Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοιτόστρωση


 
nik

Recommended Posts

To Κ (ή Κso) που συζητάμε αφορά συνήθως τετραγωνική πλάκα διστάσεων 0,305x0,305. Δεν έχω δει ποτέ τόσο μικρό Κso Χαρή. Το είδες σε μελέτη εδάφους ή αφορά ανοιγμένη τιμή σε στοιχείο θεμελίωσης?

Link to comment
Share on other sites

Τιμή που μου δόθηκε από εδαφοτεχνική έρευνα για να τη χρησιμοποιήσω σε κτήριο με δεδομένη ορθογωνική θεμελίωση γενικής κοιτόστρωσης.

Link to comment
Share on other sites

@Αλέξανδρος (3 φορά)

 

είπες Κ=Kso*0,305/Bc 'οπου το Βc υπολογίζεται σύμφωνα με Westergaard, 1939 Bc = 5(Eb*t^3/(12K(1-vb^2))^0,25

όπου Εb, vb μέτρο ελαστικότητας και λόγος Poison του σκυροδέματος

t=πάχος κοιτόστρωσης

 

έχεις 12Κ στον τύπο. Αφού θέλουμε το Κ, πως ξαναμπαίνει στον τύπο του Βc??

Και ο τύπος είναι μόνο για κοιτοστρώσεις? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μια πρώτη εκτίμηση του Βc έτσι ώστε από το Κso να βγάλεις το Κ. Μετά κάνεις αντικατάσταση στον τύπο και βρίσκεις ένα καινούριο Bc. Είναι μια επαναληπτική διαδικασία μόνο για κοιτόστρωση.

 

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση ppetros αλλά νόμιζα πως δεν μπορούσες να καταλάβεις ποιος η διαφορά του Κ από το Kso. Τι να κάνουμε, μας έχουν πιάσει λίγο τα γεράματα εμάς τους μεγαλύτερους, χε,χε!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στις κοιτοστρώσεις μορφώνετε κρυφοδοκούς κάτω από τα περιμετρικά τοιχεία υπογείου; Αν ναι, γιατί;

Αν έχεις μικρή κατασκευή και ουσιαστικά στο υπόγειο δεν έχεις εσωτερικά υποστυλώματα αλλά μόνο τα περιμετρικά τοιχεία, προφανώς πρόβλημα διάτρησης δεν έχεις. Σε απασχολεί μόνο η διάτμηση (καλά δεν τα λέω;). Οι οπλισμοί διάτμησης αν χρειάζονται πως τοποθετούνται;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου εχει ανατεθει μια εργασια για την γενικη κοιτοστρωση, παρακαλω οποιος εχει θεωρητικα στοιχεια η μπορει να με παραπεμψει σε συγκεκριμενη βιβλιογραφια ας μου στειλει ενα μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου εχει ανατεθει μια εργασια για την γενικη κοιτοστρωση, παρακαλω οποιος εχει θεωρητικα στοιχεια η μπορει να με παραπεμψει σε συγκεκριμενη βιβλιογραφια ας μου στειλει ενα μηνυμα

 

δεν θα ήταν καλύτερο να το ποστάρει κανονικά ώστε να πάρουμε μια ιδέα και εμείς οι άσχετοι? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.