Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναβολή σκυροδετήσεων


 
Γιάννης

Recommended Posts

Προτείνω σε ολους τους συναδέλφους να αναβάλλουν κάθε σκυροδέτηση που πρόκειται να κάνουν από αύριο (Παρασκευή 15-02-08) και μέχρι νεωτέρας. Η θερμοκρασία είναι απαγορευτική για σκυροδέτηση. Ακόμα και στην νότια Ελλάδα (πελοπόννησος, Κρήτη) πρέπει να αναβληθεί κάθε εργασία

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια κ μιας κ δεν ειμαι πολ μηχ μια ερωτηση: σε αλλα μερη/κρατη με χαμηλοτερες μεσες θερμοκρασιες τι κανουν? Εχουν σκυροδεμα διαφορετικού τύπου απο οτι χρησιμοποιειται Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να σκυροδετήσεις και σε χαμηλές θερμοκρασίες αλλά πρέπει να πάρεις ειδικά μέτρα που κοστίζουν.

 

Πρόβλημα πάντως δεν είναι μόνο οι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες αλλά και οι πολύ υψηλές.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σχετικά πρόσμικτα (επιταχυντικά κλπ) όπως το sika antifreeze αλλά για τέτοιο παγετό που έχουν προαναγγείλει (και επειδή στην Ελλάδα ποτέ δεν είσαι σίγουρος) καλύτερα να αναβληθεί η σκυροδέτηση.

 

Αν τελικά ρίξεις, πρέπει να κάνεις συντήρηση μέχρι να περάσει ο παγετός (να φτάσει τους +5 περίπου). Με λινάτσες κλπ. (Νομίζω περιγράφει ο ΚΤΣ την διαδικασία) και επίσης να κάνεις τον σταυρό σου ότι δεν θα παγώσει τελικά το νερό μέσα στο σκυρόδεμα (γιατί αν παγώσει θα διασταλλεί και θα σου γίνει σκόνη...)

 

Νομίζω επίσης ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μεγάλοι ανεμιστήρες ζεστού αέρα (κάτι σαν γιγάντια πιστολάκια...) αλλά δεν ξέρω περισσότερα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκυροδέτησα την στέγη μεζονέτας (δύο κεκλιμένες με ενδιάμεση ταράτσα) την περασμένη Τρίτη στην Πάτρα.

Την Πέμπτη (μετά από δύο ημέρες) έγιναν οι δύο σεισμοί, αισθητοί στην Πάτρα.

Και τώρα έχω την κακοκαιρία και τον πάγο...

 

Μέχρι και το Σάββατο βράδυ, η στέγη "ποτιζόταν" καλά. Από την Κυριακή πρωί, όμως, οι πάγοι κρέμονται γύρω γύρω και σίγουρα έχουν καλύψει και τη στέγη. Δεν μπορώ λόγω πάγου ούτε να ανέβω ούτε να τη βρέξω.

 

Έχω λέτε πρόβλημα; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω, κάτι να κάνω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, η υγρασία της προηγούμενης ημέρας ότι ζημιά ήταν να κάνει την έχει ήδη κάνει, αφού ως γνωστό το νερό μέσα στους πόρους τους σκυροδέματος όταν παγώσει διαστέλλεται και προκαλεί επικίνδυνες διαστολές.Δέν μπορείς να κάνεις κάτι άμεσα. Αν η πλάκα σου ήταν επίπεδη και επομένως προσβάσιμη απο εσένα, ένα ακραίο μέτρο θα ήταν να ανάψεις φωτιά με κούτσουρα.

Για απο εδώ και πέρα πάντως θα σου πρότεινα να αποφεύγεις(αν είναι δυνατό) τις σκυροδετήσεις όταν προβλέπεται παγετός (πιο συγκεκριμένα για θερμοκρασίες <5 κελσίου).

Οι διαστολές που οφείλονται στην παραπάνω αιτία είναι επικίνδυνες ιδιαίτερα στην περιοχή του σκυροδέματος που περιβάλει τον οπλισμό, διότι επηρεάζει την συνάφεια οπλισμού-σκυροδέματος. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.