Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτηση για ειδική κατασκευή σε ταράτσα


stathisbr

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Φίλε Didonis με παρεξηγησες και είναι προφανές ότι δε σε γνωρίζω και δε με γνωρίζεις. Αν με γνώριζες θα ήξερες ότι δε χρησιμοποιώ στα λεγόμενά μου κανένα γλωσσικό τερτίπι και εννοώ πάντα αυτό που λέω. Αν ήθελα να "σηκώσω" δωμάτιο στην ταράτσα δε θα ήμουν τόσο αφελής όσο νομίζεις να ρωτήσω εδώ, πόσο μάλλον να καταστήσω "συνένοχο" τον οποιοδήποτε επαγγελματία του κλάδου σας.

 

Λυπάμαι πολύ για το αυθαίρετο συμπέρασμα που έβγαλες.

 

Τέλος πάντων αυτό για το οποίο (πραγματικά) ρώτησα είναι κάτι τέτοιο και σε καμία περίπτωση για κάτι τέτοιο. Δόξα τω Θεώ, το σπιτάκι μου με καλύπτει όπως είναι και το μοναδικό που έχει μείνει είναι να διαμορφώσω την ταράτσα μου κατά τρόπο τέτοιο ώστε να μπορώ να απολαμβάνω τα ωραία καλοκαιρινά βράδια με την παρέα μου και την οικογένειά μου.  Αν κάποιος έχει μια πρώτη ιδέα να με κατευθύνει πριν απευθυνθώ σε συνάδελφό σας, έχει καλώς. Αλλιώς ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Νίκος

 

 

Link to comment
Share on other sites

...

 

Τέλος πάντων αυτό για το οποίο (πραγματικά) ρώτησα είναι κάτι τέτοιο ..

βάλε το άνετα αυτό και βίδωσε το ....   *

Αν σε κυνηγήσει κανένας έχεις δωρεάν υποστήριξη από έμενα για την παρεξήγηση.

 

(η παρεξήγηση  προκύπτει διότι στο 80% των περιπτώσεων όταν ρωτούν κάτι όπως το περιέγραψες χαλαρά εσύ καταλήγουν στον αυθαίρετο όροφο…. Το έχω δει το έργο όχι μια φορά αλλα εκατοντάδες, οπότε την συγγνώμη μου μεν αλλα ελπίζω το σχόλιο μου παραμένει επίκαιρο για επομένους)

 

 


*

Ενημερωτικά όμως αν φυσήξει δυνατούτσικα  ειδικά αυτό στην ταράτσα το πανί θα απογειωθεί. Κι αν πάει στον λυκαβηττό καλά θα είναι μη πέσει σε κάνα διερχόμενο αυτοκίνητο στο δρόμο να σε ανησυχεί

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το πανι με προβληματιζει κι εμενα αλλα θα δω τι εναλλακτικες μπορω να εχω (π.χ. διατρητο ή κατι παρεμφερες για να μην εχει μεγαλη αντισταση στον αερα).

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο επειδή τοδα το σάββατο  έχει ''εξαερισμό''  που μειώνει την πίεση και επιτρέπει την κυκλοφορία άερα

 

υπάρχει και το μεταλλικό

 

σε κάθε περίπτωση θέλουν καλή στερέωση αλλά με προσοχή  για να μην γίνει ζημιά  στην υγρομόνωση στο δώμα

Link to comment
Share on other sites

Είχα ενδιαφερθεί κι εγώ για μια δική μου ταράτσα για σκίαση με διάτρητο πανί για να μειώσει τον ηλιασμό ώστε με παθητική διαδικασία να  βοηθά την  δρόσο το καλοκαίρι και είχα βρει κάτι προϊόντα ιδιαίτερα οικονομικά…

Έχουν με ανάλογο ποσοστό σκίασης (από 30% έως και 70%) και φυσικά ανάλογη είναι και η διάτρηση που έχουν άρα και αντιστρόφως ανάλογο περίπου και η μείωση αντίστασης σε ριπές ανέμου. Δες σχετικά προϊόντα για μάζεμα ελιάς ή για προστατευτικά σκόνες κλπ σε ικριώματα οικοδομών.

