Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοιτόστρωση


 
nik

Recommended Posts

80εκ πάχος? τόσο πολύ? τελοσπάντων εσύ ξέρεις. κάν' την μετά 0,80-1μ, μια χαρά είναι αφού από μπετόν θα γίνει χαμός έτσι κι' αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!!!

 

Είμαι σχετικά νέος μηχανικός και αυτό το καιρό ασχολούμε με τα στατικά μιας διόροφης οικοδομής με εμβαδό κάτοψης 240τ.μ. Πρέπει να θεμελιώσω την οικοδομή με γενική κοιτόστρωση μιας και το έδαφος και ο υδροφόρος δεν επιτρέπουν κάτι άλλο. Το λογισμικό που έχω μου λύνει τη θεμελίωση ακόμα και με 17cm. θα ήθελα τη γνώμη σας για το ελάχιστο πάχος κοιτόστρωσης που θα πρέπει να επιλέξω (σκέφτομαι για 50cm). Επίσης, η οικοδομή θέλω να ανυψωθεί από τη τελική στάθμη εδάφους 30cm. Αυτό σημαίνει οτι η θεμελίωση μου θα είναι 20cm μόνο μέσα στο έδαφος και δε ξέρω κατά πόσο είναι αυτό αποδεκτό. Από την άλλη δε θέλω μεγάλο πάχος κοιτόστρωσης για να αποφύγω όσο γίνεται άυξηση του βάρους της οικοδομής.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Παρακαλώ πριν κάνετε ανάρτηση νέου θέματος χρησιμοποιείστε πρώτα την αναζήτηση!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Κοιτόστρωση....................πονεμένη ιστορία!!!

Με ποιο λογισμικό λύνεις?

Εντελώς εμειρικά νομίζω ότι τα 17 cm που λες είναι πολύ λίγα!

Έλεγξες για διάτρηση της πλάκας σου? Αυτή μπορεί να περιορίστει αυξάνοντας το πάχος της!

Επίσης τα χαρακτηριστικά του εδάφους ποια είναι? Έχεις κάνει γεωτεχνική και αν ναι τι σύσταση θεμελίωσης σου έκαναν?

Πάντως σε κάθε περίπτωση τα 30 cm που θα θεμελιώσεις για μένα είναι πολύ λίγα!!! Τουλάχιστον 1 m κάτω.

 

Υ.Γ. Διάβασε όλο το θέμα εδω, θα σε βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Το FESPA χρησιμοποιώ. Δεν έχω κάνει γεωτεχνική μελέτη αλλά μόλις κατεδάφισα μια μονοκατοικία στο εν λόγω οικόπεδο που θα ανεγερθεί η οικοδομή στην οποία πριν τη κατεδάφιση δεν υπήρχε ούτε ένα σημάδι καθίζησης (διαφορικής ή μη) ή γενικά προβλήματος της θεμελίωσης της. Η παλιά μονοκατοικία είχε πεδιλοδοκούς αλλά και αυτή σε μικρό βάθος (περίπου 1μ).

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο σκεπτικό λοιπόν επιλέγεις να κάνεις κοιτόστρωση από τη στιγμή που δεν έχεις και στοιχεία εδάφους που να στο επιβάλλουν?

Δεν σημαίνει ότι πάντα είναι και η καλύτερη λύση!

Εσχάρα πεδιλοδοκών σκέφτηκες να κάνεις?

 

Υ.Γ. Αν δεν έχεις τα πεπερασμένα του Fespa (βλ. fepla) μην εμπιστεύεσαι την επίλυσή του για κοιτόστρωση!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να θεμελιώσω την οικοδομή με γενική κοιτόστρωση μιας και το έδαφος και ο υδροφόρος δεν επιτρέπουν κάτι άλλο. Το λογισμικό που έχω μου λύνει τη θεμελίωση ακόμα και με 17cm

Καταρχήν τα 17cm που αναφέρονται? Σε πάχος κοιτόστρωσης? Φαντάζομαι κάτι άλλο θες να πεις.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ rigid joint

 

Κάποιο σχετικό θεωρητικό υπόβαθρο θεωρώ οτι διαθέτω. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω όμως είναι οτι δεν έχω κάποιον με εμπειρία να με καθοδηγεί γιατι έτσι όπως είναι η αγορά σήμερα ποιός θα σε πάρει στη δουλειά του. Αυτό όμως για εμένα δε σημαίνει ότι πρέπει να εγκαταλείψω τη προσπάθεια για να αποκτήσω γνώσεις. Αυτό λοιπόν που κάνω είναι να δίνω σε κάποιον να μου κάνει τα στατικά αλλά παράλληλα τα κάνω και άπό μόνος μου. Νομίζω οτι έτσι κάτι θα καταφέρω αν και θα μου πάρει πιο πολύ χρόνο βέβαια.

 

Έχεις να μου προτείνεις βιβλιογραφία η οποία θα με βοηθήσει στη πράξη?

Επίσης, ως πιο έμπειρος σίγουρα από εμένα, έχεις καμία άλλη συμβουλή ή να μου δώσεις κάποια κατεύθυνση?

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που έδειξες μέχρι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και "έμμεσες" λύσεις όταν δεν έχεις FEM. Μπορείς να προσομοιώσεις την κοιτόστρωση ως "ανάποδη" πλάκα και με φορτία αυτά της τάσης του εδάφους. Για το διώροφο που λες κάνει τη δουλειά του έως εκεί. Το πάχος προφανώς το 17 είναι μικρό. Αρχίζεις με 40 και προχωράς. Παίζει ρόλο αν η κοιτόστρωση έχει ή όχι και νευρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.