Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρέωση αντιγράφων σχεδίων από συμβολαιογράφο


killertomato

Recommended Posts

Πρόκειται για μια ανακοίνωση του συμβολαιογραφικού συλλόγου από το 2012 για τη χρέωση αντιγράφων σχεδίων , στην ανακοίνωση αναφέρονται ως τοπογραφικά διαγράμματα αλλά ισχύει για όλα τα σχέδια που κατέχει κάποιος συμβολαιογράφος. Έτσι το νόμιμο είναι 5.00€+φπα ανά σχέδιο και ενδεχομένως το κόστος του αντιγράφου για τη φωτοτυπία. Σε περίπτωση διαφωνίας απλά ενημερώστε το συμβολαιογράφο για τη σχετική ανακοίνωση. υπάρχει και στα downloads αλλά ας συζητηθεί και εδώ

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

 

Αθήνα, 26 Νοεμβρίου 2012

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ – ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ & ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ

 

ΣΥMBOΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΦΕΤΕΙΩΝ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΕΙΡΑΙΩΣ-ΑΙΓΑΙΟΥ & ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

Αριθμ. Πρωτ. 1834

______________

 

Ταχ.Δ/νση : Γ.Γενναδίου 4 - Τ.Κ.106 78

Τηλέφωνα : 210-3307450,60,70,80,90

FAX : 210-3848335

E-mail : [email protected]

 

Προς όλα τα μέλη του Συλλόγου

 

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

 

Κυρίες και Κύριοι Συνάδελφοι,

 

Κατόπιν υποβληθέντων εγγράφων ερωτημάτων συναδέλφων, αλλά και τρίτων, σχετικά με τον υπολογισμό των δικαιωμάτων που εισπράττονται για τη χορήγηση των αντιγράφων σχεδιαγραμμάτων, που προσαρτώνται σε συμβόλαια ή σε αρχεία συναδέλφων, το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου, κατά τη συνεδρίαση στις 2.10.2012, διαπίστωσε ότι κατ’ εφαρμογή του άρθρου 4 παρ.β’ της Κοινής Υπουργικής Απόφασης υπ’αριθμ. 100692/23.7.2009 (ΦΕΚ 14878, τ.Β’, 23.7.2009) «Καθορισμός δικαιωμάτων Συμβολαιογράφων» τα τοπογραφικά διαγράμματα νοούνται ως ένα (1) φύλλο αντιγράφου ανεξαρτήτως διαστάσεων.

 

Εκ του Συλλόγου

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Σημερινό περιστατικό.....

Της στέλνω της "λεγάμενης" (συμβολαιογράφος) δύο σετ σχεδίων (3 Α1) με βεβαιώσεις 4178 κ.λπ. για συμβόλαια (στα σχέδια υπήρχαν σφραγίδες - υπογραφές, δηλαδή, όχι φωτοτυπίες) με τον πελάτη.

Την άλλη ημέρα έρχεται πίσω ο πελάτης και μου λέει ότι, η "λεγάμενη" ζήτησε ακόμα δύο σετ σχεδίων.

Του λέω να της πει να βγάλει από αυτά που έστειλα φωτοτυπίες κι αν θέλει να τις επικυρώσει η ίδια.

Την παίρνει τηλέφωνο ο πελάτης και της το λέει και του απαντάει ότι, αυτό κοστίζει 35 ευρώ!

Μου το λέει και του δίνω ένα σετ που είχα, τον έστειλα σε ένα φωτοτυπάδικο, το έβγαλε δύο σετ, πλήρωσε 6 ευρώ, μου τα έφερε τα σφράγισα - υπέγραψα και του τα έδωσα να της τα πάει..... 

Αμοιβή "λεγάμενης" 3.000 ευρώ.

 

Σα δεν ντρέπονται.......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ αν σου πως ότι ζητάνε περισσότερα  σετ  ναχουν έτοιμα να τα δώσουν ΜΕ ΑΜΟΙΒΗ στους πελάτες τι θα πεις?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω τίποτα.....  Απλώς θα ξανακάνω τη γνωστή χειρονομία (προς την κατεύθυνση του γραφείου της).....

post-15892-0-22376200-1456249093_thumb.jpg

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

.....μαλλον για την εφορια

 

αλλά

 

ας εβγαζε απλες φωτοτυπιες απο αυτα που ειχε

 

6  .κ....ευρω ηταν...ας τα χρεωνε μετα στον λογαριασμο...

 

τι εστελνε τον πελατη να πηγαινοερχεται ξανα στον μηχανικο... :mrgreen:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατι "κατηγορουμε" τους συμβολαιογραφους και οχι την παρτη μας?

 

Πριν λιγο τυπωσα σχεδον 30 σχεδια, για μια απλη εγκριση...

Αυτα ποιος θα μου τα πληρωσει?

 

Μην πω για Τοπογραφικα, Κατοψεις κτλ.

 

Προσωπικα, το Δασαρχειο πλεον το χρεωνω (7 σχεδια + φακελος + αιτηση + cd + χρονος ), 25-30E, ανα αιτηση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

οταν γνωρίζεις που θα κατατεθεί το τοπογραφικό χρεώνεις και τ'αντίγραφα.

 

Θυμαμαι αυτά που συντάσσαμε για τα φωτοβολταικά, ζητούσαν 20+ αντίγραφα.

Για μίσθωση γεωτεμαχίου απο δ/νση πολιτικής γης, τα ίδια...

 

20 Α0 ειναι 40ε πανυγυρικά...

 

Υπήρχαν φυσικα΄πελάτες που ελεγαν, φερε μου ενα και θα τα τυπώσω εγώ. (σκέτη τρέλα αυτοί).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.