Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μέγιστη επιτρεπόμενη πίεση οικιακού δικτύου


dpapdpap

Recommended Posts

Συνάδελφοι θάθελα τη βοήθειά σας.

Ασχολούμαι χρόνια με εξωτερικά υδραυλικά δίκτυα και έχω κάνει/επιβλέψει αρκετές μελέτες τέτοιων δημοσίων έργων.

Πάντα είχα υπόψη μου σαν μέγιστη (συνεχή) πίεση στον τελικό αποδέκτη (οικιακό δίκτυο) τις 6atm και όπου, το δίκτυο ξεπερνούσε αυτό το όριο, βάζαμε βαλβίδες μείωσης.

Έχουν περάσει πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι πια που είχα βρεί αυτον τον περιορισμό που έχει να κάνει με την ανώτερη (συνεχή) πίεση καλής λειτουργίας των οικιακών συσκευών και σωληνώσεων (ιδίως των ελαστικών πχ. πλυντηρίων κλπ).

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που μπορώ να βρώ σχετικές προδιαγραφές ?

ΥΓ. στα εξωτερικά δίκτυα γνωρίζω ότι οι προδιαγραφές τους απαιτούν αντοχή τουλάχιστον 12 atm και οι δοκιμές γίνονται σε πίεση +50% της ονομαστικής. Όμως δεν με ενδιαφέρει αυτό αλλά η τελική ανώτερη πίεση στον καταναλωτή και το ποιος έχει την ευθύνη για την τοποθέτηση μειωτή. Ο καταναλωτής ή η εταιρεία ύδρευσης ?

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωση της άποψής μου περί max 6atm, δίνει το σύγγραμμα "Γενική διάταξη υδρευτικών έργων" των Δημήτρη Κουτσογιάννη & Ανδρέα Ευστρατιάδη του Τομέα Υδατικών Πόρων Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου , που αναφέρει "Η μέγιστη πίεση στο δίκτυο (που αντιστοιχεί σε μηδενική φόρτιση – οριζόντια πιεζομετρική γραμμή – και ανώτατη στάθμη ύδατος – Α.Σ.Υ. – στη δεξαμενή, hmax) δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 60‐70 m, για να αποφευχτούν βλάβες στις εσωτερικές υδραυλικές εγκαταστάσεις των κτηρίων.".

Η ΤΟΤΕΕ 2411/86 αναφέρει : "τα εσωτερικά δίκτυα των οικιών θα πρέπει να είναι κατασκευασμένα για συνεχή πίεση λειτουργίας 10 bar και δοκιμασμένα για στιγμιαία πίεση 50% μεγαλύτερη της πίεσης συνεχούς λειτουργίας (15 bar)".

Το δίκτυο σωληνώσεων κατασκευάζεται να αντέχει 10 bar αλλά το ερώτημα παραμένει : οι συσκευές (πχ καζανάκια, λαστιχοσωλήνες, βαλβίδες εκτόνωσης ηλιακών κλπ) πόση μέγιστη (συνεχή) πίεση μπορούν να δεχτούν βάσει κανονισμών ?

 

Ρωτάω γιατί η εταιρία ύδρευσης κατέγραψε υπερκατανάλωση στο σπίτι μου που, όπως διαπίστωσα στη συνέχεια, συνέβαινε νυχτερινές ώρες χωρίς να το έχω προσέξει. Μετά από αυτό μέτρησα την πίεση, σε ώρες αιχμής, και βρήκα ότι ξεπερνούσε τις 7 atm. Προφανώς, τις βραδυνές ώρες θα ξεπερνούσε και τις 10. Και τώρα βρίσκομαι σε διαμάχη με την ΔΕΥΑ για το θέμα αν έπρεπε ή όχι να έχει βάλει μειωτές πίεσης στο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

2.7.1 Πιέσεις λειτουργίας Η Ε.ΥΔ.Α.Π. έχει την υποχρέωση να εξασφαλίζει πίεση λειτουργίας τουλάχιστον 2 ΑΤΜ. στη θέση του υδρο− μετρητή. Η πίεση στο ίδιο σημείο δεν θα υπερβαίνει ποτέ τις 12 ΑΤΜ. Σε περιπτώσεις βλάβης ή επισκευής των εγκαταστάσεων της Ε.ΥΔ.Α.Π. είναι δυνατόν συ− μπτωματικά και για ορισμένο χρονικό διάστημα να προ− κληθεί πτώση της πίεσης κάτω του ελαχίστου ορίου ή και διακοπή της υδροδότησης. Η Ε.ΥΔ.Α.Π. δεν έχει καμία ευθύνη για τυχόν βλάβες που είναι δυνατόν να προκληθούν σε μηχανήματα ή άλλες εγκαταστάσεις από το γεγονός αυτό ούτε υποχρέωση αποζημίωσης. Αν για οποιοδήποτε λόγο υπάρχει ανάγκη συνεχούς υδροδότησης, ή υδροδότησης σταθερής πίεσης, ή πίε− σης μεγαλύτερης της ελαχίστης, πρέπει ο υδρευόμενος να εξασφαλίζει αυτή με αποθήκευση νερού σε δεξαμενή του ή με οποιοδήποτε άλλο κατάλληλο τρόπο.

 

https://www.eydap.gr/userfiles/c3c4382d-a658-4d79-b9e2-ecff7ddd9b76/kanonismos-diktyou-urdeusis.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όμως, ανεξάρτητα από το τι όρια αυτοπροστασίας καθορίζει η κάθε ΔΕΥΑ, θάθελα να ξέρω αν υπάρχουν και ποιά είναι τα όρια καλής λειτουργίας των υδραυλικών συσκευών πχ. οι σωλήνες πλυντηρίων, τα φλοτέρ κλπ

Link to comment
Share on other sites

3,5 bar λεει η τεχνική οδηγία Δημήτρη εγώ νομίζω ότι είναι λίγο έτσι όπως είναι κατασκευασμενες οι εγκαταστάσεις στην Ελλάδα με μικρές διατομές σωλήνων.

Πιο είναι το πρόβλημα σου ακριβώς;

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

3,5 bar λεει η τεχνική οδηγία Δημήτρη εγώ νομίζω ότι είναι λίγο έτσι όπως είναι κατασκευασμενες οι εγκαταστάσεις στην Ελλάδα με μικρές διατομές σωλήνων.

Πιο είναι το πρόβλημα σου ακριβώς;

Ποιά τεχνική οδηγία ? πού μπορώ να τη βρώ ?

Το πρόβλημά μου είναι ότι μου χρεώνουν υπερκατανάλωση από διαρροή λόγω αυξημένης πίεσης ( > 7.5 bar). Αναγκάστηκα να βάλω μειωτή πίεσης για να σταματήσω τις διαρροές αλλά παραμένει η διαμάχη με την ΔΕΥΑ που υποστηρίζει ότι μέχρι 12 bar δεν έχει ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά τεχνική οδηγία ? πού μπορώ να τη βρώ ?

Το πρόβλημά μου είναι ότι μου χρεώνουν υπερκατανάλωση από διαρροή λόγω αυξημένης πίεσης ( > 7.5 bar). Αναγκάστηκα να βάλω μειωτή πίεσης για να σταματήσω τις διαρροές αλλά παραμένει η διαμάχη με την ΔΕΥΑ που υποστηρίζει ότι μέχρι 12 bar δεν έχει ευθύνη.

ΤΟΤΕΕ 2411/86

(παρ.11. 1. 3.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.