Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο κόστιζε η τεχνολογία το 1979 και πόσο σήμερα


Engineer

Recommended Posts

Μιας και το ρίξαμε στο μνημόσυνο:

κομπιουτεράκι ti (1978) από αμέρικα, όσο και το νοίκι δυαριού τότε

με τα ίδια λεφτά σήμερα (νοίκι δυαριού) παίρνεις καμμιά δεκαριά παρόμοια "μηχανάκια" 

Link to comment
Share on other sites

Το ti 59 μου το έφερε τότε από το Αμέρικα και ήταν εντυπωσιακό . 

Τα πρώτα κομπιουτεράκια τα είχε φέρει μια εταιρεία στην Κοραή , με το όνομα ΑΝΝΙΤΑ και έκαναν το 1974 15000 δρχ και για φοιτητές 10500 . 

 

Μετά άρχισαν να φτηναίνουν . Το 1977 τα casio έκαναν κάποια λεφτά αλλά δεν με είχαν πονέσει πολύ . Περισσότερο με πείραξε η αγορά του Γερμανικού Beton Kalender τότε γύρω στο 78 σε 2 τόμους , που κόστισαν αρκετά λεφτά . 

 

Αλλά είχαμε και πληθωρισμό μεγάλο τότε . Το 1977 η φοιτητική γκαρσονιέρα κόστιζε 2500-3000 δρχ/μήνα και 4 χρόνια αργότερα είχε διπλασιαστεί η τιμή .

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ρίξαμε στο μνημόσυνο:

κομπιουτεράκι ti (1978) από αμέρικα, όσο και το νοίκι δυαριού τότε

με τα ίδια λεφτά σήμερα (νοίκι δυαριού) παίρνεις καμμιά δεκαριά παρόμοια "μηχανάκια" 

Ναι αλλά τότε ο κομπιουτεράκι ήταν σαν να αγoράζεις σήμερα PC με αυτό θα πρέπει να το συγκρίνεις σήμερα Θυμάμαι όταν αγόρασε ένα ο πατέρα μου σαν λογιστής , ήταν από τους λίγους που είχαν και είχε την αξία (όχι χρηματική) σαν να έχεις ένα προσωπικό υπολογιστή 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ . Το έβαλα πάνω στο πληκτρολόγιο για να ταιριάξει με την φωτό σου

 

Τελικά το ΤΙ 58 είναι

post-21070-0-18072600-1455888333_thumb.jpg

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ήταν "φτωχότερο". Ti 56.

Οι πιό "ματσό" είχαν hp

 

Ναι αλλά τότε ο κομπιουτεράκι ήταν σαν να αγoράζεις σήμερα PC με αυτό θα πρέπει να το συγκρίνεις σήμερα Θυμάμαι όταν αγόρασε ένα ο πατέρα μου σαν λογιστής , ήταν από τους λίγους που είχαν και είχε την αξία (όχι χρηματική) σαν να έχεις ένα προσωπικό υπολογιστή 

Καμία σχέση

Ένα σημερινό pc της πλάκας, έπιανε τότε χώρο μισού δωματίου και κόστιζε όσο ένα δυάρι (και βάλε).

Τα πρώτα "μικρά" pc, ήταν σαν πρωτόγονες παιχνιδομηχανές της σήμερον.

όμως ακόμη θυμάμαι τα sinclair ZX...

Θυμάμαι ακόμη την αντίδραση παλαιού μηχανικού όταν είδε για πρώτη κομπιουτεράκι χειρός. Εθισμένος για χρόνια στο λογαριθμικό κανόνα, το "διαβολικό μηχανάκι" του φάνηκε σαν κάτι θαυματουργό... 

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Θυμάμαι ακόμη την αντίδραση παλαιού μηχανικού όταν είδε για πρώτη κομπιουτεράκι χειρός. Εθισμένος για χρόνια στο λογαριθμικό κανόνα, το "διαβολικό μηχανάκι" του φάνηκε σαν κάτι θαυματουργό... 

Αυτό εννοούσα , γιατί την ίδια αντίδραση θυμάμαι από τον πατέρα μου που ήταν λογιστής Δεν μας άφηνε ούτε να το ακουμπήσουμε .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.