Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπιβολές κυρώσεων σε 2 ενεργειακούς επιθεωρητές για σωρεία παραβάσεων


Engineer

Recommended Posts

Οι επιθεωρήσεις όπως και οι ελεγκτές δόμησης έχουν έναν θεσμικό ρόλο άρα θα πρέπει να κοπούν οι πολλές δυνατότητες ιδιωτικής συμφωνίας μεταξύ επιθεωρητή / ελεγκτή και επιθεωρούμενου ή ελεγχόμενου.

 

Στους ελεγκτές απ οσο έχω προλάβει να δω αυτό δουλεύει σχετικά καλά διότι

1ον ο εκλεκτής βγαίνει (ελπίζω) τυχαία από κάποιο σύστημα και δεν τον επιλέγει κανένας ιδιοκτήτης ούτε άλλος συνάδελφος του μηχανικός

2ον η τιμή η φιξαρισμένη και δεν αλλάζει

3ον στις περισσότερες των περιπτώσεων έχει περισσότερο από έναν έλεγχο και κάθε φορά πάει άλλος.

 

Στους επιθεωρητές ΠΕΑ δεν υπαρχει καμια από αυτές τις 3 συνθήκες.

  • Όποιον θέλει διαλέγει ο ιδιοκτήτης για να τον επιθεωρήσει.
  • Μέγιστο κριτήριο του ιδιοκτήτη είναι να πληρώσει το ελάχιστο, στον ελάχιστο χρόνο ενασχόλησης, και με όποιο αποτέλεσμα τον βολεύει.

Αποτέλεσμα μπάχαλο και καταλήγει το χαρτί των ΠΕΑ να έχει χαμηλή άξια πραγματικότητας και το συνολο των συνάδελφων μηχανικών που ασχολούνται με αυτό σε ανυποληψία παρ ότι πολλοί θα κάνουν σωστά την επιθεώρηση τους.

 

Μια λυση απλή και ριζική θα ήταν να εφαρμοστεί για τους επιθεωρητές για τα ΠΕΑ το 1ον και 2ο που ισχύει και για του ελεγκτές.

Ίσως να μη λύσει 100% τα άπαντα αλλά σίγουρα βάζει ένα όριο επιθεώρησης σε ένα ιδιαίτερα καλό σημείο και όχι στην ανυποληψίας ενός χαρτιού που έχει σήμερα

 

Ο ιδιοκτήτης θα πατεί ένα κουμπάκι κάπου για το ΠΕΑ του. Θα εκτυπώνει το σύστημα το παράβολο (αμοιβή) το σύστημα άμεσα.

Μολις το πληρώσει ο ιδιοκτήτης ή σε τράπεζα ή με κάρτα το σύστημα θα του δινει άμεσα το όνομα και τα στοιχεία επικοινωνίας με τον μηχανικό επιθεωρητή.

Το σύστημα στέλνει και άμεσα εμαιλ ή και sms στον επιθεωρητή (μόνιμους / προσωρινούς).

 

Η εφαρμογή είναι εύκολο να γίνει, η υποδομή υπάρχει.

 

Πιθανά να χαλάσουν μερικές καταστάσεις που έχουν δημιουργηθεί μεταξύ μεσιτών, λογιστών και μηχανικών για πασάρισμα πελατείας με «δωράκι» εξόδων πάσας (σε μαύρα φυσικά). Αλλά κι αυτό θα είναι στις παράπλευρες απώλειες ή όφελος ανάλογα τα συμφέροντα που κάποιος υποστηρίζει.

 

Λύσεις υπάρχουν αρκεί να τις θέλουμε πραγματικά και να μη αναζητάμε μόνο μπαλώματα.

  • Upvote 9
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν συμφωνώ γιατι έτσι χάνει ο καθενας την πελατεία που εχει φτιάξει αλλα ποντάρει στην τύχη της κλήρωσης.. Και ποσα να του τύχουν;

Δεύτερον ο χρονος ειναι χρήμα και δεν μπορει ο καθε ιδιοκτήτης που καίγεται να βγει εντός ημερών το Πεα να στηρίζεται στη διαθεσιμότητα του επιλαχοντα πχ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το ζητούμενο ειναι να μη χαθεί πελατεία που εχει διαμορφωθεί (δηλαδή μίζες σε μεσίτες κλπ) λογικό να μη συμφωνείς.

 

Ο εκάστοτε ιδιοκτήτης μια φορά στα Χ χρόνια ζητάει ΠΕΑ άντε κανα δυο ακομα

 

Το θέμα του χρόνου δεν υπάρχει σαν πρόβλημα

Με την διαθεσιμότητα συναδερφων που υπάρχει και με κατάλληλη πλατφόρμα ειναι εφικτό σημερα ο ιδιοκτήτης να πατάει το κουμπί και αυριο πρωι ο Μηχανικος να ειναι στο ακίνητο του για αυτοψία

 

Φυσικα αν συμφωνείς να υπάρχει το παζάρι των 50€

Το καμάκι του "μηχανικού" εδω τα καλα και φτηνά ΠΕΑ

Και τις απαιτήσεις του πελάτη , αφού σε πληρώνω κι εσυ με παρακαλουσες να σε παρω θα το κανεις όπως θέλω εγώ (ο πελάτης εχει πάντα δίκιο }

Τότε λογικό να μη συμφωνείς

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον ikaros. Δυστυχώς στην εποχή που ζούμε έχουμε επενδύσει ένα μέρος του χρόνου μας στο να προσελκύσουμε πελάτες. Το πόσα ΠΕΑ θα κάνω εξαρτάται από εμένα και από το πως και πόσο προωθώ και διαφημίζω την υπηρεσία που προσφέρω. Αυτός είναι και ο λόγος που ασχολήθηκα με τα ενεργειακά πιστοποιητικά και όχι με τους ελέγχους δόμησης. Τον όγκο της εργασίας μου τον καθορίζω εγώ.

