Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δόμηση στην pilotis


TheoTDM900

Recommended Posts

Η περίπτωση έχει ως εξής :

 

Π.Ψυχικό

 

Πολυκατοικία με 2 άνω του ισογείου pilotis ορόφους + υπόγειο, χτίζεται με άδεια το 1984, άρα με ΓΟΚ73.

 

Κάλυψη = 130,00μ2

 

Στην pilotis έχουν γίνει περίπου 22,00μ2 για κλιμακοστάσιο και ασανσέρ.

 

Ο πελάτης ζητάει να του βγάλω ένα μικρό διαμέρισμα στην pilotis.

 

Σημειωτέον το οικόπεδο είναι διαμπερές και με έντονη κλίση ενώ στην pilotis δεν υπάρχουν θέσεις στάθμευσης.Δεν έχει υπερβεί το ΜΑΧ ύψος η οικοδομή

 

Κάνω πράξεις και βγάζω βάσει του σημερινού ΓΟΚ ότι μπορώ να δομήσω έως να φτάσω το 50% της pilotis, περίπου 49,00μ2.

 

Η στάθμη της υπάρχουσας pilotis βάσει και του άρθρου 32 του ΓΟΚ73 είναι στο +0,80μ < 1,00μ όπως απαιτούσε το άρθρο 32 του ΓΟΚ73.

 

Σήμερα αυτό ορίζεται στο +0,50μ σαν μαχ ύψος στάθμης pilotis από το +0,00.

 

Πάει λοιπόν η συνεργάτης μου Αγ. Παρασκευή στην πολεοδομία και η συνάδελφος μηχανικός της λέει ότι δεν γίνεται καθώς έρχεται σε αντίθεση με την απαίτηση του +0,50 του σημερινού ΓΟΚ.

 

Κάτι της έλεγε επίσης για το ότι δεν έχω τα πλάγια όρια του ΓΟΚ2000 αλλά αυτά του 73 άρα δεν θα περάσει κλπ κλπ :shock:

 

Στέκει κάτι τέτοιο ρε συνάδελφοι ?

 

Δλδ υπάρχουσα νόμιμη οικοδομή βάσει του ΓΟΚ73 δεν μπορείς να κάνεις προσθήκη στην pilotis καθώς η στάθμη είναι 30 εκατοστά ψηλότερα από ότι ορίζει για τη στάθμη pilotis ο ΓΟΚ2000 ?

 

 

Σας μερσώ ιν αντβάνς συνάδελφοι για κάθε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το ξέρω Τheo, αλλά παράλογο μου ακούγεται.

 

Θα πάω στην Πολεοδομία Αργυρουπόλεως ίσως και αύριο και θα ρωτήσω κι εκεί να διασταυρώσουμε γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις το θέμα λίγο πάνω σε επίπεδο συμβουλών, δηλαδή γιατί δεν πέρνεις τον φάκελο και να την πρήξεις λίγο έτσι ώστε μπάς και βγεί τίποτα; Δεν ξέρεις καμία φορά...προισταμένη δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι στο Π.Ψυχικό θα περάσεις ΕΠΑΕ

Οπότε:

1) Για τη στάθμη της pilotis εφόσον είναι νόμιμη κατά το ΓΟΚ 73 και το οικόπεδο έχει έντονη κλίση η ΕΠΑΕ μπορεί να σου εγκρίνει την υπέρβαση του ύψους κατά τη σημερινή νομοθεσία.

Και φυσικά αν δεν είναι πολύ σαφές στα παλιά σχέδια μπορείς και να μη δείξεις την υπέρβαση

 

2) για τα πλάγια όρια μπορεί επίσης να αποφασίσει η ΕΠΑΕ

Θα μπορούσες μόνο για την προσθήκη να κρατήσεις τις σημερινές αποστάσεις. Από ότι καταλαβαίνω έχεις χώρο (Κάλυψη = 130,00μ2 )

[αυτό το έχω κάνει σε προσθήκη καθ’ ύψος υπάρχουσας οικοδομής του ΓΟΚ 73]

 

Γενικότερα απάλλαξε τον υπάλληλο από την ευθύνη. Αφού μπορεί να το κάνει η ΕΠΑΕ. Ούτως ή άλλως και να στο εγκρίνει ο υπάλληλος πάλι η ΕΠΑΕ θα έχει τον τελικό λόγο.