Κάπου Πειραιά είχα βρει μια αποθήκη εισαγωγέα αλλα δεν το τσέκαρα περισσότερο…

 

Την άνοιξη θα το ψάξω κι εγώ το θέμα αυτό. Αν βρεις κάτι χρήσιμο ενημέρωσε (αποφεύγοντας να γίνει διαφήμιση όμως σε κάποιον ειδικά)

 

 

 

 

εδιτ

Άκη το συγκεκριμένα το είχε βάλει ένα μαγαζί  στην πρασιά του σε Λεωφόρο κοντά στο Μπουρναζι και ένα απόγευμα απογειώθηκε όλο μαζί, έπεσε σε ένα αμάξι περαστικό και πάλι καλά δεν υπήρξαν θύματα… 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

κώστα  σκέφτομαι και αυτό που λες....

 

είχα βρει  κάτι πανια  αυτά , λες και έχω από κάτω το τανκσ  για παραλλαγή

αλλά πρέπει να μπει και μια μεταλλική δοκός  στο ένα σημείο   να τριγωνίσει   με το κτίσμα  του δώματος  

 

 

γενικά  από εμπειρία ότι θέλεις να βρεις στην περιοχή ρετσίνα του πειραιά σίγουρα υπάρχει

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Α γειας… κάπου εκεί ήταν και αφού το ξέρεις αύριο μιλάμε….

 

Ναι την θέλει την διαγώνιο του αλλα μπορεί να γίνει και με άλλες τεχνικές χωρίς μέταλλα για επιφάνεια κάπου στα 100τμ…

 

Θα τα πούμε.

 

(α και να τονίσω όλα αυτά είναι πολεοδομία φρεέ  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen: παρόλο που δεν θα μου στοίχιζε τίποτα)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 16/3/2016 at 10:05 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Και πρωτίστως να εξασφαλίσουμε τη συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών του ακινήτου (ανεξαρτήτως αν ο χώρος είναι στην αποκλειστική μας χρήση).

Καλημέρα, 100 % ή αρκεί και το 51% ???

Ρωτάω γιατί ο πελάτης μου έχει αποκλειστική χρήση μέρους της ταράτσας (και συναίνεση από το 51% των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας) 

Σε αυτό το μέρος

1) έχτισε ένα δωμάτιο (το οποίο και έχει τακτοποιήσει)

και αργότερα

2) προσέθεσε μια πέργκολα.

Ήρθε η πολεοδομία (έπειτα από καταγγελία των από κάτω) και έκοψε πρόστιμο διατήρησης της πέργκολας και του είπαν να βγάλουμε μια αδεια μικρής κλίμακας προς νομιμοποίηση της.

Έστειλαν έπειτα χαρτί απο δικηγόρο στην πολεοδομία οτι η άδεια μικρής κλίμακας που πρόκειται να βγει είναι παράνομη γιατί δεν υπάρχει δικαίωμα υψούν στην οικοδομή.

και ρωτάω εγώ που δε μου έχει ξανατύχει,

α) χρειάζεται δικαίωμα υψούν για να βγει η άδεια για την πέργκολα, απο τη στιγμή που δεν έχει να κανει με πολεοδομικούς συντελεστες δόμησης, κάλυψης, κτλ....

Η πέργκολα βρίσκεται στο κομμάτι που έχει αποκλειστική χρήση ο πελάτης μου, μπροστά από το δωματιάκι.

Δεν εμποδίζει την προσβαση σε κανεναν.

β) Από τη στιγμή που υπάρχει κτίσμα στο κομμάτι του, αυτο σημαίνει οτι και ο χώρος μπροστά του είναι δικος του και δε μπορεί να έρθει άλλος ενοικος να βάλει καρέκλες να καθίσει εξω από το παράθυρο του ή ο άκτιστος χώρος είναι ελεύθερος για να καθίσουν και οι άλλοι ??

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.