Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρύθμιση ΤΣΜΕΔΕ


romeos

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Εννοείται και εγώ περιμένω πως και πως τις 120 δόσεις. Να ρωτήσω όμως κάτι που ποτέ δεν ρώτησα* στο ΤΣΜΕΔΕ. Μπορείς να πας και να τους πεις "έχω μαζέψει 1000€, πάρτα"; Ή πρέπει υποχρεωτικά να κάνεις κάποιο διακανονισμό;

 

*Δεν ρώτησα γιατί ποτέ δεν είχα μαζέψει 1000 ευρώ και να μην ήξερα τί να τα κάνω! :grin:

Edited by altrig2004
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο διακανονισμός δημοσιεύτηκε στην Καθημερινή. Το αναφέρει και το site. 

Και ρωτώ...τί γίνεται με αυτούς που έχουν κλείσει βιβλία;;; Δεν μπορούν προφανώς να μπουν;;;

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα πλαίσια της παραπάνω ερώτησης, είναι γνωστό αν κάποιος που έχει υπαχθεί στην ρύθμιση των 12 δόσεων μπορεί τελικά να μεταπηδήσει στις 120;

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, σε πρωινή εκπομπή του Γ. Αυτιά μιαν έγκυρη οικονομολόγος (της οποίας μου διαφεύγει το όνομα) ανέφερε σε σχετικό ερώτημα για όσους έχουν οφειλές σε ΤΣΜΕΔΕ (και φέρανε σχετικά παραδείγματα - λόγους για του οποίους θα μπορεί να έχει συμβεί αυτό) πως είναι μιαν ειδική περίπτωση η οποία εξετάζεται ξεχωριστά και θα υπάρξει σχετική ενημέρωση! (δεν το άκουσα ο ίδιος αλλά μου το μετέφεραν)...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη Jackson, αναφερόμουν στο δικό μου ερώτημα, ωστόσο στο ίδιο πνεύμα και λογική θα έπρεπε να ισχύει και για το δικό σου (αποτελεί υπόθεση, τίποτα συγκεκριμένο δεν γνωρίζουμε ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει, γνωρίζει κανείς πώς ρυθμίζονται οι εισφορές όταν έχει κλείσεις βιβλία; Στον εξωδικαστικό δεν μπορείς να μπεις γιατί δεν έχεις πτωχευτικί ικανότητα, στην ρύθμιση των 120 δόσεων δεν μπαίνεις γιατί έχεις κλείσει βιβλία...οπότε;

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά Σε όλους τους συναδέλφους!

 

γνωρίζει κάποιος άν η καινούρια ρύθμιση των 120 δόσεων έχει καλύτερους όρους (διαγραφή προσαυξησεων, επιτόκιο) από τη ρύθμιση των 100 δόσεων του απρίλιου του 2015;

 

αν ναι, δίνεται η δυνατότητα αν κάποιος διατήρεί τη ρύθμιση των 100 δόσεων να μεταπηδήσει αυτόματα στη ρύθμιση των 120 δόσεων;

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο δεν γνωρίζω.

Να υποθέσω ότι είσαι σίγουρος ότι πληρείς τις προϋποθέσεις για να ενταχθείς. (Ρητορικό ερώτημα)

 

Για το 2ο

Ο αντιπρόεδρος της ΠΕΦΕ (Μανούσος Ντουκάκης) είχε πεί στην στον ΣΚΑΙ αν θυμάμαι καλά ότι η ρύθμιση αυτή είναι για πέταμα με τους όρους όπως τους θέτει καθώς και ότι σε σχετική του ερώτηση --σε διάφορους αρμόδιους που κατά την γνώμη του θα μπορούσαν να του απαντήσουν-- αυτό δεν το γνώριζαν ούτε καν αυτοί που έφτιαξαν την σχετική ρύθμιση και δεν υπάρχει ακόμη κάποια πρόβλεψη.

 

Δες εδώ στην πρόσφατη εκπομπή του (31-12-2017) στο 27:45 όπου θα διαπιστώσεις την πραγματική "αξία" της ρύθμισης όπως τουλάχιστον ισχύει σήμερα ... 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.