Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποδοχή Offer για Master απο Δανία


Recommended Posts

Απο γλώσσα πως τα πας φίλος; Είναι αγγλόφωνα τα προγράμματα ή χρειάζεσαι να μάθεις γερμανικά / δανέζικα; Στη Γερμανία για ποιό πανεπιστήμιο και πρόγραμμα ενδιαφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Απο γλώσσα πως τα πας φίλος; Είναι αγγλόφωνα τα προγράμματα ή χρειάζεσαι να μάθεις γερμανικά / δανέζικα; Στη Γερμανία για ποιό πανεπιστήμιο και πρόγραμμα ενδιαφέρεσαι;

 

Φίλε μου Παύλο απο τον Αύγουστο είμαι Ερασμους και εχω βελτιώσει πολυ τα Αγγλικά μου θα έλεγα. Μόνο Αγγλικά μιλάω και πολύ λίγα Νορβηγικα (τα βασικά, μην φανταστείς). Τα προγράμματα και τα δύο είναι στα Αγγλικά (Στη Δανία όλα τα Μαστερ που εχω ψάξει είναι στα Αγγλικά).

 

Στη Γερμανία εχω κάνει αίτιση στο TUM για το πρόγραμμα Computational Mechanics.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την άποψη << αρχικά αποδέχεσαι και αργότερα αν πάρεις θετική απάντηση από Μόναχο, το ξανασκέφτεσαι ποιό πρόγραμμα προτιμάς>>. Τα χρήματά σου και τον χρόνο σου επενδύεις, εσύ αποφασίζεις τι προτιμάς. Το να εγκαταλείψεις άλλωστε ένα πρόγραμμα που ξεκίνησες (για τους προσωπικούς σου λόγους) είναι απολύτως θεμιτό. Ασφαλώς βέβαια αν ξεκινήσεις το πρόγραμμα και πληρώσεις την πρώτη φοιτητική σου συνδρομή (γύρω στο 200 € / εξάμηνο είναι κατα κανόνα στα γερμανικά πανεπιστήμια, στην Δανία δεν ξέρω τι παίζει) πιθανότατα θα χάσεις αυτό το ποσό, από όσο ξέρω δεν επιστρέφεται.

 

Αν θέλεις μια άλλη συμβουλή, προκειμένου να κάνεις κάτι ουσιαστικό για την καριέρα σου, ασχολήσου εντατικά με τα γερμανικά/ δανικά/ νορβηγικά ώστε όταν τελειώσεις να μπορέσεις να αποροφηθείς στην εκεί αγορά εργασίας. Προσωπικά συνιστώ Γερμανία. Η σύνδεση πανεπιστημίων και βιομηχανίας είναι ισχυρή. Συνήθως η master thesis γίνεται σε συνεργασία με εταιρεία (1ος βαθμολογητής ο καθηγητής σου, 2ος ο επιβλέπων και μέντοράς σου από την εταιρεία που σου ανάθεσε το θέμα) που αποτελεί πιθανό μελλοντικό σου εργοδότη.

Καλή τύχη και κουράγιο ότι κι αν αποφασίσεις

Link to comment
Share on other sites

Pavlos και ergotelis ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

 

Παύλο να σου πω την αλήθεια για αυτό ακριβώς τον λογο επιλέγω TUM, επειδη υπάρχει άμεση συνεργασία με την βιομηχανία και θα ηταν το ιδανικότερο να με κραταγανε αφου εκανα διπλωματική εκει (φαντάζομαι έτσι θα είναι και στο DTU, ο ergotelis θα γνωρίζει καλύτερα βέβαια), στην Δανία δεν υπάρχει το 200ευρω που ειναι στη Γερμανία (πληρώνεις όμως 110ε, για το δωματιο που θα σου βρουν, αφου σου το βρουν, οπότε όλα καλά).

 

Επίσης η αγορά στη Δανία αυτη την περίοδο δεν είναι και στα καλύτερα της, αλλα σιγουρα θα ανακάμψει.

 

Τώρα σαν πανεπιστήμια πιστεύω, πανω κάτω είναι ισάξια (και τα δυο έχουν πολύ έρευνα πράγμα το οποίο ειναι πολύ καλό).

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγνώμη για το off topic, αλλά μιας και ενδιαφέρομαι κι εγώ για τη Δανία μήπως γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τα admissions?

Ορκίζομαι το Σεπτέμβρη, σε περίπτωση που γίνω δεκτός στο DTU ξεκινάω στο εαρινό εξάμηνο ή πρέπει να περιμένω μέχρι να ξεκινήσει το νέο ακαδημαικό έτος;

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως υπάρχουν μεταπτυχιακά που ξεκινούν το χειμερινο και μερικά το εαρινό κοιτά στη σελίδα για να δεις μέχρι πότε είναι οι προθεσμίες για αιτήσεις στα εαρινα ..

Link to comment
Share on other sites

Δέξου το master στη Δανία καταρχάς και αν πάρεις πράσινο φως για Γερμανία ρίξε άκυρο. Τι δημιουργείς κακή εντύπωση για τις επόμενες φουρνιές και κολοκύθια. Ούτε ο πρώτος είσαι που θα το κάνει ούτε ο τελευταίος. Κι εγώ το έχω κάνει και χιλάδες κόσμου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δέξου το master στη Δανία καταρχάς και αν πάρεις πράσινο φως για Γερμανία ρίξε άκυρο. Τι δημιουργείς κακή εντύπωση για τις επόμενες φουρνιές και κολοκύθια. Ούτε ο πρώτος είσαι που θα το κάνει ούτε ο τελευταίος. Κι εγώ το έχω κάνει και χιλάδες κόσμου

μα ετσι αλλωστε βγαινουν τα late applications,δεν χανεται η θεση..\

 

 

δλδ ιουνη βγαζει ολιγοημερα late admissions και μπαινουν και οι ετοιμοι,με δικαιολογητικα,τελευταιοι

απο ακυρωμενες θεσεις..

 

χαλαρα οποτε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.