Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποντίκια για μηχανικούς


manolis1988

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά :) έχω εδώ και 5 χρονια το Logitech g500 gaming mouse που έχει βγάλει κάθε ευρώ που σπατάλησα για την αγορά του. Τον τελευταίο καιρο όμως το μεσαίο πλήκτρο (αυτό που κάνει drag n drop στα cad programs) εχει αρχίσει και κάνει νερά. Έχετε καμία συμβουλή για κάποιο καλό ποντίκι, Logitech πάλι θα προτιμούσα, λόγο aftermarket service και λεφτά πιστεύω μέχρι 60 ευρώ μπορει και λιιιιγο παραπάνω. Να πω την αλήθεια δεν με καίει και ιδιαίτερα αν ειναι wireless ή κανονικό. Κάθε συμβουλή δεκτή :)))

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα δεν είναι με "καθαρή" σύνδεση Usb (ίσως κάν λάθος) ... αλλά μεσω bluetooth usb... δες εδώ (αν και νομίζω ότι θα το είδες)

Επίσης δες κι εδώ τα σχόλια. Είναι το ίδιο ποντίκι.

Link to comment
Share on other sites

ναι δίκιο έχεις είναι wireless και φορτίζεται με usb δεν αγοράζεις μπαταρίες όπως έκανες παλιά με ένα microsoft Που είχα :P

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα δεν είναι με "καθαρή" σύνδεση Usb (ίσως κάν λάθος) ... αλλά μεσω bluetooth usb... δες εδώ (αν και νομίζω ότι θα το είδες)

Επίσης δες κι εδώ τα σχόλια. Είναι το ίδιο ποντίκι.

 

 

μάλλον για εκεί με βλέπω να πηγαίνω ... ερώτηση για υπολογιστή (laptop) που να έχει ή να δέχεται μέχρι 32 gb ram έχεις κάποια άποψη ? εκτός mac αφού το aveva - maxsurf - orca δεν δουλεύουν σε mac  + ότι υπάρχει έλλειμμα € 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα 

 

Φαντάζομαι το ποντίκι το θέλεις και για σχεδιασμό? αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι η ανάλυση σε DPI αλλά να μπορείς να την αλλάξεις όποτε θέλεις (πχ αν θέλεις να κάνεις δουλειά σε λεπτομέρειες). Προσωπικά έχω το G602 της logitech.

 

Παρόλα αυτά ένα 3D mouse είναι πολύ χρήσιμο ειδικά σε 3D σχεδιασμό. Ακόμα και το απλό 3D Connexion, το space navigator, μου έχει λύσει τα χέρια.

 

http://www.3dconnexion.co.uk/products/spacemouse/spacenavigator.html

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που λόγω της πολλής δουλειάς έπαθα τενοντίτιδα, χρησιμοποιω το evoluent vertical mouse4. Τα πλήκτρα του είναι παραμετροποιήσημα και μάλλον θα μπορείς να ρθυμίσεις το μεσαίο να κάνει drag n drop

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς trackball να μας πει εντυπώσεις;

Για CAD και Gaming δεν μου άρεσε καθόλου. Εξαιρεση αποτελουσε αν ηθελες να κανεις λεπτομερεις κινησεις σε CAD χωρις να ζουμαρεις πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.