Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κοιτόστρωση


 
nik

Recommended Posts

1 hour ago, ppetros said:

Για το Κs τι έχεις από γεωτεχνική μελέτη? Πόσο σου προτείνει?

Από γεωτεχνική έχω:
"Ο δείκτης εδάφους προτείνεται να ληφθεί για τις αναλύσεις με στατικά φορτία ίσος με Ks = 20000 ~ 25000 kN/m3"

@kfil με προφόρτιση δεν ειμαι εξοικειωμένος, μόνο με υπερεκσκαφή και αντικατάσταση εδάφους με θραυστό χαλικώδες υλικό  

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, Brasco said:

Από γεωτεχνική έχω:
"Ο δείκτης εδάφους προτείνεται να ληφθεί για τις αναλύσεις με στατικά φορτία ίσος με Ks = 20000 ~ 25000 kN/m3"

@kfil με προφόρτιση δεν ειμαι εξοικειωμένος, μόνο με υπερεκσκαφή και αντικατάσταση εδάφους με θραυστό χαλικώδες υλικό  

 

Μερικές φορές είναι απαραίτητη η προφόρτιση.

Αν το κάνεις (στη θέση σου για τόσο μεγάλο κτίριο και τόσο κακό έδαφος επιρρεπές σε καθιζήσεις θα το έκανα) γίνεται από τον γεωτεχνικό ειδική μελέτη (είδος -διαστάσεις προφόρτισης-μάρτυρες - χρονοδιάγραμμα παρακολούθησης καθιζήσεων κ.λ.π) .Το υλικό προφόρτισης (π.χ αυτούσιο αμμοχάλικο) μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για παράδειγμα μετά το πέρας των καθιζήσεων  στην διαμόρφωση του αυλείου χώρου  .

 

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kfil said:

Μερικές φορές είναι απαραίτητη η προφόρτιση.

Αν το κάνεις (στη θέση σου για τόσο μεγάλο κτίριο και τόσο κακό έδαφος επιρρεπές σε καθιζήσεις θα το έκανα) γίνεται από τον γεωτεχνικό ειδική μελέτη (είδος -διαστάσεις προφόρτισης-μάρτυρες - χρονοδιάγραμμα παρακολούθησης καθιζήσεων κ.λ.π) .Το υλικό προφόρτισης (π.χ αυτούσιο αμμοχάλικο) μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για παράδειγμα μετά το πέρας των καθιζήσεων  στην διαμόρφωση του αυλείου χώρου  .

Έχω όμορο πενταόροφο σε επαφή από την δεκαετία του '70 (ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό για το σύστημα θεμελίωσής του...)
για το οποίο έχω μία υποψία ότι η στάθμη θεμελίωσής του μπορεί να βγαίνει και λίγο ψηλότερα από το δικό μου ταμπάνι.
Για αυτό προσπαθώ και να περιορίσω όσο μπορώ τόσο το βάθος εκσκαφής όσο και τον χρόνο για τον οποίον θα είναι εκτεθειμένο τυχόν πρανές εκσκαφής που θα προκύψει, όσο μικρό και εάν είναι αυτό. Και για αυτόν επιπλέον τον λόγο προσπαθώ να μειώσω και το πάχος radier

Χαρακτηριστικά εδάφους για ευστάθεια πρανούς:
Συνοχή C = 12 kPa
Γωνία εσωτ.τριβής Φ = 25° 
Φαινόμενο βάρος γ = 20 kN/m3

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Brasco said:

Από γεωτεχνική έχω:
"Ο δείκτης εδάφους προτείνεται να ληφθεί για τις αναλύσεις με στατικά φορτία ίσος με Ks = 20000 ~ 25000 kN/m3"

Αρα γιατί πας σε 40000-45000?

Αν μπορείς πάντως κάνε και μια δοκιμή με 80 εκ. και 25000 για να δούμε αποτελέσματα αλλά με όμοια χαρακτιρικά εδάφους.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, ppetros said:

Αρα γιατί πας σε 40000-45000?

