Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αφαίρεση τμηματος οικοπέδου - Χάνει την παρέκκλιση


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Αφαίρεση χαρακτηρισμένου δασικού τμηματος εκτός οικισμού στο πίσω μέρος οικοπέδου, όπου το υπόλοιπο οικόπεδο είναι εντός οικισμού, με διόρθωση συμβολαίου το οποίο είχε αρτιότητα κατά παρέκκλιση μου λέει η πολεοδομία ότι χάνει την παρέκκλιση. Εγώ διαφωνώ γιατί δεν έχω κάνει κατάτμηση. Απλά αφαίρεσα το δασικό αφού θεωρείται δημόσια έκταση. Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος ας με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ

Edited by themis_s
Link to comment
Share on other sites

οικοπεδο εν μερει....τμ  εντος και  εν μερει εκτος.....τμ

οριζομενο γυρω του με....

πουληθηκε το ετος..

το εκτος θεωρηθηκε δασος [δεν υπηρχε γι  αυτο πραξη χαρακτηρισμου]

 

τιτλος κτησης  του πωλητη =δημιουργιας του ακινητου  ηταν το ετος...

 

με βαση αυτες τις πληροφοριες,

συνεχιζουμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

οικοπεδο εν μερει 230τμ  εντος και  εν μερει εκτος 50τμ


οριζομενο γυρω του με προσωπο 15μ σε δρομο του οικισμο, απο τη μια πλευρα κατοικια εντος οικισμου απο την αλλη κατοικια αυθαιρετη εκτος οικισμου και απο πισω δασικο χαρακτηρισμενο με πραξη χαρακτηρισμου μαζι με το δικο μου εκτος κομματι.


γονικη παροχη απο μητερα σε κορη με χρησικτισια η κτηση


το εκτος θεωρηθηκε δασος [υπαρχει γι  αυτο πραξη χαρακτηρισμου]


 


χαρτια αποδειξης παρεκκλισης απο το 83 και λιγο παλαιοτερα

Link to comment
Share on other sites

Άρα το οικόπεδο ήταν αρχικά (ημερ. τίτλου αρχικού και ημερ. τίτλου με διόρθωση)

230τμ2

-50μ2 δημόσια δασική έκταση

Άρα σήμερα έχουμε οικόπεδο 180τμ από το 1983? (με πράξη χαρακτηρισμού? Τελεσίδικο?)

 

  • Η αρτιότητα κατά κανόνα είναι?
  • Παρεκκλίσεις (α,β,γ …) από ? και μεγέθη παρεκκλίσεων?
Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Το οικοπεδο ήταν αρχικά 280τμ  εντος και εκτος οικισμού 50τμ

Είχε αρτιότητα κατά παρεκκλιση και έγινε πράξη διόρθωσης τον 12/2015 σε συμβολαιογραφο και πλήρωσε και τα πρόστιμα εφορια και ουσιαστικά κάναμε διόρθωση ορίων και όχι παραχώρηση σε κοινή χρήση (ή κατάτμηση, ή απότμηση λόγω απαλλοτρίωσης ή οτιδήποτε). Αυτό σημαίνει ότι το τμήμα που είναι δάσος, ήταν πάντα δάσος, το δάσος είναι δημόσιο, άρα κακώς μέχρι τώρα εμφανιζόταν (το τμήμα) ως μέρος της ιδιοκτησίας. Άρα τα όρια της ιδιοκτησίας ήταν πάντα εκεί που εμφανίζονται σύμφωνα με την διόρθωση ορίων. Άρα συνεχίζει να ισχύει η παρέκκλιση. Αυτό λέω στην πολεοδομια που μου λέει ότι έχω κάνει κατάτμηση. Το κομμάτι που αφαιρεσα είναι και τυφλό στο πίσω μέρος του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

εάν τα 280 ηταν εξ αρχης αρτια και οικοδομησιμα μονα τους, κατα παρεκκλιση, εστω και χωρις το "δασος",

η "αφαιρεση" του δασους

-που ισοδυναμει με διεκδικηση τριτου και αφαιρεση του διεκδικουμενου τμηματος-

δεν πρεπει να αιρει την οικοδομησιμοτητα.

Ομως,

Επικαλεισαι τιτλο "εκ χρησικτησιας",  αρα ετος δημιουργιας ειναι το ετος που εγινε η μεταβιβαση

και οχι το ετος που ισχυριζεται η μητερα οτι απεκτησε το οικοπεδο

[εκτος εάν αυτο περιγραφονταν ολοκληρο σε παλαιοτερο τιτλο αρχικου ιδιοκτητη απο τον οποιον απεκτησε προφορικα τη νομη η μητερα]

 

Σιγουρα "κατατμηση"  δεν ειναι.....

πιθανον να εχει σχεση με το  με βαση τα τμ ελαχιστο  οριο της κατα παρεκκλισης οικοδομησιμοτητας.

 

 

δες και σε αυτα

 

http://www.michanikos.gr/topic/37096-Ζώνη-των-500-μέτρων-και-δικαστική-απόφαση/?p=633597

-

 

δες το θεμα σου και με τον συμβ/φο

και

 τα λεμε

 

υγ

δεν καταλαβα γιατι πληρωσατε  προστιμα, αφου κανατε μειωση της γονικης παροχης, λογω αφαιρεσης των τμ. που ανηκε στο Δημοσιο..

Η πραξη χαρακτηρισμου πώς το "χαρακτηριζει"???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κατάτμηση το ξέρω ότι δεν είναι αλλά πως το αναιρώ στον υπάλληλο της πολεοδομίας που μου λέει ότι είναι? 

Link to comment
Share on other sites

η "αφαιρεση" απο το αρχικο οικοπεδο ενος τμηματος που ανηκει στο Δημοσιο, [ή και σε τριτον μετα απο διεκδικηση]

δεν αποτελει κατατμηση με κανεναν τροπο

 

Ισχυει το " νομιμο"  εμβαδον

 

Αλλου ειναι το προβλημα σου

 

Επειδη η μητερα επικαλειται χρησικτησια, και δεν εχεις κανενα συμβολαιο παληο που να δειχνει το οικοπεδο

δεν βλεπω πώς θα σου δεχθουν  στην ΥΔΟΜ   την εναρξη της χρησικτησιας, τον   χρονο δημιουργιας που ισχυριζεται η μητερα και την  παρεκκλιση χωρις δικαστικη αποφαση

ειδικα μετα το ΦΕΚ Β 251/2013

 

υγ

[μια βοηθεια εχει, αν επικαλειται ατυπη δωρεα απο τον...παππου που εχει πεθανει πριν 30 χρονια...εχει εκει μια βαση για να "πατησει"

αλλα αυτα θα κριθουν "αρμοδιως"]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.