Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή μηχανικού


christosR1977

Recommended Posts

 

'Αφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποιούσι

 

 

 

Φαέθωνα επιβεβαιώνεσαι.

Παρ' όλα αυτά φίλε μου Χρήστο, νομίζω ότι η απάντηση στο ερώτημά σου "Θα ήθελα να μου πείτε αν η αμοιβή είναι λογική" είναι ξεκάθαρη και η θέση του Φαέθωνα μάλλον με συμβουλευτικό χαρακτήρα θα έπρεπε να είχε ληφθεί.

Συμβουλή μου ... πρόσεξε πάντως γιατί το "ότι πληρώνεις, παίρνεις" ... συνήθως ισχύει ... και όχι σπάνια οδηγεί σε πολλαπλάσια έξοδα στο μέλλον.

Την καλησπέρα μου.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Δες εδώ http://www.michanikos.gr/topic τι έπαθε ο συγκεκριμένος επειδή προφανώς δεν σπουδαιολόγησε την αναγκαιότητα συνεργασίας του με ένα αρχιτέκτονα ή πολ. μηχανικό.

μπορείς να με καθοδηγήσεις? τι ενέργειες θεωρείς ότι πρέπει να κάνω ώστε να μην εχω προβληματα

 

 

Φαέθωνα επιβεβαιώνεσαι.

Παρ' όλα αυτά φίλε μου Χρήστο, νομίζω ότι η απάντηση στο ερώτημά σου "Θα ήθελα να μου πείτε αν η αμοιβή είναι λογική" είναι ξεκάθαρη και η θέση του Φαέθωνα μάλλον με συμβουλευτικό χαρακτήρα θα έπρεπε να είχε ληφθεί.

Συμβουλή μου ... πρόσεξε πάντως γιατί το "ότι πληρώνεις, παίρνεις" ... συνήθως ισχύει ... και όχι σπάνια οδηγεί σε πολλαπλάσια έξοδα στο μέλλον.

Την καλησπέρα μου.

Δεν καταλαβαίνω, τι έκανα λάθος?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Τον γιατρο και τον δικηγορο οταν τους χρειαστεις τους πληρωνεις κανονικα? Μονο σκεψου οτι μιλας για στατικη επαρκεια σπιτιου οπου θα ζεις με την οικογενεια σου και συζητας αν τα 400€ ειναι πολλα! Γενικα οπως λενε στο χωριο μου "Μη γινεσαι ακριβος στα πιτουρα φθηνος στο αλευρι"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει την πάτησε ο ένας που πήγε μόνο σε "εργολάβο" για την ανακαίνηση της οικίας του και τώρα τρέχει με το ΙΚΑ. Πολύ σωστά τον ρίχνουμε στο πυρ το εξώτερον.

Τον άλλον από την Λούτσα που πήγε σε τοπογράφο και σε π.μ., που πλήρωσε και για κάποια σχέδια και ακόμη ψάχνεται για τον συντελεστή δόμησης τι πρέπει να τον κάνουμε ;

 

Σωστοί επαγγελματίες αλλά και λαμόγια υπάρχουν σε όλες τις επαγγελματικές τάξεις. Μας αρέσει δεν μας αρέσει σε περίοδο κρίσεως αλλά και όχι μόνο, τον τελευταίο λόγο τον έχει εκείνος που κατέχει το ζεστό χρήμα και αυτός θα επιλέξει αν θα το δώσει, σε επαγγελματία, σε λαμόγιο, σε επιστήμονα ή σε τσομπάνη.

 

Μας αρέσει να προσδιορίζουμε την οικονομία μας σαν "ελεύθερη". Ας δεχθούμε τότε ότι ο ένας πουλάει το τοπογραφικό 150 Ευρώ και ο άλλος 1500 Ευρώ. Οι θιασώτες των αγορών λένε ότι το ίδιο το σύστημα έχει την "μαγική" ιδιότητα να αυτορυθμίζεται οπότε ο πωλών 150 κάποια στιγμή θα πάει να βοσκίσει γίδια και ο πωλών 1500 θα πάει στη ΝΑΣΑ να του κάνουν τεμενάδες.

 

Απλούς προβληματισμούς θέτω που σίγουρα αρκετοί θα θεωρήσουν προβοκατόρικους. Ας είναι και έτσι. Θα το δεχθώ.

 

 

 

Edit 17:55

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω 100% με την παρακάτω (#15) νηφάλια τοποθέτηση του κ.Περάκη.

Edited by CybEng
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

christosR1977 

 

Ο μηχανικός που θα επιλέξεις για τις όποιες εργασίες θέλεις να εκτελέσεις ,πρέπει να είναι άτομο της εμπιστοσύνης σου. Τη στιγμή που αναφέρεις ότι είναι φίλος του πατέρα σου,προφανώς η τιμή που σου δίνει για τις όποιες εργασίες κάνει , είναι η λεγόμενη "φιλική" .Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω , διότι και εγώ έχω πράξει έτσι σε ανάλογες περιπτώσεις συγγενών και φίλων . Επίσης είναι ο άνθρωπος ο οποίος θα παρεί την όλη ευθύνη για ότι γίνει μέσα στο σπίτι σου. Καλό ή κακό. Ειδικά για το δεύτερο θα το πληρώσει στο χιλιαπλάσιο. Αν τα 400 € σου φαίνονται πολλά , για έναν ο οποίος θα πρέπει να κάνει μελέτη, επίβλεψη και τελικό έλεγχο ,χώρια τα σχέδια που πρέπει να φτιάξει για τη νέα διαρρύθμιση του χώρου , τότε φίλε μου , πρέπει να κάνεις και το σταυρό σου που σου ζητάει τόσα.

