Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δόμηση στην pilotis


TheoTDM900

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά. Κατατοπίστηκα επαρκώς. Υπόλοιπο δόμησης έχω, θέσεις πάρκινγκ υπάρχουν στο υπόγειο, αλλαγή χρήσης δεν εχει γίνει, ο ιδιοκτήτης είναι ένας και σκεφτοταν μήπως και προλαβαινε να κλείσει την πυλωτή μέχρι τη λήξη της προθεσμίας για τακτοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα , θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

 Σε οικόπεδο εντος σχεδίου υπάρχει κτίσμα 40 τ.μ. Θέλω να εκδώσω άδεια για  ανεξάρτητο κτήριο επί PILOTIS . Το υπόλοιπο κάλυψης που έχω είναι 105τ.μ συνολικά (105+40=145τ.μ).

Σύμφωνα με τον ΝΟΚ στον συντελεστή δόμησης δεν μετράει το ο ελεύθερος ημιυπαίθριος χώρος που δημιουργείται όταν το κτίριο κατασκευάζεται σε υποστυλώματα (PILOTIS), εφόσον έχει: 1 ) επιφάνεια τουλάχιστον ίση με το 50% της επιφάνειας που καταλαμβάνει το κτίριο.

Σε ερώτηση στην αρμόδια πολεοδομία υπάλληλος μου απάντησε ότι στο 50% μετράει και το υπάρχον ανεξάρτητο κτίριο δηλαδή ο ελεύθερος χώρος θα πρέπει να είναι (105 νέο κτήριο+ 40 υπάρχον) =  145/2 = 75 τ.μ

Δηλαδή το νέο κτήριο έχει εμβαδόν PILOTIS  105τ.μ – 75τ.μ(50%) = 30τ.μ μένουν για είσοδο κλιμακοστασίου –ανελκυστήρα διαδρόμους  και τίποτε άλλο.

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος:?

 ΙΣΧΥΕΙ κάτι τέτοιο;

Edited by amos
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα  θα υπαρξει απαντηση στο συγκεκριμενο ερωτημα

Αλλά, [σαν αντικρουση]

θα μπορουσε να γινει συσταση καθετων.

Στην περιπτωση αυτη θα απαιτουσαν παλι τα ίδια?

[υγ το εχουμε ξανασυζητησει....αλλά πού???

βασίληηη???]

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 10/3/2020 at 8:37 ΜΜ, dimitris GM said:

σιγουρα  θα υπαρξει απαντηση στο συγκεκριμενο ερωτημα

Αλλά, [σαν αντικρουση]

θα μπορουσε να γινει συσταση καθετων.

Στην περιπτωση αυτη θα απαιτουσαν παλι τα ίδια?

[υγ το εχουμε ξανασυζητησει....αλλά πού???

βασίληηη???]

 

 

Στην περίπτωση μου δεν θέλει να γίνει κάθετη ο ιδιοκτήτης.

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2020 at 8:17 ΜΜ, Faethon11 said:

Όταν είναι σε επαφή τα 2 κτίριο, ισχύει αλλά δεν με έτυχε η δική σου περίπτωση...

 

36 λεπτά πριν, amos said:

Στην περίπτωση μου δεν θέλει να γίνει κάθετη ο ιδιοκτήτης.

 

κατ' αρχας, προτεινα την συσταση καθετης, σαν μία "πιθανη" λύση.....

αλλως ισχυει ό,τι προείπε  ο  φαεθον

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2020 at 8:08 ΜΜ, amos said:

.....

Σε ερώτηση στην αρμόδια πολεοδομία υπάλληλος μου απάντησε ότι στο 50% μετράει και το υπάρχον ανεξάρτητο κτίριο δηλαδή ο ελεύθερος χώρος θα πρέπει να είναι (105 νέο κτήριο+ 40 υπάρχον) =  145/2 = 75 τ.μ

....

 ΙΣΧΥΕΙ κάτι τέτοιο;

και βέβαια ισχύει αφού δεν υπάρχει σύσταση καθέτου ώστε το ανεξάρτητο κτίριο να είναι σε άλλο τμήμα της καθέτου.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

απο τον ενημερωμένο ΝΟΚ του συνάδελφου kan62 στο αρθρο 11 παρ ιζ 

Διακρίνονται δύο περιπτώσεις :
α) Σε περίπτωση που έχει συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία και οι οικοδομές των συνιδιοκτητών απέχουν μεταξύ τους την
προβλεπόμενη από τον παρόντα νόμο απόσταση, τότε το ποσοστό του ελευθέρου χώρου pilotis ελέγχεται για κάθε
οικοδομή ξεχωριστά.
β) Σε περίπτωση που οι οικοδομές εφάπτονται στο καθορισμένο κοινό όριο της κάθετης συνιδιοκτησίας, τότε το
ποσοστό του ελευθέρου χώρου pilotis ελέγχεται επί του ενιαίου πλέον κτιρίου των συνιδιοκτητών.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

μια άλλη λύση η οποία είναι αποδεκτή (σε κουβέντα που είχα στην ΥΔΟΜ με τον υπάλληλο) είναι να χρεωθεί ο ελεύθερος της πυλωτής στο ποσοστό Ημιυπαιθρίων. Έτσι γλιτώνεις τους περιορισμούς της πυλωτής, επίσης μπορείς να κάνεις είσοδο 40μ2 και στους ημιυπαίθριους χώρους (θα πρέπει να είναι 65μ2 στην περίπτωση σου) πλεον μπορείς και να βάλεις ΘΣ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, killertomato said:

απο τον ενημερωμένο ΝΟΚ του συνάδελφου kan62 στο αρθρο 11 παρ ιζ 

Διακρίνονται δύο περιπτώσεις :
α) Σε περίπτωση που έχει συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία και οι οικοδομές των συνιδιοκτητών απέχουν μεταξύ τους την
προβλεπόμενη από τον παρόντα νόμο απόσταση, τότε το ποσοστό του ελευθέρου χώρου pilotis ελέγχεται για κάθε
οικοδομή ξεχωριστά.
β) Σε περίπτωση που οι οικοδομές εφάπτονται στο καθορισμένο κοινό όριο της κάθετης συνιδιοκτησίας, τότε το
ποσοστό του ελευθέρου χώρου pilotis ελέγχεται επί του ενιαίου πλέον κτιρίου των συνιδιοκτητών.

α) Σε περίπτωση που έχει συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία και οι οικοδομές των συνιδιοκτητών απέχουν μεταξύ τους την
προβλεπόμενη από τον παρόντα νόμο απόσταση
, τότε το ποσοστό του ελευθέρου χώρου pilotis ελέγχεται για κάθε
οικοδομή ξεχωριστά.

 

Γιατί η περίπτωη (α) να μην ισχύει και σε ιδιοκτησία χωρίς κάθετη εφόσον ο ΝΟΚ προβλέπει υπολογισμό pilotis ανά κτήριo;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.