Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετασχηματισμοί - SurvGR


GeorgeOuzou

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας παρουσιάσω μία νέα, web εφαρμογή μετασχηματισμών.

Παρέχεται δωρεάν και μπορείτε να την επισκεφθείτε στην ιστοσελίδα http://georgeouzou.pythonanywhere.com

Ευελπιστώ να βοηθήσει τους συναδέλφους μηχανικούς. Η εφαρμογή θα συνεχίσει να αναπτύσσεται και είμαι ανοιχτός σε προτεινόμενες βελτιώσεις.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν το χρησιμοποίησα ακόμα συνάδελφε, αλλά συγχαρητήρια για την ανάπτυξη και διάθεση του λογισμικού και την πρόθεση να βοηθήσεις τους συναδέλφους σου. 

Για την ορθότερη τοποθέτηση του θέματος, εντούτοις, το παρόν μεταφέρεται στην ενότητα " Showroom " --> " Λογισμικό"

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια συνάδελφε! πολύ καλή εφαρμογή.

Θάθελα να σε ρωτήσω κάτι.

Επειδή βρίσκω κάποιες διαφορές μεταξύ ΕΓΣΑ87 & WGS84, σε σχέση με μια δική μου εφαρμογή

πχ. η δική σου εφαρμογή δίνει για HATT (φύλλο 118/1:50.000) για  x,y : 100.000,200.000 => WGS84 λ,φ : 22.9695057276,40.7524990289

και η δική μου : λ,φ : 22.9695163270457,40.7524997134827 ή dS = 0.437m

εγώ χρησιμοποιώ  ΔΧ = +200.200, ΔΥ = -74.800, ΔΖ = -246.000

εσύ τι ΔΧ,ΔΥ,ΔΖ χρησιμοποιείς ?

 

ΣΗΜ. στα HATT/ΕΓΣΑ87 δεν υπάρχει διαφορά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

 

@dpapdpap: Για οποιοδήποτε μετασχηματισμό από ή προς Hatt (αλλά και γενικότερα το Παλαιό Ελληνικό Datum) χρησιμοποιώ έναν ενδιάμεσο μετασχηματισμό σε ΕΓΣΑ87 μέσω των πολυωνυμικών συντελεστών του ΟΚΧΕ. Στην περίπτωση του μετασχηματισμού Hatt-->WGS84 γίνεται πρώτα ένα ενδιάμεσο βήμα Hatt --> ΕΓΣΑ87/ΤΜ87 και μέτα ένα επιπλέον βήμα ΕΓΣΑ87/ΤΜ87 --> WGS84 με ΔΧ=-199.723, ΔΥ=74.030, ΔZ=246.018 (Γεωμετρική Γεωδαισία του Α. Φωτίου)

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. @dpapdpap: Για οποιοδήποτε μετασχηματισμό από ή προς Hatt (αλλά και γενικότερα το Παλαιό Ελληνικό Datum) χρησιμοποιώ έναν ενδιάμεσο μετασχηματισμό σε ΕΓΣΑ87 μέσω των πολυωνυμικών συντελεστών του ΟΚΧΕ. Στην περίπτωση του μετασχηματισμού Hatt-->WGS84 γίνεται πρώτα ένα ενδιάμεσο βήμα Hatt --> ΕΓΣΑ87/ΤΜ87 και μέτα ένα επιπλέον βήμα ΕΓΣΑ87/ΤΜ87 --> WGS84 με ΔΧ=-199.723, ΔΥ=74.030, ΔZ=246.018 (Γεωμετρική Γεωδαισία του Α. Φωτίου)  

χωρίς HATT (απ' ευθείας ΕΓΣΑ87 σε WGS84) με αυτά τα ΔΧ,ΔΥ,ΔΖ   βρίσκω (με το δικό μου) λ.φ : 22.9695163270 (δλ=0.0000105994) , 40.7524997134 (δφ=0.0000006845) ή dS = 0.899m δηλ μεγαλύτερη από όταν είχα διαφορετικά ΔΧ/ΔΥ/ΔΖ. 

Δεν είναι αμελητέα η διαφορά. Αν σκεφτούμε μάλιστα ότι από/προς ΕΓΣΑ/WGS84 η αναγωγή είναι καθαρά μαθηματική... τότε ένας από τους δυό μας κάπου χάνει κάτι.

Μη παρεξηγήσεις τον προβληματισμό μου. Ο λόγος που το θίγω το θέμα είναι καθαρά από ενδιαφέρον να ελέγξω την ακρίβεια των δικών μου υπολογισμών. 

Αναρωτιέμαι μήπως η διαφορά είναι αποτέλεσμα ακρίβειας μεταβλητών (floating point)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

@dpapdpap: Για να μπορέσω να ελέγξω το πρόβλημα, είναι εύκολο να μου δώσετε εκτός από τις output, τις input συντεταγμένες σας απο ΕΓΣΑ87/ΤΜ87 σε WGS84? Επίσης για τους μεμονομένους μετασχηματισμούς WGS84 --> ΕΓΣΑ87(λ,φ) και  ΕΓΣΑ87(λ,φ) --> ΕΓΣΑ87/ΤΜ87 θα ήταν εφικτό να ελέγξουμε αν το πρόβλημα βρίσκεται στον 3-παραμετρικό μετασχηματισμό ή στην προβολή.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, σε σχέση με τον μετασχηματισμό του ED50 στα ελληνικά ντάτουμ τί έκανες; Να υποθέσω 3-Μεταθέσεις από το βιβλίο του Α. Φωτίου; με τα φ,λ στο ίδιο ντατουμ τί έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.