Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοιτόστρωση


 
nik

Recommended Posts

.. βιβλιογραφία το Κ αναφέρεται σε τετράγωνο θεμέλιο 0,305χ0,305.

 

Αρα πρέπει να το ανάγεις πριν το χρησιμοποιήσεις στο πρόγραμμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αναγνωστόπουλος και Παπαδόπουλος -"Επιφανειακές θεμελιώσεις" προτείνουν για σκληρή άργιλο Κ=4.8Kg/cm3 και για πολύσκληρές 9.6. Για μεγαλύτερες τιμές του Κ θεωρούν απαραίτητη τη γεωτεχνική έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Αναγνωστόπουλος και Παπαδόπουλος -"Επιφανειακές θεμελιώσεις"-1989 προτείνουν ακόμα για τον κατακόρυφο δείκτη εδάφους Κ να λαμβάνεται ως

Κ=Κso*{(b+0.305)/2*b}^2. Οι τιμές που δίνει είναι οι Κso και ανάλογα με το πλάτος τις πεδιλοδοκού b προκύπτει το Κ που θέλουμε....

Link to comment
Share on other sites

@ppetros

Η παραπάνω σχέση προτείνεται για αμμώση εδάφη. Για συνεκτικά αργιλικό έδαφος χρησιμοποιώ Κ=Kso*0,305/Bc 'οπου το Βc υπολογίζεται σύμφωνα με Westergaard, 1939 Bc = 5(Eb*t^3/(12K(1-vb^2))^0,25

όπου Εb, vb μέτρο ελαστικότητας και λόγος Poison του σκυροδέματος

t=πάχος κοιτόστρωσης

Link to comment
Share on other sites

@Aλέξανδρος

Bc = 5(Eb*t^3/(12K(1-vb^2))^0,25

όπου Εb, vb μέτρο ελαστικότητας και λόγος Poison του σκυροδέματος

t=πάχος κοιτόστρωσης, το K τί είναι και η σχέση είναι μόνο για κοιτοστρώσεις (και για όλα τα εδάφη ισχύει)?

 

Επίσης κατά Vesic 1961 ο κατακόρυφος δείκτης αντίστασης του εδάφους εκτιμάται: Κ=40*(FS)*q

όπου q επιτρεπόμενη τάση εδάφους (σε θραύση),

FS συντελεστής ασφαλείας

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπική μου γνώμη και από αποτελέσματα στατικών μελετών έχω δεί ότι η τιμή του Κ επηρεάζει πολύ τα εντατικά μεγέθη σε σημείο που να αντιστρέφει και ροπές ακόμη και με μικρές αλλαγές του Κ.Έτσι προτιμώ να ΄λυνω την θεμελίωση για 3 αντιπροσωπευτικές τιμές του Κ(20.000 - 100.000 - 250.000 κΝ/μ3) και κάνω υπέρθεση οπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βλέπω μικρές διαφορές με αλλαγή του Κ. Βέβαια δε συζητώ για αλλαγές από 20.000 να πας σε 200.000kN/m³.

Απ' όσες εδαφοτεχνικές μελέτες έχω πάρει στα χέρια μου ποτέ δεν είδα Κ μεγαλύτερο από 60.000kN/m³.

Link to comment
Share on other sites

είναι λογικό να αντιστρέφονται οι ροπές? Για ποίες φορτίζεις?

Μήπως η ανάλυση σου γίνεται με ελατήρια που αναλαμβάνουν και εφελκυσμό?

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγάλα Κ ουσιαστικά είναι άκαπτο το έδαφος. Έχω παρατηρήσει ότι όταν το Κ είναι δυσανάλογα μεγάλο της τάσης εδαφους ακόμα και με κοιτόστρωση ξεπερνάς εύκολα την τάση αυτή. Όσον αφορά τις διαφορές στα υποστηλώματα προσωπικά κάνω πάντα δύο επιλύσης, μια με θεμελίωση και μια με πακτωμένο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

@Aλέξανδρος

Bc = 5(Eb*t^3/(12K(1-vb^2))^0,25

όπου Εb, vb μέτρο ελαστικότητας και λόγος Poison του σκυροδέματος

t=πάχος κοιτόστρωσης,

το K τί είναι και η σχέση είναι μόνο για κοιτοστρώσεις (και για όλα τα εδάφη ισχύει)?

 

To Κ παίζει ρόλο στην επίλυση. Για το λόγο αυτό προτείνεται η κατασκευή να λύνεται όχι με ένα Κ αλλά με ένα εύρος 2-3 τιμών και η διαστασιολόγηση του φορέα να προκύπτει ως η μέγιστη των 2-3 περιπτώσεων (π.χ. εύρος 20000-60000).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.