 

Αυτά για τις μίζες στους μεσίτες που γράφονται προσβάλουν την πλειοψηφία από εμάς. Προσωπικά αν με πάρει τηλέφωνο κάποιος μεσίτης εγώ ζητάω τα ίδια χρήματα που θα ζητούσα και από τον ιδιοκτήτη και ας πάει ο μεσίτης μετά να ζητήσει ότι θέλει. Νομίζω αυτό είναι τίμιο. Άλλωστε είναι τόσο χαμηλές οι αμοιβές στα ΠΕΑ που δεν υπάρχει περιθώριο να δίνει κάποιος κι μίζα.

 

Αντίθετα στους ελέγχους δόμησης το λάδωμα για να μην πάει κάποιος για αναθεώρηση άδειας είναι συχνό. Ευτυχώς όμως και εκεί η πλειοψηφία των ελεγκτών δόμησης είναι τίμιοι.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

.......έχουμε επενδύσει ένα μέρος του χρόνου μας στο να προσελκύσουμε πελάτες. Το πόσα ΠΕΑ θα κάνω εξαρτάται από εμένα και από το πως και πόσο προωθώ και διαφημίζω την υπηρεσία που προσφέρω. Αυτός είναι και ο λόγος που ασχολήθηκα με τα ενεργειακά πιστοποιητικά και όχι με τους ελέγχους δόμησης. ......

Οκ

Κατάλαβα.

Σαφέστατος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω πολύ καλή την πρόταση του Didonis. Καθαρές δουλειές ρε παιδί μου. Όλοι οι έλεγχοι, με κλήρωση.

Όσο για το θέμα του χρόνου του ιδιοκτήτη που καίγεται. "καίγεται" γιατί έχει μάθει να τ' αφήνει όλα για την τελευταία στιγμή, ενώ -συνήθως- έχει άπλετο χρόνο για να προχωρήσει, στη συγκεκριμένη τουλάχιστον διαδικασία. Λες και θ' αλλάξει κάτι, αν το αφήσει για αργότερα. Αλλά περιμένει πρώτα να βρει τον ενοικιαστή ή τον αγοραστή. Αν γινόταν υποχρεωτική η έκδοση ΠΕΑ, για όλα τα υφιστάμενα κτίρια, κατοικίας και τριτογενούς τομέα, ανεξαρτήτως ιδιοκατοίκησης/ιδιοχρησίας ή πώλησης/μίσθωσης -που πιστεύω ότι θα γίνει μελλοντικά, αλλά για φορομπηχτικούς λόγους κι όχι από καμιά πρεμούρα της πολιτείας για την ΕΞ.ΕΝ.- τότε θα έτρεχε για την έκδοσή του ή όχι;

Edited by panos-vicious
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενα posts η λύση που προτείνει ο Didonis είναι η μόνη σωστή για μια υπηρεσία που προκύπτει ως νομική απαίτηση και δεν προέρχεται από τον ίδιο τον καταναλωτή.

Σώμα ορκωτών ενεργειακών επιθεωρητών χωρίς καμία δυνατότητα διαμεσολάβησης μεταξύ τελικού χρήστη και επιθεωρητή.

Δυστυχώς το "η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος" μας έχει τελειώσει εδώ και κάτι χρόνια...οσο καθυστερούμε να το αντιληφθούμε τόσο το χειρότερο για εμάς

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οποτε προτιμότερο να εισαι αραχτος και να πετιμενεις ποτε θα χτυπήσει το τηλεφωνο να σου πούνε οτι κληρώθηκες... Ωραίος.. Μετα λεμε γιατι τα παιδια δεν ψάχνουν εργασια, τους έρχεται δια τηλεφώνου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα, όλες οι απόψεις έχουν τα συν και πλήν.

 

Προσωπικά είμαι υπέρ της άποψης του didonis.

 

Όμως το κράτος πρέπει κάποια στιγμή να πάρει μια απόφαση, που να ισχύει πάντα, σε όλες τις περιπτώσεις απαίτησης, κάποιας βεβαίωσης.

 

Δηλαδή δεν μπορεί να ισχύουν άλλα για Έλεγκτές Δόμησης, άλλα για Εν. επιθεωρητές, άλλα για τις βεβαιώσεις αδόμητου κλπ.

 

Ή πρέπει όλα να γίνονται από μηχανικούς που θα καθορίζει το κράτος (με κλήρωση, με σειρά ή κάπως αλλιώς και με καθορισμένη αμοιβή) ή όλα από μηχανικούς που θα βρίσκει ο πελάτης με κριτήριο τον πιό φτηνό.

 

Και βέβαια οι μηχανικοί θα πρέπει να βεβαιώνουν τα του αντικειμένου τους και μόνο.

 

Δεν είναι δυνατόν, εγώ σαν μηχανολόγος, να δίνω βεβαίωση αδομήτου για το δικό μου χωράφι.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.