Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κοιτόστρωση


 
nik

Recommended Posts

Εγώ πάντως τα ντουλάπια τα κατασκευάζω ανεξάρτητα από το radier. Τωρα για να κάνεις τμηματικά την θεμελίωση εαν υπάρχει ανυπερβλητο πρόβλημα ή συγκεκριμένος λόγος γιατι δεν χρησιμοποιείς μια συγκολητική ρητίνη που κυκλοφορεί στο εμπόριο και να τοποθετήσεις και μια ή δύο σειρές βλήτρων στην μέση του πάχους του radier για καλύτερη συνάφεια. Το έχω κάνει σε δημόσιο έργο με radier πάχους 1μ. και επιφάνειας περιπου 850τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα ντουλάπια τα κατασκευάζω ανεξάρτητα από το radier. Τωρα για να κάνεις τμηματικά την θεμελίωση εαν υπάρχει ανυπερβλητο πρόβλημα ή συγκεκριμένος λόγος γιατι δεν χρησιμοποιείς μια συγκολητική ρητίνη που κυκλοφορεί στο εμπόριο και να τοποθετήσεις και μια ή δύο σειρές βλήτρων στην μέση του πάχους του radier για καλύτερη συνάφεια. Το έχω κάνει σε δημόσιο έργο με radier πάχους 1μ. και επιφάνειας περιπου 850τ.μ.

συμφωνω γιατί όπως τέθηκε αρχικά νόμισα ότι εννοούσες ότι επουδενί να μη γίνει τμηματικά η κοιτόστρωση

Link to comment
Share on other sites

Αρμοί διακοπής εργασίας στην οριζόντια διεύθυνση δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνουν. Στην κατακόρυφη, αν η πλάκα είναι μικρού πάχους, τότε ναι υπάρχει πρόβλημα. Δες και τον ΚΤΣ

Link to comment
Share on other sites

τμηματικά εννοώ σε φατνώματα όχι σε στρώσεις, αναφέρεσαι στο άρθρο 8.4 όπου μιλάιε για ελάχιστο πάχος στρώσεων 60εκ προκειμένου να επιτρέπεται η καθ ύψος διαατρωμάτωση;

Link to comment
Share on other sites

Xάρη όταν λες "στην οριζόντια διεύθυνση" εννοείς διάστρωση σε δύο τμήματα; Δηλ αν έχω ραντιέ 50εκ, να ρίξω 25εκ και 25εκ την άλλη μέρα; Η αν η κάτοψη μου είναι 100μ2 να σκυροδετήσω ραντιέ πλήρους διατομής στα 50μ2 και το ίδιο στα άλλα 50μ2 την άλλη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο. Μπορείς να ρίξεις τα 50τμ πλήρους πάχους τώρα και τα άλλα 50τμ αύριο.

Δεν μπορείς όμως να ρίξεις τα 25cm πάχους τώρα και τ' άλλα 25cm αύριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε 5οροφη οικοδομή κάτοψης 10μx15μ βγαίνει 50-60 κοιτόστρωση?Το προσπαθώ αλλά οι εσωτερικοί δοκοί της κοιτόστρωσης με ύψος 50εκ μόνο δεν αρκούν και αστοχούν σε κάμψη και διάτμηση.Κανένας έμπειρος με κοιτόστρωση?

Link to comment
Share on other sites

'Όχι 50 εκατοστά μέχρι 2 ορόφους. 5 όροφη 70-90 εκ. Δοκίμασε να αυξήσεις και το πλάτος των δοκών μέχρι το πολύ 60 εκατοστά. (Εγώ δεν πάω περισσότερο από 45 εκατοστά πλάτος δοκού με 5 εκατοστά επικάλυψη).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.