Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναλογία υλικών για τοίχο από τούβλα


gio

Recommended Posts

Θελω να κτισω τοιχο απο τουβλα.

Για την αναμιξη των υλικων ποια αναλογια θα πρεπει να έχω;

τσιμεντο

αμμο

αναμεικτο

ασβέστη

Παραδειγμα σε ενα τοιχο 1πλατος Χ 3υψος, δρομικο ποσα σακκια τσιμεντο,αμμο,...κλπ θα χρειαστώ;

Link to comment
Share on other sites

Την αναλογία των υλικών θα την δεις σε βιβλία που διαδάχθηκες δομικά υλικά.

Επειδή όμως η θεωρία από την πράξη αλλάζει καλύτερα να ρωτήσεις καμία μαστοράτζα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Την αναλογία των υλικών θα την δεις σε βιβλία που διαδάχθηκες δομικά υλικά.

Επειδή όμως η θεωρία από την πράξη αλλάζει καλύτερα να ρωτήσεις καμία μαστοράτζα.

εγώ το έχω κάνει, παιρνεις απαντήσεις νηπιαγωγείου...., δοκίμασέ το για να γελάσεις....

Ενα σακί, 10 φτυαριές, "λίγο" νερό, 1 "σακούλα" ασβέστη.

Κανέις δεν ξέρει κιλά, λίτρα,

 

Οι πρέσσες των σοβατζήδων, έχουν διαφορετικές χωρητικότητες, όμως όταν τους ρωτάς για τις ποσότητες αυτοί απαντάνε με σακιά!!!!

Ακόμα καλύτερα ρώτα τους για γαρμπίλι....!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προετοιμασία τσιμεντοπολτού για χτίσιμο τοίχου με τούβλα

Αναλογίες μίγματος

• Τσιμέντο 28%

• Άμμο 56%

• Νερό 16%

Παράδειγμα:

Για να χτιστεί ένας τοίχος με διαστάσεις 2.80μ ύψος και 2.00μ πλάτος χρειάζονται:

• 50 kg τσιμέντο (μια σακούλα)

• 100 kg άμμο

• 28,6 lt νερό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση:

Και γιατί να χρησιμοποιήσω ασβέστη?Για να έχω καλύτερη εργασιμότητα (δηλαδή ο μάστορας να βγάζει αρκετά μέτρα?). Έχετε βρει χτίστη να χτίζει χωρίς ασβέστη?Δεν δημιουργείς έτσι πιο δύσκαμπτη τοιχοποιία?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο ασβέστης βελτιώνει την πρόσφυση του κονιάματος στο υπόστρωμα. Με asolit έχει δουλέψει κανείς; Η σχέση τιμής-αναλογίας είναι καλύτερη απ τον ασβέστη και είναι πιο πρακτικό (το υγρό).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Το αsolit είναι ένα αρκετα παλιό υλικό στην αγορά (των υλικών που αντικαθιστούν τον ασβέστη).

 

Για να χτιστεί ένας τοίχος με διαστάσεις 2.80μ ύψος και 2.00μ πλάτος χρειάζονται:

• 50 kg τσιμέντο (μια σακούλα)

• 100 kg άμμο

• 28,6 lt νερό

 

Πιστεύω ότι η αναλογία είναι:

18-19kg τσιμέντο τα 50kg είναι πολλά νομίζω για αυτές τις διαστάσεις.

100kg άμμο

νερό (τόσο ώστε το μείγμα να είναι σφιχτό)

ασβέστη

 

Η παρουσία του ασβέστη και όλων των πλαστικοποιητών δίνει στα τσιμεντοκονιάματα την απαραίτητη συγκολλητικότητα. Επομένως, από την εμπειρία μου λέω ότι όλοι οι μάστορες χρησιμοποιούν κάποιο υλικό είτε ασβέστη είτε όχι.

 

Πρόσφατα ήμουν παρούσα σε μία οικοδομή σε μία εφαρμογή του υλικού Nolime. Έμαθα ότι έχει τις ίδιες ιδιότητες με τον ασβέστη είναι αρκετά πιο φθηνό και δεν προσβάλλει τα μέταλλα ούτε προκαλεί εγκαύματα!

Για παράδειγμα για τις διαστάσεις του παραπάνου τοίχου θα χρειαζόντουσαν 1,5kg Νοlime = 0,45euro.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ : http://www.isocon.gr/showprod.php?id=35

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.