Link to comment
Share on other sites

1) Στην προισταμένη δεν έφθασα.

 

2) myri λες δλδ να κάνω προσθήκη ισόγειου διαμερίσματος αλλά να τηρήσω Δ ? Άρα από το ίχνος της κάλυψης θα αφήσω αποστάσεις προς τα μέσα έτσι ώστε το πλάγιο υφιστάμενο όριο + απόσταση που αφήνω να μας δίνει = το σημερινό Δ ?

 

3) anka, ρώτα και εσύ αν μπορέσεις εκεί. Αύριο πάω Συγγρού να ρωτήσω αλλά θα στείλω και συνάδελφο Αθήνα να ρωτήσει και εκεί.

 

4) ρε παιδιά προσθήκη λέγεται ή "αλλαγή χρήσης τμήματος pilotis" ?

 

 

Τώρα εντελώς θεωρητικά.

 

Όταν κάνεις προσθήκη, την κάνεις με το σημερινό ΓΟΚ. Σωστό ?

 

Αν ναι τότε γιατί πρέπει στο σύνολό του το κτίσμα να μην αντιβαίνει στο σημερινό ΓΟΚ, ασχέτως αν χτίσθηκε με κάποιον άλλο ?

 

Πχ.

 

"προσθήκη καθ' ύψος" σε οικοδομή που χτίσθηκε με ΓΟΚ 55.

 

Πρέπει να τηρούνται όλοι οι όροι και περιορισμοί που θέτει ο ΓΟΚ2000. Δλδ αν η οικοδομή δεν εχει το σημερινό Δ πρέπει να το αποκτήσει ?

 

Δλδ αν η οικοδομή δεν έχει Η/Χ καθώς δεν υφίσταντο τότε πρέπει να τους δέιξω σαν Η/Χ ?

 

ευχαριστώ πολύ και πάλι φίλοι και συνάδελφοι :wink:

Link to comment
Share on other sites

2) Ναι, άμα δεν παίζει συνεννόηση.

 

4) θα το ονόμαζα προσθήκη. Αφού προσθέτεις δόμηση.

 

Για την θεωρητική ερώτηση

 

Νομίζω πως έχεις δικαίωμα να επιλέξεις αν η προσθήκη θα γίνει μόνο με τον παλαιό ΓΟΚ ή μόνο με τον ισχύοντα.

Στη δική σου περίπτωση αφού επωφελείσαι από το 50% της pilotis πρέπει να χρησιμοποιήσεις τον νέο ΓΟΚ.

Το να κρατήσεις το υπάρχον περίγραμμα εφόσον είναι νόμιμο δεν είναι παράλογο αλλά όπως ξέρεις «πετά ο γάιδαρος».

 

ΥΓ. Στην πολεοδομία του Περισσού τα ψειρίζουνε μέχρι αηδίας και επειδή έχουν χρόνο μπορούν να σου απαντήσουν. Το πρόβλημα είναι ότι ο κάθε υπάλληλος μπορεί να ερμηνεύει διαφορετικά το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι σωστά σου λένε ότι πρέπει η προσθήκη να γίνει με τον ισχύοντα ΓΟΚ. Όπως συμβαίνει και με τα στατικά των προσθηκών που πρέπει να γίνονται με βάση τους ισχύοντες κανονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Κλείσιμο ισόγειου ελεύθερου χώρου (pilotis) θα ονόμαζα την περίπτωση σου Θεόφιλε . Ο τίτλος βέβαια εξαρτάται από τον/την κάθε υπάλληλο , αλλά αυτός ο τίτλος που σου πρότεινα , παίζει συχνά στην Αγία Παρασκευή .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@adadim :

 

Είσαι γάτα !!!

 

Αυτό πρότεινε και η υπάλληλος για τίτλο!! :lol:

 

Θα σας πω αύριο με νέα ευρήματα από άλλες 2 πολεοδομίες i hope.

8-)

 

πι.ες. : Αφού οι όροι για την περιοχή μου υπαγορεύουν ΕΠΑΕ , γίνεται να μην περάσει ? Δλδ μόνο με ΤΕΟΑ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.