Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δόμηση στην pilotis


TheoTDM900

Recommended Posts

27 λεπτά πριν, amos said:

α) Σε περίπτωση που έχει συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία και οι οικοδομές των συνιδιοκτητών απέχουν μεταξύ τους την
προβλεπόμενη από τον παρόντα νόμο απόσταση
, τότε το ποσοστό του ελευθέρου χώρου pilotis ελέγχεται για κάθε
οικοδομή ξεχωριστά.

 

Γιατί η περίπτωη (α) να μην ισχύει και σε ιδιοκτησία χωρίς κάθετη εφόσον ο ΝΟΚ προβλέπει υπολογισμό pilotis ανά κτήριo;

Το κείμενο που σου ανέβασε ο @killertomato , είναι από τις τεχνικές οδηγίες του άρθρου 11. Από εκεί προκύπτει η απαίτηση της ύπαρξης κάθετου και επίσης η απαίτηση απόστασης ανάμεσα στα κτίρια.Στο επόμενο του μήνυμα , σου γράφει και για τον έλεγχο του ανοιχτού υποστυλου χώρου σαν ΑΗΧ.Γιατι δεν δοκιμάζεις αυτόν τον έλεγχο ?

Edited by dimitris11140
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

amos ο υπάλληλος πολύ ορθά  και κατά το Νόμο σου απάντησε.

Για να καταλάβεις ότι έχει δίκαιο, αρκεί να φανταστείς ότι το ίδιο ισχύει ακόμη και για τις κάθετες στην περίπτωση που οι 2 π.χ συνιδιοκτήτες παρακείμενων καθέτων κτίσουν ή επιδιώξουν να κτίσουν επί του κοινού ορίου (δεν μπορεί δηλαδή ο ένας να κτίσει επί του κοινού ορίου μονώροφη και ο άλλος με πυλωτή αν δεν εξασφαλίζεται πυλωτή 50% στο άθροισμα των 2 εν επαφή κτιρίων

Δες το άρθρο 11 και 12 του ΝΟΚ σχετικά με τους όρους δόμησης των καθέτων

Δημήτρη Το αντιμετώπισα προσωπικά πριν 2 χρόνια και κάναμε μια συζήτηση επ' αυτού.

Μάλιστα στην περίπτωσή μου επειδή ήδη ο ένας είχε κτίσει προ του ΝΟΚ στο κοινό όριο 2/όροφη επί πυλωτής (και είχε ήδη κλείσει και ρυθμίσει τμήμα της πυλωτής) και

εγώ ήθελα να κτίσω μονώροφη με υπόγειο επίσης στο κοινό μας όριο  (αλλιώς έχανα όλη τη θέα) μπήκαμε και εγώ και η ΥΔΟΜ σε πολλούς προβληματισμούς.

Προκειμένου να τους ξεπεράσω με τη μία και να μην θέτουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΝ με χρονοβόρες απαντήσεις κτλ  επέλεξα τελικά  να κάνω 15-17 τ.μ πυλωτή (ως συνέχεια της κατά την Ο.Α προβλεπόμενης της διπλανής) 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη.Οπως τα γραφεις ειναι .Το θυμάμαι το θέμα σου.Συμπληρωματικά , προκύπτει απο κάπου οτι οι υπόστυλοι χώροι των δυο κτιρίων (εφοσον και τα δυο εχουν pilotis)πρέπει να ειναι σε συνέχεια ?Δεν έχω βρεί κάτι. 

Edit

Το ερώτημα ήταν :

 Σε οικόπεδο εντος σχεδίου υπάρχει κτίσμα 40 τ.μ. Θέλω να εκδώσω άδεια για  ανεξάρτητο κτήριο επί PILOTIS . Το υπόλοιπο κάλυψης που έχω είναι 105τ.μ συνολικά (105+40=145τ.μ).

Σύμφωνα με τον ΝΟΚ στον συντελεστή δόμησης δεν μετράει το ο ελεύθερος ημιυπαίθριος χώρος που δημιουργείται όταν το κτίριο κατασκευάζεται σε υποστυλώματα (PILOTIS), εφόσον έχει: 1 ) επιφάνεια τουλάχιστον ίση με το 50% της επιφάνειας που καταλαμβάνει το κτίριο.

Σε ερώτηση στην αρμόδια πολεοδομία υπάλληλος μου απάντησε ότι στο 50% μετράει και το υπάρχον ανεξάρτητο κτίριο δηλαδή ο ελεύθερος χώρος θα πρέπει να είναι (105 νέο κτήριο+ 40 υπάρχον) =  145/2 = 75 τ.μ

Η επιτρεπόμενη κάλυψη ειναι 145 τμ.Έχει χτίσει τα 40 τμ.Απομένουν άλλα 105 τμ.Η pilotis που επιτρέπεται να εχει ειναι : ((145-40(υπαρχον)-εισοδος(νεου)) / 2....Αν θεωρητικά πάει σε είσοδο 25 τμ του απομένουν για pilotis 40 τμ.Μπορεί άραγε να πάει σε κτίριο που θα εχει 25 τμ είσοδο, 40 τμ pilotis και αν υποθέσουμε οτι εχει και 40 τμ ΑΗΧ να τους κατεβάσει στο ισόγειο και να κανει 105 τμ κτιριο ?Δηλαδή να συνδιάσει pilotis και ΑΗΧ ? 

