Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφορίες για τα νέα ΕΣΠΑ (2016)-λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξετε (Νεοφυής επιχειρηματικότητα, ενίσχυση αυτοαπασχόλησης πτυχιούχων...)


Recommended Posts

ΟΚ, ορθές οι παρατηρήσεις σας πάνω στη διάρκεια, αλλά δεν ήταν εκεί το θέμα.

 

Ι.1.6.1 – ΕΠΙΛΕΞΙΜΕΣ ∆ΑΠΑΝΕΣ

...

Επισημαίνεται ότι δεν επιτρέπεται η συστέγαση επιχειρήσεων.

Με τον όρο συστέγαση νοείται η εγκατάσταση της επιχείρησης σε ίδιο, μη διακριτό χώρο με άλλη επιχείρηση. Στην περίπτωση που διαπιστωθεί συστέγαση επιχειρήσεων, θα ανακαλείται η απόφαση ένταξης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, για τον πρώτο κύκλο του προγράμματος της ενίσχυσης των πτυχιούχων αναφέρεται ότι στην Αττική το κονδύλι είναι 5.000.000 ευρώ. Με απλή διαίρεση με το 25.000 ευρώ, προκύπτουν 200 άτομα  όλα κι όλα για ανέργους, πτυχιούχους, ελεύθερους επαγγελματίες.

Έχω λάθος; 

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια ενημέρωσης. Για το πρόγραμμα ενίσχυσης πτυχιούχων στην κατηγορία "άνεργοι" που θέλω να αιτηθώ, έχω κάποιες ερωτήσεις που στο Υπουργείο δεν μου απάντησαν ικανοποιητικά:

 

1. Αν πάρω την επιδότηση ως άνεργη, αλλά στην πορεία μου παρουσιαστεί και μια ευκαιρία (λέμε τώρα..) να απασχοληθώ κάπου και ως μισθωτή στον ιδιωτικό τομέα θα μπορώ;;;  Ως δημόσιος υπάλληλος δε θα μπορώ, παρά μόνο αφού παραιτηθώ από την επιδότηση; Και θα πρέπει να επιστρέψω τα λεφτα;;

 

2. Επίσης η υποχρεωτική ρύθμιση για πρόσβαση σε ΑΜΕΑ κανείς δε μου απαντά αν σημαίνει και διαμόρφωση εσωτερικών χώρων ή μόνο πρόσβασης;;; Κάτι μου είπαν ότι αν δεν μπορεί να γίνει πρόσβαση, αρκεί να κάνω ανάλογη ιστοσελίδα για ΑΜΕΑ.

 

3. Επίσης θέλω να ρωτήσω αυτό που λέτε για το φόρο και την προπληρωμή του. Δεν το πολυκαταλαβαίνω.Δεν έχω και καμία επαφή με τέτοιου είδους εργασία.

 

4. Ακόμη σε σχέση με την ενίσχυση των πτυχιούχων αν κατάλαβα καλά, δεσμεύονται να διατηρήσουν για ακόμη 3 χρόνια την επιχείρηση, αν κάνουν χρήση επιδότησης για εξοπλισμό. Σωστά; Αλλιώς δεν δεσμεύονται για 3 χρόνια!!!

Από την άλλη πώς θα κάνεις πρόσβαση για ΑΜΕΑ χωρίς λεφτά για εξοπλισμό;

 

5. Γνωρίζει κάποιος κανέναν αξιόπιστο σύμβουλο για να κανω μαζί του την αίτηση στην Αθήνα;;;

 

6. Τελικά αξίζει τον κόπο τόσο άγχος για έναν άνθρωπο που δεν έχει καμία επαφή με τα ελεύθερα επαγγέλματα;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή που μου είναι ότι αν δεν έχεις αποφασίσει να γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας και να ανοίξεις κάτι δικό σου όχι, δεν αξίζει τον κόπο και το άγχος..  

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια ενημέρωσης. Για το πρόγραμμα ενίσχυσης πτυχιούχων στην κατηγορία "άνεργοι" που θέλω να αιτηθώ, έχω κάποιες ερωτήσεις που στο Υπουργείο δεν μου απάντησαν ικανοποιητικά:

 

1. Αν πάρω την επιδότηση ως άνεργη, αλλά στην πορεία μου παρουσιαστεί και μια ευκαιρία (λέμε τώρα..) να απασχοληθώ κάπου και ως μισθωτή στον ιδιωτικό τομέα θα μπορώ;;;  Ως δημόσιος υπάλληλος δε θα μπορώ, παρά μόνο αφού παραιτηθώ από την επιδότηση; Και θα πρέπει να επιστρέψω τα λεφτα;; ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ (αν και δε το ξεκαθαριζει) - μεσα στη διετία ειδικά το θεωρω σιγουρακι

 

2. Επίσης η υποχρεωτική ρύθμιση για πρόσβαση σε ΑΜΕΑ κανείς δε μου απαντά αν σημαίνει και διαμόρφωση εσωτερικών χώρων ή μόνο πρόσβασης;;; Κάτι μου είπαν ότι αν δεν μπορεί να γίνει πρόσβαση, αρκεί να κάνω ανάλογη ιστοσελίδα για ΑΜΕΑ. Δε ζηταει το πρόγραμμα υποχρεωτικά κατι (των πτυχιουχων τουλαχιστο)

 

3. Επίσης θέλω να ρωτήσω αυτό που λέτε για το φόρο και την προπληρωμή του. Δεν το πολυκαταλαβαίνω.Δεν έχω και καμία επαφή με τέτοιου είδους εργασία. Αυτό δυστυχώς δε θα το καταλαβεις στη φαση που είσαι, εδώ και μεταξυ μας  αλλος 5 αλλος 10 και 20 χρονια  επαγγελματιες και αλλιως τα καταλαβαινει ο καθενας

 

4. Ακόμη σε σχέση με την ενίσχυση των πτυχιούχων αν κατάλαβα καλά, δεσμεύονται να διατηρήσουν για ακόμη 3 χρόνια την επιχείρηση, αν κάνουν χρήση επιδότησης για εξοπλισμό. Σωστά; Αλλιώς δεν δεσμεύονται για 3 χρόνια!!!

Από την άλλη πώς θα κάνεις πρόσβαση για ΑΜΕΑ χωρίς λεφτά για εξοπλισμό; εννοείται η δεσμευση να ειναι ανοιχτη η επιχειρηση απο σημερα που μιλαμε αν πάρεις εξοπλισμο ειναι πρακτικά 6 χρονια (τα 3 ειναι από την τελικη εκταμιευση, που μπορει να ειναι πχ 6μηνες μετα τη ληξη της διετιας)

 

5. Γνωρίζει κάποιος κανέναν αξιόπιστο σύμβουλο για να κανω μαζί του την αίτηση στην Αθήνα;;; εδω δε μπορώ να βοηθησωω

 

6. Τελικά αξίζει τον κόπο τόσο άγχος για έναν άνθρωπο που δεν έχει καμία επαφή με τα ελεύθερα επαγγέλματα; αυτό το κρινεις εσυ. Πάντως το ΕΣΠΑ δεν ειναι ΟΑΕΔ, πρώτα πληρώνεις και μετά παιρνεις, μπορεί να στραβώσει κατι στην πορεία (Ελλάδα ειμαστε), ζήγησέ τα καλά. Σίγουρα πάντως δε θα κερδισεις κάτι αν το ανοιξεις "με αφορμη" το ΕΣΠΑ και μονο. Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι αυτή που διαβάζεις πανω κατω στο φορουμ για τους Ελ Επαγγελμαιτες.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.