Στη τελική χωρίς να τον γνωρίζω τον μηχανικό , αν είναι σωστός και υπεύθυνος επαγγελματίας ή λαμόγιο, αυτό το ξέρεις εσύ τι από τα δύο είναι.

Στο κάτω κάτω της γραφής , πες του να σου δείξει δουλειές του ,για να μπορέσεις να βγάλεις μια ιδέα γι'αυτόν ,αν κι εφόσον δεν εμπιστεύεσαι τη γνώμη του πατέρα σου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω η συντεχνιακή λογική ορισμένων, ναι! Παραδέχομαι ότι μου φάνηκαν πολλά τα 400 ευρώ (μιας και είναι το μισό μου μηνιάτικο) 

 

Αγαπητέ υγεία πάνω απ' όλα, αλλά με αυτή τη λογική και για μια οποιαδήποτε επέμβαση να σου ζητήσει 400 ο γιατρός πάλι πολλά θα σου φανούν αφού το μέτρο σύγκρισης είναι το μηνιάτικο. Με την ευκαιρία εσύ δεν θες απλώς να καρφώσεις ένα καρφί, παραπάνω άλλα γράφεις.

Αφού όμως πιστεύεις ότι είναι πολλά ψάξε και βρες φθηνότερο, εγώ σου λέω θα βρεις και πολύ πιο κάτω, με την αντίστοιχη ποιότητα δουλειάς βεβαίως βεβαίως. Αν δηλαδή σου κάνει κάποιος την ίδια δουλειά με 100 ευρώ, μην του ζητάς και τα ρέστα άμα γίνει καμια στραβή. Έχεις εικόνα της αγοράς απ' ότι καταλαβαίνω και γνωρίζεις για τί πράγμα πληρώνεις. Θυμήσου όμως ότι μετά μέσα σε αυτό το σπίτι θα μείνεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Έκκληση για (ΒΟΗΘΕΙΑ) προς τους αγαπητούς Συναδέλφους (Δομικών Έργων Μηχανικούς και όχι μόνο),

Πως υπολογίζω την αμοιβή μου για παροχή Συμβουλών Μηχανικού;

(επεξήγηση: γνωμοδότησα κατόπιν έρευνας σε υπόγειο για να το εάν μπορεί να ιδρυθεί χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων δημοσίας χρήσης -σύμφωνα με το ΠΔ 455/1976. Ασχολήθηκα μία εβδομάδα με το θέμα, δουλειά δεν έγινε έχασα την έκδοση της άδειας. Τώρα ο πελάτης με ρωτά τι να πληρώσει και δε γνωρίζω τι να του ΠΩ! Έχω κωδικούς ΤΕΕ ως τεχνολόγος και δε καταλαβαίνω πως λειτουργεί η εφαρμογή του συστήματος Αμοιβών)

Παρακαλώ κάποιος/-α συνάδελφος που έχει την αντοχή να μου εξηγήσει..

Με εκτίμηση.

! (Μηχανικός στο επάγγελμα μόλις ΕΝΟΣ μήνα) !

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον καλή αρχή.

Δεύτερον, όπως θα καταλάβεις εν καιρώ, στο φόρουμ δε συζητούνται δημόσια θέματα αμοιβών κλπ.
Επίσης το σύστημα του ΤΕΕ πλέον έχει συμβολική αξία για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι....
Ακόμη, δεν υφίσταται και σε αυτό κάποιες ελάχιστες σχετικά με την παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών
Συμπερασματικά εσύ κοστολογείς με βάση τις χαμένες εργατοώρες τα έξοδα και την επιθυμητή-ικανοποιητική για
εσένα αμοιβή. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πέραν των εξόδων (π.χ. βενζίνες, χαρτικά, φωτοτυπίες κλπ κλπ), λάβε υπόψη τα παρακάτω: ότι π.χ. στα 124€ που θα τιμολογήσεις στο παραστατικό που θα λάβει ο πελάτης, α) τα 24€ είναι ο ΦΠΑ, β) φόρος εισοδήματος, αν είσαι στην 1η φορολογική κλίμακα, 22% στην καθαρή αξία γ1) ασφαλιστικές εισφορές στην καθαρή αξία: ΚΣ: 13,33%  (ελάχιστο τα 130€/μήνα), & ΥΓΕΙΑ: 6,95% καθώς και γ2) τεκμαρτά ανά μήνα: ΟΑΕΔ: 10€, ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ: 42,25€, ΕΦΑΠΑΞ=26,00€.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.