 

Edited by dimitris11140
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν διαβάζεις τον kan62 (οπότε δεν είδες τις τεχνικές οδηγίες-Τ.Ο-)

Τ.Ο

[διευκρίνιση σε συνδυασμό με το άρθρο 11 παρ. 3[S1]  & με το άρθρο 12 παρ. 2[S2] ]

Διακρίνονται δύο περιπτώσεις :

α) Σε περίπτωση που έχει συσταθεί  κάθετη ιδιοκτησία και οι οικοδομές των συνιδιοκτητών απέχουν μεταξύ τους την προβλεπόμενη από τον παρόντα νόμο απόσταση, τότε το ποσοστό του ελευθέρου χώρου pilotis ελέγχεται για κάθε οικοδομή ξεχωριστά.

β) Σε περίπτωση που οι οικοδομές εφάπτονται στο καθορισμένο κοινό όριο της κάθετης συνιδιοκτησίας, τότε το ποσοστό του ελευθέρου χώρου pilotis ελέγχεται επί του ενιαίου πλέον κτιρίου των συνιδιοκτητών.


 [S1]Άρθρο 11 παρ 3

3.      Σε συνιδιόκτητα οικόπεδα με κάθετη ή οριζόντια ιδιοκτησία που έχει συσταθεί κατά τις διατάξεις του Ν.1024/1971(Α΄232) και έχει εκδοθεί άδεια πριν από τη μεταβολή γενικών ή ειδικών διατάξεων που αφορούν την επιτρεπόμενη δόμηση, προκειμένου για έκδοση άδειας δόμησης ο κάθε συνιδιοκτήτης χρησιμοποιεί το ποσοστό δόμησης που του αναλογεί σύμφωνα με το συντελεστή δόμησης που ισχύει κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας δόμησης.

 

 [S2]Άρθρο 12 παρ 2 - Ποσοστό κάλυψης

2.            Σε συνιδιόκτητα οικόπεδα με κάθετη ή οριζόντια ιδιοκτησία που έχει συσταθεί κατά τις διατάξεις του Ν.1024/1971 (Α΄232) και έχει εκδοθεί άδεια πριν από τη μεταβολή γενικών ή ειδικών διατάξεων που αφορούν την επιτρεπόμενη κάλυψη, προκειμένου για έκδοση άδειας δόμησης ο κάθε συνιδιοκτήτης χρησιμοποιεί το ποσοστό κάλυψης που του αναλογεί σύμφωνα με την επιτρεπόμενη κάλυψη που ισχύει κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας δόμησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry Βασίλη δεν κατάλαβα την απαντηση σου.Αν έχεις λίγο χρόνο και διάθεση ,εξήγησε .Εδω δεν εχουμε να κάνουμε με συνιδιοκτησία.Το οικόπεδο δεν εχει κάθετη.

Η πρωτη μου γενική ερώτηση, ήταν αν σε αυτήν την περίπτωση ,που δεν εχω κάθετη και ήδη υπάρχει κτίσμα με pilotis ,αν πρεπει το δεύτερο ΄νεο κτίσμα, να έχει την δική του pilotis σε συνέχεια της pilotis του υπάρχοντος.

Θα δώσω και ενα παράδειγμα .Εχω ένα οικόπεδο χωρίς κάθετη ,με υπάρχον κτίριο που εχει pilotis και είσοδο.Θέλω να φτιάξω ενα δευτερο κτίριο στο οικόπεδο , σε επαφή με το πρώτο .Στο ισόγειο του νέου κτίριου ,θα εχω την εισοδο , την pilotis του νέου κτιρίου και ενα διαμερισματάκι.Θα πρεπει οι δυο πιλοτές να ειναι σε συνέχεια ή μια με την άλλη ώστε ο ανοιχτός υπόστυλος χώρος να ειναι ενιαίος ή μπορώ να πάω να κολλήσω το διαμέρισμα και την εισοδο στο κοινό όριο και οι πιλοτές να μην ειναι σε συνεχεια ?

Το δεύτερο ερώτημα εχει να κάνει με το αν μπορώ να εχω ανοιχτό υπόστυλο χώρο και ενα μέρος αυτού να το πω pilotis εφόσον τηρούνται οι προδιαγραφές και ένα άλλο μέρος να το πω ΑΗΧ, έφοσον και παλι τηρουνται οι προδιαγραφές.

 

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

- Το "δικαίωμα" της pilotis αποδίδεται ανά κτήριο. Είτε υπάρχει σύσταση είτε όχι.

- Σε κτήριο που χωρίζεται με όριο καθέτου το "δικαίωμα" ελέγχεται σε επίπεδο κτηρίου.

- Ο έλεγχος του "δικαιώματος" ανά κτήριο δεν αφορά στη θέση των επιφανειών αλλά στο ποσοστό επί του συνόλου του κτηρίου και στη λειτουργική σύνδεση.

- Σε οικόπεδο που δεν υπάρχει σύσταση η λειτουργική σύνδεση είναι πάντα δεδομένη μέσω του ακαλύπτου του οικοπέδου. Σε οικόπεδο με σύσταση καθέτου δεν πρέπει να απαιτείται  (από τη μελέτη) λειτουργική σύνδεση με την pilotis της διπλανής κάθετης ώστε η σύνδεση να εξετάζεται μόνο για την ομάδα ιδιοκτητών της εξεταζόμενης καθέτου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

+1 και ευχαριστώ.

Για το δεύτερο ερώτημα.Μηπως ο συνάδελφος μπορεί να συνδιάσει pilotis και ΑΗΧ και να κάνει τη δουλειά του ? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα για να έχει η ιδιοκτησία του ισογείου ΑΗΧ. Αρκεί το υπόλοιπο εκτός αυτής να μπορεί να είναι pilotis.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.