Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κοιτόστρωση


 
nik

Recommended Posts

Η ερώτηση ήταν αν πας για ελαστική έδραση τι βάζεις? Μήπως πρέπει να βάλουμε αναγκαστηκα και "ιδεατά" δοκάρια για να δουλέψει σωστά το μοντέλο?

Rigid το -2 το βάζεις απλά έτσι και προφανώς δεν βάζεις κάποιο ελατήριο για να δουλέψει σαν πάκτωση.

κοιτοστρωση εξυπακούεται επι ελαστικής έδρασης

με -2 παιρνω τα εντατικά μεγέθη,

εδώ με -2 και χωρις ελατηρια παιρνω εντατικά μεγέθη πάκτωσης

και τις ανακατονομες τις κάνει στο s-mode, μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

εδώ με -2 και χωρις ελατηρια παιρνω εντατικά μεγέθη πάκτωσης

και τις ανακατονομες τις κάνει στο s-mode, μια χαρά

 

Βήματα

1. Βάζω (-1,-1,-1,-1,-1,-1) σε όλους τους κόμβους ( και -2 αλλά χωρίς ελατήρια άρα -1 ουσιαστικά) άρα πακτώσεις.

2. Λύνω και περνάω στο s-mode και λύνω ελαστικά εδραζόμενη κοιτόστρωση.

 

Ερώτηση:

Τα εντατικά μεγέθη που παίρνω είναι με πακτώσεις. Αν δεν θέλω πακτώσεις αλλά ελαστικές εδράσεις στο μοντέλο Q-R, πρέπει να βάλω ΚΑΙ ελαστικά εδραζόμενα δοκάρια ή επειδή έχεις βάλει -2, πάω και βάζω ελατήρια (αλλά με τι σταθερές?). ή βάζεις ΠΑΝΤΑ πακτώσεις στο R-Q και μεταφέρεις στο S? Kαι αν ναι, όταν έχεις νευρώσεις-δοκούς πάλι πακτώσεις δίνεις (άρα δεν λειτουργούν οι δοκοί)??

 

@Pappas. Τhanks. Tα ξέρω αυτά. Αλλο ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

αν εχω δοκάρια, πάλι πακτωση θα βάλω, τα αναγνωρίζει τα δοκάρια και γινονται οι ανακατονομές στο s-mode

 

απο κει και πέρα βαζεις και ελατηρια, ειναι στην κρίση σου, εγω όλα -2 γιατι βαριέμαι να κάνω κάτι που θα το κανουν τα fem, και εκει ελέγχω και τις τάσεις.

(μη αρχίσουμε τώρα περι αλληλεπίδρασης εδάφους ανωδομης στο μοντέλο κουτί-υπογειο-κοιτόστρωση να χαρείς ppetran)

 

και με ελατηρια όπως στο manual κανεις δουλειά

 

edit: με την πάκτωση δεν έχασε κανείς, δες τι βγάζει και μετά βάλε και ελατήρια για να'ναι πιο artificial ο σχεδιασμός

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

αν έχει περιθώριο, ναι, γιατί έχουν μανούρα τα άγκιστρα στα άκρα. έτσι μπορείς να βάλεις και Π. αλλά εξαρτάται και τα κέφια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.