Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοιτόστρωση


 
nik

Recommended Posts

Το πάχος θα προκύψει από:

α) Αν θέλεις να είναι άκαμπτη ή όχι. Μπορεί και να μην είναι.

β) Από τον έλεγχο σε διάτμηση (έλεγχο με το Vrd1) και το εάν θέλεις να βάλεις οπλισμό διάτμησης ή όχι

γ) Από τον έλεγχο σε διάτρηση και το εάν θέλεις οπλισμό διάτρησης ή όχι.

 

Οι πεδιλοδοκοί που γίνονται ενισχυμένες ζώνες όταν ενσωματωθούν στο πάχος της πλάκας θα χρησιμεύσουν κυρίως ως οπλισμός διάτρησης (οι συνδετήρες αυτών κοντά στους στύλους).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ξαναρωτήσω: έχει κανείς το strad χωρίς το module για πεπερασμένα;

 

Χάρη, επειδή αυτή την στιγμή κινούμαι κυρίως με βάση την εμπειρία και την γενικότερη αντίληψη που έχω:

α) Με 70εκ είναι οριακά άκαμπτη η πλάκα μου (μικρά πλάτη)

β) Έλεγχο σε διάτμηση κάνω στα δοκάρια, στην πλάκα τοποθετώ κατασκευαστικό οπλισμό (καβαλέτα)

γ) Διάτρηση δεν νομίζω ότι υφίσταται δεδομένου του ισχυρού πλέγματος κρυφοδοκών και του οπλισμού πλάκας (Φ14/15) + το 70άρι πάχος.

 

Έχω ηρεμήσει αρκετά ψαχουλεύοντας στο πρόγραμμα και βλέποντας πόσο δυσμενείς παραδοχές είχα εισάγει κατά την αρχική επίλυση (σε σχέση με τα πραγματικά δεδομένα της κατασκευής)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω την ίδια ακριβώς περίπτωση με τον Γιάννη και είμαι πολύ αντίθετος να γίνει κοιτώστρωση εάν δεν υπάρχει θέμα υπόγειων νερών ή οικοδομής δίπλα στην θάλασσα.

 

Σχετικά με τις πεδιλοδοκούς πάντως που χρησιμοποίησες Γιάννη τις βρίσκω αρκετά "μεγάλες". Εγώ θα έβαζα 0,70 ύψος συνδετηρίου δοκού ( και 0,30 πλάτος) και κουτί πεδιλοδοκού 0,35 ύψος.

 

Για την οικοδομή που λες Γιάννη σηκώνει 0,50 μ. κοιτώστρωση ή σε καμία περίπτωση κατω από 0,70?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, οι επιλύσεις που πρόλαβα να κάνω μες το Σαββατοκύριακο που πέρασε ήταν προσεγγιστικές και οπωσδήποτε υπέρ της ασφάλειας. Αφού πέσανε να με φάνε οι "συντελεστές" του έργου.... Πολύ σίδερο και πολύ μπετό κλπ

Ναι, αλλά όταν μου λές Σάββατο πρωί ότι θα γίνει κοιτόστρωση για οικονομία χρόνου ενώ η στατική μελέτη έχει γίνει με πεδιλοδοκούς και την Δευτέρα ξεκινάει το καλούπωμα... τι να κάνω εγω;

Ίσως βγαίνει και με 50εκ. τι να σου πω, θέλει μελέτη. Πάντως εγώ έδωσα οδηγίες για 70εκ. με πλέγμα #Φ14/15 πάνω-κάτω με κατακόρυφους συνδετήρες για την υποστήριξη της άνω στρώσης και οπλισμό κρυφοδοκών περίπου 8Φ16 πάνω και άλλα τόσα κάτω με τετράτμητους συνδετήρες. Πρόβλημα εδάφους και νερών δεν υπηρξε (αντιθέτως). Γενικά από 90 κυβικά που υπολόγιζα με πεδιλοδοκούς πέσανε τελικά 99 στην κοιτόστρωση και από ~7000 κιλά σίδερο πήγαμε στα 9000 κιλά. Δηλαδή ~90κιλά/κυβικό (φοβερό; )

Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν το ΝΕΧΤ, υπάρχει η δυνατότητα επίλυσης γενικης κοιτόστρωσης στο S-mode μετά την επίλυση του μοντέλου στο Q-R mode. Η ερώτηση είναι η εξής:

αν έχω μια θεμελίωση με γεν. κοιτόστρωση χωρίς δοκάρια-ενισχύσεις αλλά θέλω να την λύσω με ελαστική έδραση, τι συνθήκες στήριξης-ελατήρια βάζω στην προβολή στύλων στο Q-R mode?

Link to comment
Share on other sites

τι συνθήκες στήριξης-ελατήρια βάζω στην προβολή στύλων στο q-r mode?

εγω βάζω -1,-1,-2,-2,-2,-1 (ειμαι πακτωμένος, την γουστάρω την πάκτωση)

απο κει και πέρα για κοιτόστρωση ποιο σπάνια ανάλογα τα κέφια, δεν έχω standard

γενικά στη θεμελίωση είμαι όπως ξημερώσει αλλά σίγουρα μια επιλυσούλα με πάκτωση για κτιριακά

Link to comment
Share on other sites

Rigid = άκαμπτος!!

Τέλος πάντων. Η ερώτηση ήταν αν πας για ελαστική έδραση τι βάζεις? Μήπως πρέπει να βάλουμε αναγκαστηκα και "ιδεατά" δοκάρια για να δουλέψει σωστά το μοντέλο?

 

Rigid το -2 το βάζεις απλά έτσι και προφανώς δεν βάζεις κάποιο ελατήριο για να δουλέψει σαν πάκτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.