Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτηση για ειδική κατασκευή σε ταράτσα


stathisbr

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

καταρχήν να σας συγχαρώ για το site μιας και υπάρχει πληθώρα πληροφοριών και υποδείξεων για τα περισσότερα θέματα όμως δεν κατάφερα να βρω μια απάντηση σχετική με το ερώτημά μου.

 

Θέλω να φτιάξω μια κατασκευή στην ταράτσα μου (ιδιόκτητη) για να στήσω μέσα ένα τηλεσκόπιο με την βάση του προκειμένου να κάνω αστροφωτογράφιση. Αυτό που θέλω να φτιάξω θα είναι κάτι σαν ένα κουτί μεγέθους 1.5x1.5 μέτρα πλάτος και μήκος και 1,47 μέτρα ύψος. Το θέλω για να μου κόβει τα φώτα από τα διπλανά σπίτια κάτι σαν παραβάν δηλαδή. Η οροφή θα είναι ανοιχτή και ούτε θα κλείσει ποτέ μιας και δεν υπάρχει λόγος αποθήκευσης. Η κατασκευή θα είναι ξύλινη, ο σκελετός θα γίνει με κολώνες εμποτισμού και τα πλαινά κομμάτια θα γίνουν από κοντρα πλακέ θαλάσσης. Θα έχει και μια μικρή πόρτα για να μπορώ να μπω μέσα. Από την μια πλευρά θα βιδωθεί στον τοίχο (ο οποίος έχει ύψος 1.5 μέτρο) και από την άλλη θα πιαστεί με Π στην ταράτσα. Δεν θα γίνει υπέρβαση ύψους μιας και ο τοίχος στον οποίο θα βιδωθεί η κατασκευή είναι 1.5 μέτρο.

Θα ήθελα την άποψή σας για το αν χρειάζεται κάποια άδεια πολεοδομική για αυτή την κατασκευή και αν ναι τι είδους και πως θα πρέπει να κινηθώ.

 

Επίσης οποιαδήποτε γνώμη ή ιδέα για κάτι παρόμοιο με αυτό που έχω σκεφτεί ευπρόσδεκτη.

 

Σας ευχαριστώ

Στάθης

Link to comment
Share on other sites

..

 

.. κουτί μεγέθους 1.5x1.5 μέτρα πλάτος και μήκος και 1,47 μέτρα ύψος. .....

Η οροφή θα είναι ανοιχτή και ούτε θα κλείσει ποτέ .....

Η κατασκευή θα είναι ξύλινη, ο σκελετός θα γίνει με κολώνες εμποτισμού και τα πλαινά κομμάτια θα γίνουν από κοντρα πλακέ θαλάσσης.

....

 

 

Δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς άδεια απο πολεοδομία για αυτό όπως το περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς άδεια απο πολεοδομία για αυτό όπως το περιγράφεις.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Το ίδιο πιστεύω και εγώ, αλλά επειδή στην Ελλάδα είμαστε και διάβασα σε ένα άλλο post πως ακόμα και για κοτέτσι θέλεις άδεια, θα ήθελα να είμαι 100% σίγουρος πως μπορώ να το κάνω μιας και δεν θέλω να έχω μπεξίματα.

 

Ευχαριστώ

Στάθης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

Δεν έχει τύχει παρόμοια κατασκευή σε κάποιον από τους μηχανικούς του forum φαίνεται.

 

Αν πάω στην πολεοδομια να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη μόνος μου η θα πρέπει να είμαι μηχανικός;

 

Σας ευχαριστώ

Στάθης

Link to comment
Share on other sites

Κάνω κατάχρηση του θέματος του stathisbr για να ρωτήσω κάτι παρεμφερές:

Έχω δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης της ταράτσας (μέρους αυτής δηλαδή) σε τριώροφη οικοδομή στο Αττικό Άλσος. Θα ήθελα πολύ να διαμορφώσω το χώρο με κάποιο σύστημα σκίασης (π.χ. πέργκολα), αλλά βάσει όσων έχω διαβάσει εδώ μέσα, αυτή τη στιγμή δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση ούτε τα χρήματα να προχωρήσω σε τέτοια λύση.

Αν αντί των παραπάνω, τοποθετούσα ένα κιόσκι (τύπου gazebo) ενδεικτικών διαστάσεων 3x3x2,70(Y), είτε με ξύλινο είτε με μεταλλικό σκελετό, και σκεπασμένο με ύφασμα, θα πρέπει και πάλι να μπω σε διαδικασία αδειοδοτήσεων;

 

Να προσθέσω στα παραπάνω δεδομένα, ότι δεν ενδιαφέρομαι για μόνιμη κατασκευή, αλλά για μετακινούμενο/φορητό/ετοιματζήδικο κιόσκι, το οποίο απλά θα βιδώσω σε τσιμεντένιες βάσεις για να μην το στείλει ο αέρας στο Λυκαβηττό.


Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

ενα θεμα ειναι οτι η "αποκλειστικη χρηση" πρεπει να εξειδικευεται ως προς το σε τί "συνισταται"....κι αν εχεις δικαιωμα να "ανεγειρεις" αυτο που θες..

Αρα να το δεις πριν αρχισουν οι διενεξεις με τους υπολοιπους...

 

κατα τα  λοιπα

θα μιλησεις με τον μηχανικο σου

Link to comment
Share on other sites

...

κατα τα  λοιπα...

 

Κατά τα λοιπά τρώγοντας έρχεται η όρεξη (και η αυθαιρεσία)

Και η κάθε καλή αυθαιρεσία ξεκινά με τα βαφτίσια και την ονοματολογία της κάθε πράξης πχ

  • Ένα κιόσκι (δωμάτιο δηλαδή)
  • Ενδεικτικές διαστάσεις (κάνα δυο μέτρα ακόμα δεν επηρεάζει το ενδεικτικό)
  • Ξύλο Μέταλλο (ολόκληρες πολυκατοικίες μπορείς να φτιάξεις με ξύλο και μέταλλο)
  • Σκέπασμα με ύφασμα (αυτό δεν παίζει παρά μονο για αεροφωτογραφία)
  • Απλά βιδώσω σε τσιμεντένιες βάσεις (ε δεν κάνεις και θεμελίωση σε ταράτσα)

Οπότε για να μη δουλευόμαστε παίζοντας με τις λέξεις κάνε ότι θες…. Και ότι πρόστιμα σε βρουν πάλι θα τρέχεις μετά σε μηχανικούς μπας και γλυτώσεις τίποτα.

 

Αυτό που (πραγματικά) θέλεις να φτιάξεις θέλει άδεια και τέλος.

 

Και παρακαλώ μη κάνεις κατάχρηση θεμάτων για το πώς θα βρεις τρόπο να αυθαιρετήσεις με προσχήματα και γλωσσικά τερτίπια. Μας ενδιαφέρει να βοηθάμε σε νόμιμες ενέργειες συμπολιτών μας ως μηχανικοί όχι σε αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Και πρωτίστως να εξασφαλίσουμε τη συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών του ακινήτου (ανεξαρτήτως αν ο χώρος είναι στην αποκλειστική μας χρήση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.