67cefa1d8c7aadba36c24ebc69042.png

 

Όσο "σκληραίνει" το έδαφος αυξάνεται η απαίτηση για οπλισμό τόσο στην κοιτόστρωση όσο και στην ανωδομή

Εξαγώμενος ξυλότυπος για Ks=0.45 MPa/cm
image.thumb.png.6d6e7a9f7c5adfc23278d2a8890c6dac.png

 

Εξαγώμενος ξυλότυπος για Ks=0.20 MPa/cm
image.thumb.png.f1f7a0cc61d4785a50ad9ffb96d6737f.png

 

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν είναι? Σε κάθε περίπτωση η επίλυση με "πακτωμένη" κατασκευή δίνει μεγαλύτερα εντατικά απο όταν έχουμε "ελατήρια" στην θεμελίωση

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και μια δοκιμή με πάχος radier = 80cm και Κs=0.20 MPa/cm για να δούμε τι διαφορές βγάζει.

Πάντως όπως όλοι βλέπουμε οι τιμές αιχμής είναι σημειακές και καλύπτονται από τοπικές ενισχύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τον δυσμενέστερο οπλισμό (και) στην κοιτόστρωση μου τον δίνουν τα σενάρια με Ks=0.45 MPa/cm.

Όπλιση Φ16/12 υπερκαλύπτει πάνω από 85% του radier πάνω κάτω και στις δύο διευθύνσεις.

Θα κάνω και μια δοκιμή με πάχος 80cm, και το μεγάλο Ks διότι αυτό είναι που μου δίνει τις μεγαλύτερες αντιδράσεις.

Αλλά είμαι διστακτικός σε ένα κτίριο με 10 στάθμες πάνω από την θεμελίωση, εδραζόμενο σε αμμώδη άργιλο μέσης πλαστικότητας χαμηλής αντοχής και με Ν60 (από SPT) ίση με 15, να πέσω κάτω από τα 90cm.
Το θετικό ειναι ότι φρόντισα στην μόρφωση όλα τα υποστυλώματα, εκτός ενός, να βρίσκονται στην περίμετρο του κτιρίου, έτσι ώστε στην στάθμη θεμελίωσης να συνδέονται μεταξύ τους με τα περιμετρικά τοιχεία υπογείου.
Toν διασταγμό μου σχετικά με το να πέσω κάτω από τα 90cm το διατυπώνω καθαρά διαισθητικά και ατεκμηρίωτα.     

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου θα πρεπει η κοιτοστρωση σου να συνδυασθει με δοκους .

Εκτός  όλων των παραπάνω μήπως πρέπει να εξετάσεις το θέμα προ φόρτισης γιατί το είδος του εδάφους που αναφέρεις οδηγεί σε μεγάλες καθιζήσεις .Στη θέση σου θα το συζητούσα με τον μελετητή της γεωτεχνικής μελέτης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Brasco said:

Τον δυσμενέστερο οπλισμό (και) στην κοιτόστρωση μου τον δίνουν τα σενάρια με Ks=0.45 MPa/cm.

Όπλιση Φ16/12 υπερκαλύπτει πάνω από 85% του radier πάνω κάτω και στις δύο διευθύνσεις.

Θα κάνω και μια δοκιμή με πάχος 80cm, και το μεγάλο Ks διότι αυτό είναι που μου δίνει τις μεγαλύτερες αντιδράσεις.

Αλλά είμαι διστακτικός σε ένα κτίριο με 10 στάθμες πάνω από την θεμελίωση, εδραζόμενο σε αμμώδη άργιλο μέσης πλαστικότητας χαμηλής αντοχής και με Ν60 (από SPT) ίση με 15, να πέσω κάτω από τα 90cm.
Το θετικό ειναι ότι φρόντισα στην μόρφωση όλα τα υποστυλώματα, εκτός ενός, να βρίσκονται στην περίμετρο του κτιρίου, έτσι ώστε στην στάθμη θεμελίωσης να συνδέονται μεταξύ τους με τα περιμετρικά τοιχεία υπογείου.
Toν διασταγμό μου σχετικά με το να πέσω κάτω από τα 90cm το διατυπώνω καθαρά διαισθητικά και ατεκμηρίωτα.     

Θέλουμε να δούμε διαφορές στα αποτελέσματα και όχι να το κάνεις 80 εκ. Να δούμε που βρίσκονται οι διαφορές και σε τι βαθμό.

Συμφωνώ με τις δοκούς που πρέπει να μπουν σε κάθε περίπτωση.

Για το Κs τι έχεις από γεωτεχνική μελέτη? Πόσο σου προτείνει?

Edited by ppetros
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.