Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση στην pilotis


Recommended Posts

christina-1 η άδεια αυτή λέγεται

 

"προσθήκη εντός υπόστηλου χώρου pilotis"

 

Δεν είναι ούτε καθ' ύψος ούτε κατ' επέκταση αλλά εντός νομίμου περιγράμματος.

 

Να θυμηθείς

-ύψος 2,40 για κύρια χρήση

-συμβολαιογραφική πράξη γκαράζ για την/τις απαιτούμενη/νες θέση/σεις στάθμευσης λόγω της προσθήκης.

-Και προϋπολογισμός = 70% του συμβατικού βάσει εγκυκλίου 57/90 και βάσει 11/90 όχι προϋπολογισμός για Π/Χ εκτός και αν κάνεις και εκεί εργασίες.

 

καλή συνέχεια.8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αγαπητοι συνάδελφοι

επειδή αντιμετωπίσατε το θέμα της pilotis

 

μήπως μπορείτε να βοηθήσετε τη φίλη μας τη Βασιλική σχετικά με το ΕΚΚΟ σε κλέισιμο Pilotis

 

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=207973&postcount=14

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=207973#post207973

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητή Βασιλική, είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στην εφορία με την αλλαγή χρήσης από πυλωτή σε κατάστημα. Δεν πίστευαν ότι δεν συντάχθηκε ΚΚΟ κατά την έκδοση της άδειας και όταν τους προσκόμισα την εγκύκλιο μου είπαν μα εδώ το λέει καθαρά ότι πρέπει.

Έβαλα τους ιδιοκτήτες να υπογράψουν σχετικές υπεύθυνες δηλώσεις και αφού συζήτησα με τον υπάλληλο της πολεοδομίας, που εξέδωσε την άδεια, την σχετική με το ΚΚΟ εγκύκλιο, αποφάνθηκε ότι, παρόλο που δημιουργούσαμε κλειστό χώρο αυτός ήταν σε υπάρχον κτήριο και δεν ήταν σε καμία περίπτωση προσθήκη, άρα ο φάκελος της αδείας δεν είχε έλλειψη διότι κανενός είδους υπολογισμός ΚΚΟ δεν μπορούσε να συνταχθεί. Εντυπωσιάστηκα επίσης που ήταν πρόθυμος να γράψει πάνω στο ειδικό στέλεχος άδειας για την ΔΕΗ σχετική σημείωση. Η υπόθεση μου έχει λήξη. Ελπίζω να βοήθησα καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστούμε πολύ!!!

 

αφήνω και τις 2 απαντήσεις σου στα παράλληλα θέματα διότι τις θεωρώ πολύ σημαντικές

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα συνάδερφοι,

 

είμαι νέα πολιτικός μηχανικός και δουλεύω σε εργοτάξιο-κατασκευές...όμως ένας πελάτης έχει μια 2οροφη πολυκατοικία στον άλιμο με πιλωτή και υπόγειο γκαραζ, και θέλει τώρα να χτίσει την πυλωτή. Μου έχει αναθέσει λοιπόν την παραπάνω μελέτη. Λογικά χρειάζεται αλλαγή χρήσης χώρου και άδεια φυσικά για την προσθήκη. Τί χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου αύριο στην πολεοδομία που θα πάω για να μάθω τι ισχύει? έχω παρει ήδη διαγραμμα κάλυψης, άδεια οικοδ., κάτοψη pilotis....χρειάζομαι κάτι άλλο σε αυτή την περίπτωση?και η άλλη μου ερώτηση είναι πόσο κοστίζει μια τέτοια εργασία?

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ....

Link to comment
Share on other sites

...διαγραμμα κάλυψης, άδεια οικοδ., κάτοψη pilotis....χρειάζομαι κάτι άλλο σε αυτή την περίπτωση?και η άλλη μου ερώτηση είναι πόσο κοστίζει μια τέτοια εργασία?

 

Αφού έχεις στα χέρια σου τα σχέδια της αρχικής άδειας είσαι σε θέση να υπολογίσεις αν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και αν μπορείς τυχόν θέσεις στάθμευσης της pilotis να τις μεταφέρεις αλλού. Στην πολεοδομία δεν μπορούν να σου πουν κάτι περισσότερο.

 

Όσον αφορά στο κόστος εννοείς το κατασκευαστικό ή την αμοιβή σου? Για το πρώτο...καλύτερα άσ'το, για το δεύτερο υπάρχει το πρόγραμμα αμοιβών που θα σου "τα πει" επακριβώς (και από το ΤΕΕ σου απαντάνε πρόθυμα ό,τι "κουλό" ή μη τους ρωτάς).

Link to comment
Share on other sites

e-veneti

 

 

Το θέμα με την άδεια αλλαγής χρήσης είναι ότι δηλώνεις ότι η pilotis έχει ήδη κλείσει. Αν σε τσακώσουν όταν θα κάνεις εργασίες ? ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ας υποθέσουμ ότι έχουμε ένα ισόγειο που είναι 120 τ.μ

 

το ποσοστό κάλυψης ελεύθερων χώρων είναι 50% δλδ 60 τ.μ

 

στο ισόγειο μπορώ να τοποθετήσω 70 τ.μ σ.δ ?

γιατί τότε αφαιρώντας το κλιμακοστάσιο πουναι 20 τ.μ θα μείνουν 30 τ.μ ελευθερος χωρος..

 

και εδω ειναι το θεμα...αν 120-70=50 και το 50% αυτου του χώρου ειναι 25 τ.μ ειμαι ενταξει...

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως όχι,

 

δεν προσμετράται στο ΣΔ

Ο ελεύθερος ημιυπαίθριος χώρος που δημιουργείται όταν το κτίριο κατασκευάζεται σε υποστυλώματα (PILOTIS), εφόσον έχει: 1 ) επιφάνεια τουλάχιστον ίση με το 50% της επιφάνειας που καταλαμβάνει το κτίριο,

 

δηλαδή ο χώρος σε pilotis πρεπει να είναι 60τ.μ. το λιγότερο. Τα υπόλοιπα 60 τα ορίζεις κατα το πως θες...σκάλα, δωμάτια κλπ.

το κτίριο πρεπει να είναι εμφανώς στη λογική των pilotis αλλιώς θα μιλούσαμε για ημιυπαίθριους με τους λοιπούς χιλιοκουρασμένους όρους.

 

ελπίζω να βοήθησα

αν κατάλαβα ότι περι αυτού πρόκειται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.