Μετάβαση στο περιεχόμενο
dimitris GM

Δημοτικά τέλη και ΤΑΠ σε κενά και μη ηλεκτροδοτούμενα

Recommended Posts

οπότε Δημήτρη αναμένουμε τη νομοθετική ρύθμιση που θα δίνει την παράταση? Κάτι τέτοιο μου είπαν και στον Δήμο Αθηναίων που πήρα τηλ πριν 2-3 μέρες (έχασα την προθεσμία της 19/01 για λίγες μέρες!!!)

Edited by Roy_Hobbs

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Νόμος 4555/2018 – ΦΕΚ Τεύχος Α 133/19.07.2018
 Άρθρο 222 
Τροποποίηση του άρθρου 3 παρ. 1 του ν. 25/1975 (Α΄ 74)

1. Τα δύο τελευταία εδάφια της παρ. 1 του άρθρου 3 του ν. 25/1975 (Α΄ 74), όπως αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 5 του ν. 3345/2005 (Α΄138), αντικαθίστανται ως εξής:

 

«Ακίνητα, στα οποία διακόπτεται η ηλεκτροδότηση, απαλλάσσονται από την καταβολή ενιαίου ανταποδοτικού τέλους καθαριότητας και φωτισμού, από την ημερομηνία υποβολής δήλωσης του ιδιοκτήτη τους ή του νόμιμου εκπροσώπου αυτού προς τον οικείο δήμο ότι δεν ηλεκτροδοτούνται και ότι δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν.

Μέχρι την υποβολή της ανωτέρω δήλωσης, τα τέλη οφείλονται ανά κατηγορία ακινήτου και καταβάλλονται κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 21 του από 24.9/20.10.1958 β.δ. (Α΄ 171).

Εάν, παρά την υποβολή της δήλωσης διαπιστωθεί ηλεκτροδότηση ή χρήση του ακινήτου, επιβάλλεται σε βάρος του υπόχρεου το τέλος που αναλογεί από το χρόνο απαλλαγής και ισόποσο πρόστιμο.».

2. Οφειλές από τέλη καθαριότητας και φωτισμού, που αντιστοιχούν σε χρονικό διάστημα μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, κατά το οποίο είχε διακοπεί η ηλεκτροδότηση ενός ακινήτου, σύμφωνα με βεβαίωση του αρμόδιου διαχειριστή δικτύου και αυτό δεν χρησιμοποιούταν, σύμφωνα με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ή του νόμιμου εκπροσώπου του, διαγράφονται ή παραλείπεται η βεβαίωσή τους.

Εφόσον η ανωτέρω υπεύθυνη δήλωση δεν έχει υποβληθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, υποβάλλεται μέσα σε έξι (6) μήνες από αυτήν. Ποσά που έχουν καταβληθεί δεν αναζητούνται.

αυτο το "6μηνο" θα παραταθει μεχρι 31-12-2019

και,

 αν θυμηθουν να προσθεσουν   "ή όσα δεν ηλεκτροδοτήθηκαν ποτέ,"

θα ειναι μια πληρης ρυθμιση, χωρις να χρειαζεται ξανά προσφυγή στα Διοικητικα  Δικαστηρια ή  στον  ο Συνηγορο του Πολιτη,  για το αυτονόητο...

 

 

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα Έχω ένα διαμέρισμα το οποίο δεν είχε ποτέ ρεύμα (δλδ απο το 1991). Πρέπει να πληρώσω ΤΑΠ άπω το 1991 έως σήμερα; Ή μόνο τα τελευταία 5 χρόνια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.