Διότι ακόμα και στην κοιτόστρωση, στο μεγάλο Ks μου βγάζει κατά τι περίσσοτερο απαιτούμενο As

Η στρώση με τις μεγαλύτερες απαιτήσεις όπλισης είναι η κάτω κατά τον άξονα Ζ
Αλλάζοντας το Κs από 0,20 σε 0,45 το pattern As από τα πεπερασμένα είναι ακριβώς ίδιο
αλλά έχω :
Κs=0.20
image.thumb.png.b0971f386fe8e9ea425f93ad090c02a8.png 

Ks=0.45
image.thumb.png.7de828463df98ee0a5a5ed72523631f9.png

image.thumb.png.49e52bf630b739bd8ba9115d83cbbe5f.png

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ilias said:

Διαβάζοντας όλα τα δεδομένα, προσωπικά θα ανησυχούσα πρωτίστως και ιδιαίτερα για την όμορη πενταόροφη, παρά για όλα τα άλλα........

Για αυτόν τον λόγο προσπαθώ να έχω τέτοια θεμελίωση ώστε το ταμπάνι μου να μην κατέβει χαμηλότερα από την στάθμη θεμελίωσης της όμορης.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Brasco said:

Για αυτόν τον λόγο προσπαθώ να έχω τέτοια θεμελίωση ώστε το ταμπάνι μου να μην κατέβει χαμηλότερα από την στάθμη θεμελίωσης της όμορης.

11 ώρες πριν, Brasco said:

Για αυτόν τον λόγο προσπαθώ να έχω τέτοια θεμελίωση ώστε το ταμπάνι μου να μην κατέβει χαμηλότερα από την στάθμη θεμελίωσης της όμορης.

Σημασία έχει αν θα προκληθεί καθίζηση στην όμορη . Το αν θα πας πάνω ή κάτω λίγη σημασία εχει.Εκτος αν πας πολύ κάτω και οι πρόσθετες ,υπό γωνία διανομής, τάσεις δεν επηρεάζουν την όμορη.

Επιμένω ότι θέλει οπωσδήποτε επικοινωνία με τον γεωτεχνικό μελετητή .

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 5/11/2023 at 1:04 PM, kfil said:

Επιμένω ότι θέλει οπωσδήποτε επικοινωνία με τον γεωτεχνικό μελετητή .

Αφότου επικοινώνησα με τον γεωτεχνικό μελετητή μου διατυπώθηκαν οι εξής απόψεις:

-Το κρίσιμο πρανές της εκσκαφής είναι αυτό το οποίο βρίσκεται σε επαφή με το πεζοδρόμιο. Κατεβαίνω  τέσσερα μέτρα ενώ το πρανές συνορεύει με έδαφος από το οποίο έχουν διέλθει παροχές κοινής ωφέλειας. Εκεί χρειάζεται προσοχή και πιθανόν αντιστήριξη.

 -Διαφορική καθίζιση κτιρίου
Screenshot 2023-05-16 01.58.16.png

Μέσα σε 1200cm έχω διαφορική παραμόρφωση κοιτόστρωσης 16,6-9,22=7,38cm

Δηλαδή μέγιστη γωνιακή κλίση 1200/7,38= 1/162 

 

Η γεωτεχνική μου δίνει έδαφος βελτιωμένης αντοχής μετά τα έξι μέτρα, δηλαδή δύο μέτρα βαθύτερα από το ταμπάνι που σκοπεύω να διαμορφώσω.
Μία λύση που μου πρότεινε ο γεωτεχνικός είναι η υλοποίηση δύο - τριών χαλικοφρεατίων βάθους τριών μέτρων έκαστο. Δηλαδή τοπικά κάτω από το ταμπάνι να διαμορφώσω δύο φρεάτια βάθους τριών μέτρων και διαμέτρου περίπου δύο μέτρων, τα οποία να τα πληρώνω σε στρώσεις των 30cm με κροκάλες, να κάνω πλήρωση με ένεμα μπετονίτη και να συνεχίζω προς τα επάνω.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.